Marzysz o parterowym domu? Najpierw przemyśl 6 spraw
24.07.2018 | aktual.: 27.07.2018 16:34
Przy wyborze idealnego projektu budynku parterowego zwróć uwagę na kilka ważnych detali. Dzięki temu będziesz mógł się cieszyć komfortowym i nowoczesnym domem.
Projekty domów parterowych w porównaniu z budynkami z poddaszem wyróżniają się zwykle większą powierzchnią zabudowy. Dlatego należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy twoja działka budowlana spełni wymogi pod tego typu budownictwo.
Domy parterowe muszą odpowiadać warunkom ustanowionym przez prawo budowlane, jak również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W pierwszym przypadku brane pod uwagę są wymiary działki, dokładna powierzchnia zabudowy, a także warunki zabudowy (ponieważ urząd gminy może mieć konkretne wytyczne co do twojej działki budowlanej).
Natomiast miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa, ile wyniesie maksymalna powierzchnia zabudowy konkretnej działki, a także czy możesz pozwolić sobie w ogóle na dom parterowy. Ponieważ według wytycznych określana jest wysokość budynku, liczba kondygnacji, bryła domu, a także kąt nachylenia dachu.
Osobną kwestią jest budowa domu na wąskiej działce. Z uwagi na minimalne odległości od granicy działki niezbędne jest zakupienie odpowiedniego projektu. Więcej na ten temat znajdziesz w tych materiałach.
Projekt a sąsiedztwo
Projekty domów parterowych mogą być wyjątkowo nowoczesne. Styl kanadyjski zalicza się już do tradycyjnych, zdecydowanie chętniej inwestorzy wybierają obecnie kwadratowe bryły z dużą liczbą przeszkleń. Zanim jednak wybierzesz nowoczesny dom, w którym z każdego pomieszczenia możesz wyjść do ogrodu, warto sprawdzić, w jakim sąsiedztwie będziesz mieszkać. W spokojnej okolicy nie musisz się obawiać o swoje bezpieczeństwo, jeżeli jednak zamierzasz wybudować dom w okolicy, w której panuje hałas, duży ruch lub spotyka się nieciekawe towarzystwo, nowoczesne projekty mogą okazać się nieszczególnie trafionym wyborem. Szczególnie jeżeli wokół masz do czynienia z wysoką zabudową. Wtedy sąsiedzi bez trudu mogą z wyższych kondygnacji swoich domów obserwować, co się dzieje na terenie twojej posesji.
Dom tani w budowie
Decydując się na dom parterowy, chcesz się dowiedzieć, czy będzie tani w budowie. Wydaje się, że w przypadku domu piętrowego nakłady materiałów są znacznie większe. Jednak z drugiej strony wszystko zależy od tego, jaka ma być powierzchnia zabudowy, a także jaki kąt nachylenia dachu. Przy bardzo dużych powierzchniach, skomplikowanym dachu oraz sporym kącie nachylenia jego połaci koszt budowy domu może wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Tym bardziej, jeżeli zdecydujesz się na dachówkę ceramiczną, której koszt jest często kilkakrotnie wyższy od blachodachówki.
Oczywiście dom może okazać się tani w budowie dopiero po przeliczeniu inwestycji w systemie gospodarczym. Przy zamianie części materiałów budowlanych na dużo tańsze również ostateczna cena budowy powinna zostać obniżona. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi, czy dom tani w budowie jest równoznaczny zawsze z projektem budynku parterowego.
Projekt a powierzchnia użytkowa
Średnia powierzchnia użytkowa domu parterowego waha się od 80 do 320 metrów kwadratowych. Jednak najczęściej decydujemy się na projekty domów jednorodzinnych o powierzchni użytkowej w przedziale od 120 do 220 metrów kwadratowych. Zdecydowanie niższy odsetek projektów tworzą domy parterowe o powierzchni ponad 250 metrów kwadratowych. Wpływa na to wiele czynników. Przede wszystkim bardzo wysokie koszty budowy, jak również konieczność posiadania dużej działki budowlanej.
Projekt a kotłownia
Budując dom jednorodzinny, zwykle decydujemy się na samodzielne ogrzewanie budynku. Do wyboru mamy wygodne ogrzewanie elektryczne lub gazowe, jednak w obu przypadkach koszty są dość wysokie. Dlatego częściej decydujemy się na ogrzewanie paliwami stałymi - wówczas należy przewidzieć w projekcie miejsce na zainstalowanie kotła oraz przechowywanie węgla, drewna, pelletu lub ekogroszku. Kotłownia powinna nie tylko mieć wystarczającą powierzchnię, by swobodnie przechowywać w niej opał, ale też być usytuowana w takim miejscu, by nie było problemu z przenoszeniem paliwa stałego. Dodatkowym atutem jest umiejscowienie kotłowni blisko centralnej części całego domu. W ten sposób skracamy czas dotarcia ciepłej wody użytkowej do konkretnych pomieszczeń.
Projekt z piwnicą
W projekcie często uwzględnia się piwnicę. Jednak przed przystąpieniem do inwestycji warto rozważyć wszystkie zalety i wady tego rozwiązania. Jedną z przyczyn, dla których rezygnujemy z podpiwniczenia, są dużo wyższe koszty. Jednak zwykle w zamian możemy zyskać wiele innych korzyści. Na przykład domy parterowe z piwnicą idealnie sprawdzą się na wąskiej działce. Czyli na takich gruntach, na których nie ma zbyt dużego pola manewru w budowie. W ten sposób zyskujemy dodatkową powierzchnię użytkową, przeznaczoną na pomieszczenia gospodarcze.
Projekty domów parterowych z podpiwniczeniem zyskują naturalną izolację. Trzeba jednak zastosować odpowiednie zabezpieczenia, szczególnie jeżeli budujemy się na terenie narażonym na wysokie wody gruntowe. Należy wówczas użyć folii lub innego rodzaju izolacji, która zabezpieczy piwnicę przed zalaniem.
Projekt domu z piwnicą często można przeobrazić w garaż. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe miejsce na samochód. Oczywiście należy uwzględnić odpowiednią wysokość garażu lub dodatkowe podwyższenie pierwszej kondygnacji, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Jednak domy parterowe z garażem znajdującym się w piwnicy niesie ze sobą wiele zalet. Średni koszt wykonania podpiwniczenia w stanie surowym, w zależności od metrażu, może wynieść od 50 tys. do 100 tys. zł.
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat projektów domów parterowych, kliknij tu.