Masa solna – jak ją zrobić? Co można z niej formować? Poradnik krok po kroku
Masę solną każdy z nas kojarzy z okresem przedszkola czy podstawówki – to świetny sposób na kreatywną zabawę dla dzieci, dzięki której będą miały możliwość tworzenia dowolnych kształtów i postaci. Formy z masy solnej – po zastygnięciu – można dowolnie ozdabiać i wykorzystywać jako dekorację we wnętrzu. Jak zrobić masę solną? Jakich składników będziemy potrzebować? Wszystkiego dowiesz się z lektury poradnika!
14.08.2020 17:20
Masa solna – z czego się składa?
Masę solną wyrabia się z zaledwie trzech składników: wody, mąki pszennej i soli. Wystarczy je połączyć i wyrobić w formę plastycznego ciasta – tutaj zazwyczaj wkraczają najmłodsi, ponieważ mogą lepić i formować dowolne kształty.
Masa solna to popularna forma kreatywnej zabawy, dzięki której dzieci mogą rozwijać swoją wyobraźnię oraz szlifować zdolności plastyczne. Najlepiej zaangażować najmłodsze pociechy w wieku przedszkolnym bądź wczesnoszkolnym, które uwielbiają taką formę bawienia się z dorosłymi. Ich nadzór jest niezbędny – nie tylko będą nadzorować cały proces, ale również dopilnują, aby wypiekanie form odbyło się bez żadnych przeszkód.
Przepis na masę solną
Do stworzenia masy solnej będziemy potrzebować trzech składników: soli, mąki pszennej oraz wody. Bazowy przepis składa się z:
- jednej szklanki soli;
- dwóch szklanek mąki pszennej;
- ¾ szklanki wody.
W pierwszej kolejności mieszamy suche składniki: mąkę i sól. Stopniowo dolewamy wodę, starając się wszystko dokładnie połączyć. Masa powinna mieć konsystencję gęstego ciasta.
Po połączeniu wszystkich składników przenosimy masę na stolnicę lub blat. Przechodzimy do ręcznego wyrabiania ciasta. Ugniatamy masę. Po pewnym czasie powinna stać się miękka i plastyczna. To znak, że masa solna jest gotowa do formowania w dowolne kształty. Jeśli jest zbyt lepka, należy dosypać niewielką ilość mąki oraz soli. Zbyt twardą i zbitą masę rozcieńczamy wodą.
Co można robić z masą solną?
Po uformowaniu masy solnej w plastyczne ciasto możemy przejść do najprzyjemniejszego etapu, czyli wyrabiania i lepienia dowolnych kształtów we współpracy z najmłodszymi. Ciasto najlepiej jest rozporcjować wałkiem na mniejsze części, które będą znacznie prostsze w formowaniu.
Dla początkujących najlepsze będą płaskie figurki wyrabiane za pomocą wałka, czyli przeróżne koła, owale czy kwadraty. Najlepsza zabawa zaczyna się w trakcie formowania figurek składających się z przeróżnych kształtów (np. kulek, walców czy stożków). Za pomocą wykałaczki bądź widelca możemy wyciskać z ciasta dowolne formy (np. kontury postaci).
Postacie z masy solnej wykładamy na blaszce wyścielonej papierem do pieczenia. Pieczemy je około godzinę w temperaturze 60-70 stopni. Uwaga! Zbyt wysoka temperatura spowoduje wybrzuszanie się masy i jej pękanie!
Figurki z masy solnej należy przestudzić. Kolejnym etapem będzie dekorowanie – najlepiej nadają się do tego zwykłe farby plakatowe oraz domowe składniki: ziarenka ryżu, surowy makaron, ziarna lub suszone owoce.
Artykuł przygotowała redakcja portalu Homebook.pl
Materiał Partnera: Homebook.pl