Marzysz o własnym domu? Popracujesz na niego przynajmniej pół roku dłużej

Wynagrodzenia w Polsce szybko rosną. Jednak biorąc pod uwagę zarówno wzrost średniego wynagrodzenia jak i kosztów budowy okazuje się, że przeciętny Polak musi pracować na dom... 6 miesięcy dłużej niż jeszcze rok temu!

Marzysz o własnym domu? Popracujesz na niego przynajmniej pół roku dłużej
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

11.03.2019 | aktual.: 13.03.2019 14:10

Z roku na rok coraz drożej – o ile wzrosły koszty w 2018 roku?

Rokrocznie na stronie Kalkulatorów Budowlanych można zapoznać się z nowymi, szacunkowymi kosztorysami budowy domów jednorodzinnych. Coroczna analiza pozwoliła na porównanie cen z minionych lat.

Rok 2018 przyniósł bardzo szybki wzrost stawek. Co ciekawe, koszty budowy rosły znacznie szybciej niż w analogicznym okresie 2017 roku. Z kosztorysów sporządzonych przez Kalkulatory Budowlane wynika, że w 2017 roku, średni koszt budowy domu dwukondygnacyjnego wynosił 276 tys. złotych. Mowa tu o budynku powierzchni 140 m kw. z poddaszem użytkowym. Obecnie jest to jeden z najchętniej wybieranych typów obiektów jednorodzinnych. Obliczenia zostały wykonane na darmowym kalkulatorze kosztów budowy.

Przeprowadzona pod koniec 2018 roku wycena ujawniła znaczny wzrost kosztów inwestycyjnych. Według szczegółowych obliczeń koszt budowy domu jednorodzinnego o powierzchni 140 m kw. wzrósł do ok. 299 tys. złotych. Mowa tu o budynku doprowadzonym do stanu deweloperskiego. W obliczeniach nie ujęto kosztów wykończenia budynku pod klucz, zakupu działki budowlanej czy zagospodarowania terenu. Uwzględnienie kosztów doprowadzenia budynku do stanu pod klucz zapewne wiązałoby się z jeszcze większymi różnicami w cenie inwestycji.

Wszystkie wyliczenia uwzględniały zakup materiałów i wynajęcie fachowców z pośredniej półki cenowej. Analizowane kwoty były wartościami netto, zatem do sumarycznych kosztów budowy należy dodać podatek VAT.

"Przeciętny" Polak musi pracować na dom o ponad pół roku dłużej

Jak widać z powyższych obliczeń, koszty budowy przeciętnego domu o powierzchni 140 m kw. wzrosły pomiędzy 2017, a 2018 rokiem o około 23 tysiące złotych. Oznacza to kolejne utrudnienie dla inwestorów, którzy muszą sfinansować budowę własnej nieruchomości.

Warto zaznaczyć, że estymowane, przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2019 roku wynosi około 5 tysięcy złotych brutto, co daje 3,5 tysiąca złotych na rękę.

Dokonując prostej kalkulacji możemy obliczyć, że statystyczny, zarabiający średnią krajową Polak musi pracować na dom o ponad 6 miesięcy dłużej. Zakładamy przy tym, że całość zarobków zostaje przeznaczona na cele inwestycyjne, co w rzeczywistości jest bardzo trudne do wykonania.

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, jeśli uwzględnimy medianę krajową, która wynosi około 2 700 – 2 800 zł "na rękę". Z owych danych wynika, że połowa Polaków musi pracować na nowy dom o minimum 8 miesięcy dłużej niż w roku 2017. Jeśli całość zarobków nie zostanie przeznaczona na cele inwestycyjne, powyższy okres wydłuży się jeszcze mocniej.

Obraz
© kalkulatory budowlane | kb.pl

Ile czasu trzeba odkładać na całkowite sfinansowanie inwestycji budowlanej?

Trudno odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Czas odkładania na własny dom zależy nie tylko od zarobków inwestora, ale i od skali podwyżek, które mogą nastąpić w przyszłych latach. Na chwilę obecną posłużymy się aktualną wyceną parterowego domu jednorodzinnego o powierzchni 140 m kw.

Jak zostało wspomniane wcześniej, średnia cena doprowadzenia owego budynku do stanu deweloperskiego wynosi 299 tysięcy złotych. Statystyczny Polak, zarabiający średnią krajową i odkładający 100 proc. dochodu na cele budowlane będzie pracował na dom przez okres około siedmiu lat. Co prawda średnie zarobki nieustannie rosną, jednak podwyżki cen budowy zwiększają się jeszcze dynamiczniej. W praktyce oznacza to, że wielu Polaków nie stać na sfinansowanie nieruchomości w całości ze środków własnych.

Czy rok 2019 może przynieść zmiany w branży budowlanej?

Sytuacja w branży budowlanej nie napawa inwestorów zbytnim optymizmem. W kraju brakuje wykwalifikowanych pracowników, co przekłada się na nieustanny wzrost cen usług budowlanych.

W I połowie 2019 roku spodziewamy się kolejnych, szybkich wzrostów cen, zwłaszcza kosztów pracy. Jeżeli nie nastąpi oczekiwane przegrzanie rynku, na koniec 2019 roku można oczekiwać podobnego wzrostu cen jak w roku 2018. Przypomnijmy, że średnia cena budowy nieruchomości rośnie corocznie o około 9 proc.

Źródło artykułu:Kalkulatory Budowlane
koszty budowykalkulatory budowlanekoszt budowy domu
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)