Podróżując po górzystej Szwajcarii, można się natknąć na ciekawą architekturę jednorodzinną, która wykorzystuje naturalne ukształtowanie terenu dla ekspozycji odważnych rozwiązań. Jednym z takich domów jest ten zaprojektowany przez pracownię Von Mann Architektur. Stanął on na małej działce w Egg, w pobliżu Zurychu. Alpejski krajobraz obfituje w wyzwania architektoniczne - dom trzeba było zaprojektować tak, by doskonale wpasował się w ukształtowanie terenu. Jego bryła kryje w sobie liczne niespodzianki. Ciekawą architekturę dopełnia aranżacja wnętrza zgodna z zasadami feng shui. Dzięki temu dom jest nie tylko atrakcyjny, ale też przyjazny dla mieszkańców.
Podróżując po górzystej Szwajcarii, można się natknąć na ciekawą architekturę jednorodzinną, która wykorzystuje naturalne ukształtowanie terenu dla ekspozycji odważnych rozwiązań.
Jednym z takich domów jest ten zaprojektowany przez pracownię Von Mann Architektur. Stanął on na małej działce w Egg, w pobliżu Zurychu. Alpejski krajobraz obfituje w wyzwania architektoniczne – dom trzeba było zaprojektować tak, by doskonale wpasował się w ukształtowanie terenu. Jego bryła kryje w sobie liczne niespodzianki. Ciekawą architekturę dopełnia aranżacja wnętrza zgodna z zasadami feng shui. Dzięki temu dom jest nie tylko atrakcyjny, ale też przyjazny dla mieszkańców.
Pozornie od strony ulicy architektura budynku nie różni się od miejscowej zabudowy. Prosta bryła przykryta dwuspadowym dachem utrzymana jest w chłodnych, modnych obecnie odcieniach szarości skontrastowanej z tradycyjną bielą. Duże przeszklenia i dyskretne elementy dekoracyjne nadają bryle nowoczesny charakter. Teren przy domu zaprojektowano nieco poniżej poziomu chodnika, gdyż działka tylko pozornie jest wytyczona na płaskim terenie. Zaskakujące rozwiązanie kryje w sobie grafitowa bryła przybudówki na prawo od wejścia.
Prywatna strefa wypoczynku
Pochyłość terenu wymusiła ciekawe rozwiązanie architektoniczne. Powstał w ten sposób taras na gruncie osłonięty murkami oporowymi i schodami prowadzącymi od wejścia na posesję do wypoczynkowej strefy ogrodu. Obszerne przeszklenia ścian zewnętrznych sprawiają, że skromny taras wydaje się większy niż w rzeczywistości. Z ogromnymi oknami efektownie kontrastuje nowoczesna okładzina elewacyjna.
Szklana przybudówka
Ponieważ posesja schodzi pochyle w kierunku strumienia, dużym wyzwaniem było takie zaprojektowanie domu, by wkomponować go w teren. Zamiast tradycyjnego projektu z podpiwniczeniem, przeznaczonego do wzniesienia na zboczu, zastosowano tu odważniejsze rozwiązanie. Genialnym pomysłem architektonicznym było dostawienie przybudówki. Jej nowoczesny, prostopadłościenny kształt zachwyca rozmachem – dzięki całkowicie przeszklonej ścianie elewacyjnej oraz tarasowi na dachu.
Światła nie brakuje
Nowoczesny taras to strefa wypoczynkowa i punkt widokowy w jednym. Można stąd podziwiać okolicę w trakcie spożywania posiłków, gdyż w ciepłe dni powstaje tu wygodna jadalnia. Tradycyjna bryła głównej części domu, przykryta dwuspadowym dachem, jest od tej stronie całkowicie przeszklona. O zmierzchu rozświetlona przestrzeń antresoli doświetla taras.
Dobra energia we wnętrzach
Wnętrze domu zachwyca przestronnością i oddechem. Od wejścia czuje się tu dobrą energię. Aranżacja stworzona zgodnie z zasadami feng shui sprawia, że w pomieszczeniach panuje porządek i harmonia, a wystrój nie jest przeładowany. Poszczególne wnętrza przenikają się wzajemnie. W centralnym miejscu strefy dziennej zaprojektowano narożny kominek. W salonie główną ozdobę stanowią dorodne rośliny doniczkowe.
Swobodny przepływ chi
Salon połączony jest z jadalnią. Umiejscowiono ją na granicy holu i kuchni. Trakty komunikacyjne są czytelne i komfortowe, zaprojektowane z architektonicznym rozmachem. Jasne wnętrze to zasługa bieli, krajowego drewna i barw ziemi. Idealnie gładką podłogę, pozbawioną łączeń i faktur uzyskano dzięki posadzce przemysłowej. Pozwala ona na swobodny przepływ energii chi, a jednocześnie jest jednym z najmodniejszych obecnie rozwiązań wnętrzarskich.
Drewno jak ozdoba
Minimalistyczna kuchnia znalazła swe miejsce w otwartej przestrzeni przy wejściu do domu. Panoramiczne okno dostarcza mnóstwo światła, a widok zieleni ożywia wnętrze jak naturalny obraz. Zabudowa kuchenna powstała z drewna. Największą ozdobę tego pomieszczenia stanowi jego miodowy odcień oraz naturalny rysunek. Surowy materiał tworzy zdrowy klimat i emanuje energią.
Bez przeładowania
Zgodnie z zasadą feng shui wnętrza nie powinny być przeładowane, aby można w nich było wypoczywać, bez blokowania przepływu pozytywnej energii. Ponadto materiały, którymi wykańcza się pomieszczenia, powinny pozwalać na łatwe utrzymanie domu w czystości. Wszystkie te zasady zostały spełnione w sypialni znajdującej się na antresoli, w dobudówce domu. Balustrada wykonana jest z transparentnego szkła, dzięki czemu nie blokuje przepływu światła dziennego i pozwala na podziwianie widoków za oknem.
Domowe spa
Na poddaszu zaprojektowano m.in. małżeńską łazienkę. Przestrzeń pod skosem została tak zagospodarowana, że zmieścił się tu zarówno prysznic, jak i wanna. Do niedużej przestrzeni wybrano podłużną umywalkę. Mimo że wąska, mogą z niej korzystać dwie osoby jednocześnie. Całkowicie przeszklona, minimalistyczna kabina prysznicowa wydaje się pozbawiona przesłon, dlatego nie ogranicza wizualnie przestrzeni.
Forma kontra elegancja
Zasady feng shui i modny obecnie minimalizm doskonale ze sobą współgrają. Podobne założenia obu kierunków sprawiają, że w dążeniu do dobrej energii i estetyki nie trzeba szukać kompromisów. Widać to choćby w łazience przylegającej do sypialni. Gładka wylewka na posadzce, dekoracyjny, miodowy tynk na jednej ze ścian, duże tafle szkła kabiny prysznicowej i luster to kwintesencja czystej formy oraz wysmakowanej elegancji.