Mały dom - czyli jaki? Przeważnie tym mianem określa się budynki liczące do 120 metrów kwadratowych, wielkość tradycyjnych małych domów trudno jest jednak porównywać do unikatowego projektu Aleka Lisefskiego, który zminimalizował przestrzeń potrzebną do życia i nadał jej wymiary 2,5 x 7 m. Czy dom o takich rozmiarach może mieć wszystkie cechy pozwalające na komfortowe mieszkanie? Sprawdź!
W dobie minimalizacji przestrzeni życiowej domy wielkości kawalerki powoli przestają nas zaskakiwać. Alek Lisefski posunął się jednak o krok dalej - zaprojektował komfortową przestrzeń do życia wielkości pokoju dziennego.
Mały dom jednorodzinny - czyli jaki? Przeważnie tym mianem określa się budynki liczące do 120 metrów kwadratowych, wielkość tradycyjnych małych domów trudno jest jednak porównywać do unikatowego projektu opracowanego przez Aleka Lisefskiego, który zminimalizował przestrzeń potrzebną do życia i nadał jej wymiary 2,5 x 7 m. Czy dom o takich rozmiarach może mieć wszystkie cechy pozwalające na komfortowe mieszkanie? Sprawdź, jak na 19 metrach kwadratowych rozmieszczono wygodny salon, praktyczną kuchnię, niewielką łazienkę, sypialnię na antresoli oraz taras. Projekt domu - w różnych wariantach - można kupić bezpośrednio od projektanta.
Mniejszy niż przyczepa
Czy to letni dom, czy przyczepa letniskowa? Osobom, które patrzą nań z zewnątrz, trudno uwierzyć, że żyją w nim na co dzień dwie osoby - architekt wraz z żoną - i mały pies. Ważną cechą domu jest jego mobilność - zamiast na trwałych fundamentach osadzony został na przyczepie, dzięki czemu może się on przemieszczać wraz ze swoim właścicielem.
Z antresolą
Przestrzeń użytkowa niewielkiego domu powiększona została o antresolę, do której można dostać się po drabince umieszczonej w salonie. Dzięki przeniesieniu sypialni na górny poziom zaoszczędzono cenne miejsce i powiększono tym samym strefę dzienną. Pod dachem znalazło się miejsce na wygodne spanie i pojemną szafę.
Jadalnia z widokami
Jadalnia i gabinet z widokiem na.... co tylko dusza zapragnie! Dziesięcioro okien i przeszklone drzwi wpuszczają maksymalnie dużo naturalnego, a więc darmowego światła. Zgodnie z zamierzeniem projektanta dom miał być jak najbardziej samowystarczalny. Dach przystosowano do zamontowania paneli słonecznych, do dyspozycji jest też system zbierania wody wykorzystywanej później do celów gospodarczych.
Minikuchnia
W małej kuchni zabudowanej aż po sufit znajdują się wszelkie sprzęty niezbędne do ugotowania obiadu, w tym dwupalnikowa kuchenka gazowa. Ciepłą wodę użytkową dostarcza piecyk gazowy. Jak podkreśla architekt, który zaprojektował minidom, w środku znajduje się także mała pralka z suszarką, lodówka z zamrażalnikiem oraz oczywiście kompletna instalacja hydrauliczna i elektryczna.
Kompaktowa łazienka
Na niewielkiej powierzchni użytkowej zmieszczono wszystkie elementy wyposażenia, bez których nie wyobrażamy sobie prawdziwego domu, w tym łazienkę z toaletą, prysznicem i kilkoma praktycznymi schowkami. Miniaturowa umywalka z umieszczoną z boku baterią to rozwiązanie dobrze znane właścicielom wąskich łazienek. Jako materiał wykończeniowy konsekwentnie zastosowano jasne drewno, które powiększyło optycznie skromne rozmiary pomieszczenia.
Wygodny salon
Sofa nie musi być duża - ważne jednak, by była wygodna, rozkładana i z pojemnikiem na pościel. Przy urządzaniu niewielkich mieszkań kluczem jest odpowiedni dobór mebli, choć nierzadko najlepszym pomysłem jest wykonanie ich na miarę. Tylko taka zabudowa pozwala wykorzystać maksymalnie przestrzeń, także tę trudną do zagospodarowania, na przykład pod skosami.
Zrób to sam
Projekty małych domów to odpowiedź na zmieniający się sposób myślenia o własnych czterech kątach i rodzaj buntu wobec wieloletnich zobowiązań finansowych związanych ze spłatą kredytu hipotecznego. Małe domy mają być tańsze, także w eksploatacji. Przy tym cechują się większą elastycznością oraz mobilnością. Osoby zaintrygowane pomysłem na życie Aleka Lisefskiego mogą kupić gotowe plany pozwalające wybudować kompaktowy dom na własną rękę.