Mały stół na miarę niedużego mieszkania
W małym mieszkaniu stół to mebel wielofunkcyjny i choć sytuacja wymusza minimalizowanie form, nawet nieduży musi być wygodny. Sprawdziliśmy, jak mały może być mały stół.
31.12.2015 08:29
W małym mieszkaniu stół to mebel wielofunkcyjny i choć sytuacja wymusza minimalizowanie form, nawet nieduży musi być wygodny. Sprawdziliśmy, jak mały może być mały stół.
Stół w małym mieszkaniu lub kawalerce to filar jadalni, salonu albo kuchni, przy czym pomieszczenia te niejednokrotnie się przenikają. Dlatego też wybrany mebel musi być w pełni funkcjonalny. Przede wszystkim powinien mieć standardową wysokość, czyli 74-76 cm i wielkość blatu umożliwiającą swobodne spożywanie posiłku przez wszystkich domowników w jednym czasie. Niejednokrotnie musi on także spełniać funkcję pomocniczego blatu niezbędnego w niedużej, kompaktowo urządzonej kuchni. Ale stół w małym mieszkaniu często zmienia się również w biurko, miejsce pracy i stanowisko pod laptopa.
Kształt stołu
Dobrze dobrana forma stołu stanowi zgrabną całość z pozostałymi elementami aranżacji wnętrza. Choć trudno uniknąć dominacji tego mebla w niewielkiej przestrzeni, jego ustawienie i kształt mogą sprawić, że wkomponuje się zgrabnie w wystrój pokoju. Jednym z rozwiązań jest dosunięcie go do ściany (jeśli pozwala na to rozkład mieszkania). Zarówno prostokątny, jak i kwadratowy stół zajmuje wówczas mniej miejsca. Choć przy takiej konfiguracji niewygodnie jest jeść przy małym blacie, warto dopuścić możliwość odsuwania mebla od ściany na czas posiłku.
Prostokątny stół o wydłużonym kształcie, ustawiony w otwartej przestrzeni kawalerki, może stanowić doskonałą formę symbolicznego podziału wnętrza na strefy. Usytuowany na granicy kuchni i salonu będzie mógł pełnić wówczas kilka funkcji. Jego lokalizacja sprawi, że stanie się oprócz stołu jadalnianego również wyspą, półwyspem lub pomocnikiem.
W ciasno urządzonym wnętrzu dobrym rozwiązaniem jest nieduży stół okrągły. Kształt ułatwia dostęp do blatu ze wszystkich stron, a brak kantów powoduje, że komunikacja w mieszkaniu jest wygodniejsza. Fot. Meblościanka Studio
Elementem, który znacząco wpływa na aranżację wnętrza i jej odbiór, jest materiał, z jakiego powstał stół. Do niedużych wnętrz nie poleca się mebli o ciężkiej konstrukcji. Lepszym rozwiązaniem są modele niezajmujące dużo miejsca również pod względem wizualnym. Lekkie stoły wykonane z metalu, szkła lub tworzywa sztucznego sprawią, że wnętrze zyska oddech.
Do najbardziej lekkich w odbiorze i nieingerujących w kompozycję wnętrza zalicza się stoły, których materiał konstrukcyjny jest całkowicie transparentny. Jeśli zatem zależy ci na efekcie wyjątkowej lekkości przestrzennej, wybierz przezroczyste szkło lub plastik. Dziś są to surowce wyjątkowo wytrzymałe i sprawdzone pod względem użytkowym. Dodatkowo pozwalają na przenikanie światła, co sprawia, że zdają się wisieć w powietrzu i nie ograniczają zbytnio przestrzeni.
Najmniejsze dostępne stoły jadalniane mają blaty o wymiarach 60x60 cm. Aby mebel sprzyjał wygodzie użytkowania, powinien mieć przynajmniej 1 m długości. Jego szerokość można dostosować do wymagań wnętrza. Producenci stołów oferują też wykonanie projektu na wymiar.
Do niedużych mieszkań przeznaczone są stoły rozkładane. To duże ułatwienie, gdy mebel tylko od święta wymaga większej powierzchni. Warto też sprawdzić, czy w pokoju nie zmieści się model wiszący. Zamontowany na zawiasach przy ścianie zajmuje minimum przestrzeni. Chcąc skorzystać ze stołu, wystarczy podnieść blat i wesprzeć go na nogach schowanych pod płytą, w pozostałych sytuacjach jest zaś praktycznie niewidoczny.