Mały salon, duże wyzwanie. Jak urządzić mały pokój_
Aranżacje wnętrz o niewielkich wymiarach nie należą do łatwych. Mały salon nie oznacza bowiem mniejszych wymagań – tu też przyjmuje się gości i odpoczywa w rodzinnym gronie. By był funkcjonalny i cieszył oczy, każdy jego mkw. musi być pomysłowo i w pełni wykorzystany. Podpowiadamy, jak urządzić mały pokój dzienny.
13.07.2017 | aktual.: 17.07.2017 14:10
Zanim przystąpisz do aranżacji salonu, przemyśl układ pomieszczeń. Być może okaże się, że otwarcie na przedpokój lub kuchnię zapewni odczucie większej przestrzeni. Takie połączenia tworzą zintegrowaną przestrzeń dzienną i zapewniają na ogół lepszą komunikację między domownikami. W wyższych pomieszczeniach można pomyśleć o antresoli. W tych o niższym suficie przydatne okazują się niekiedy podesty, które nie tylko pozwalają rozdzielić strefę wypoczynkową od jadalnianej, lecz także wygospodarować dodatkowe miejsce na przechowywanie, dzięki wsuwanym pod podium szufladom.
Jak optycznie powiększyć pokój? Stwórz pogodny nastrój
Na jego odczucie największy wpływa mają oczywiście kolory. W małym salonie sprawdzą się jasne barwy, pastele i biel urozmaicone mocniejszymi dodatkami. Nie mniej ważne są desenie – poziome pasy i szlaczki na sofie poszerzą przestrzeń, a pionowe desenie na ścianach je wydłużą. Zdecyduj się jednak tylko na jedno z tych rozwiązań, by w aranżacji wnętrz nie zapanował wzorniczy chaos.
Ważne jest również oświetlenie. Idealne do małego salonu są lampy z kloszami otwartymi od góry. Światło padające dzięki nim na sufit sprawia, że pomieszczenie wydaje się wyższe. Jeśli mały salon jest w dodatku prostokątny, warto też oświetlić jego krótsze ściany kinkietami.
Jak urządzić mały pokój? Mebluj niestandardowo
W przypadku małego salonu sprawdza się zasada: mniej znaczy lepiej. Zamiast zastanawiać się, jak upchnąć wiele mebli w jednym wnętrzu, lepiej z części zrezygnować. Jeśli w małym salonie nie mieści się jadalniany stół z krzesłami, wstaw zamiast niego większy narożnik z rozkładanym stolikiem, przy którym będzie mogło usiąść kilka osób. Nie daj sobie wmówić, że w salonie obowiązkowa jest sofa! Czasem zamiast niej lepiej postawić szezlong i pufy lub kilka foteli, które w razie potrzeby będzie też można przystawić do stołu, po jego rozłożeniu.
Podobnie jest z bibelotami i dekoracjami. Im mniej kłębi się ich na półkach i komodach, tym więcej przestrzeni jest dostępnej wokół.
Jak urządzić mały pokój? Chowaj i przesuwaj
Dobrym pomysłem do małego salonu są na ogół modułowe sofy i regały, które można dostosowywać do potrzeb, zmieniając nieco wystrój, gdy np. na klika dni zatrzymają się u nas goście. Meble na kółkach są najłatwiejsze do przesuwania, co może być istotne, gdy przyjdzie nam rozłożyć kanapę do spania.
W przypadku szafek praktyczne są drzwi przesuwne, które nie wymagają pozostawienia miejsca na otwarcie skrzydła. Czasem najlepszym, choć nie zawsze najtańszym, rozwiązaniem są meble wykonane na wymiar, dzięki którym można praktycznie zaplanować wnętrze nawet o nietypowych kształtach (z wnękami, skosami czy wielokątne).
Do przechowywania wykorzystuj meble wielofunkcyjne, np. puf ze schowkiem czy sofę ze skrytkami w podłokietnikach. Pamiętaj, że kanapa wcale nie musi stać przy ścianie. Czasem wbrew pozorom pozwala wygospodarować więcej miejsca w małym salonie ustawiona na jego środku, zwłaszcza gdy za oparciem kryje półki do przechowywania książek. Ponieważ kolor tak dużego mebla na ogół dominuje w pomieszczeniu, warto wybrać jasną sofę, która nie przytłoczy wnętrza.
Mały salon: postaw na ład
Nowoczesne, proste linie wyposażenia najlepiej sprawdzają się w niewielkich wnętrzach. Dobrze prezentują się tam też na ogół meble na nóżkach, które zdają się unosić nad podłogą, odsłaniając jej większe fragmenty i tym samym optycznie powiększając powierzchnię małego salonu. Podobny efekt zapewniają stoliki ze szklanymi blatami.
Mały salon: dodaj głębi
Wykorzystaj elementy dodające wnętrzom przestrzenności. W małym salonie koniecznie wyeksponuj okno. Powinno przez nie wpadać jak najwięcej dziennego światła. Zrezygnuj zatem z gęsto tkanych firan i grubych zasłon. Jeśli to możliwe, naprzeciwko okna zawieś lustro. Wykorzystaj też lustrzane i lśniące, odbijające światło powierzchnie na frontach mebli czy w dekoracjach.
Ściana z plenerową fototapetą na ogół optycznie powiększa przestrzeń. Niedocenianym sposobem na dodanie wnętrzom głębi są też rośliny, szczególnie większe, ustawione w kątach. Tak rozplanowana zieleń zaciera bowiem granice pomieszczenia i oszukuje wzrok, udając, że kryje za sobą więcej przestrzeni niż w rzeczywistości.