Malowanie - prosty sposób na odświeżenie elewacji

Ze względu na ogromną powierzchnię malowanej powierzchni, a także konieczność istnienia określonych warunków atmosferycznych, malowanie elewacji budynku trzeba wcześniej bardzo dokładnie zaplanować: zarówno, jeśli chodzi o dobór właściwej pory dnia i pogody, jak i materiałów.

Malowanie - prosty sposób na odświeżenie elewacji
Źródło zdjęć: © shutterstock.com

03.07.2013 12:20

Samodzielne malowanie elewacji jest dużym wyzwaniem. Trudniejsze od samego malowania na pewno będą prace wstępne przed takim remontem: przysposobienie budynku, materiałów i sprawdzenie prognozy pogody. Właściwe pomalowanie elewacji, oprócz odświeżenia wizualnego, daje też pewnego rodzaju zabezpieczenie, dlatego nie warto o nim zapominać i należy przeprowadzić je w sposób prawidłowy.

Jak przygotować się do malowania elewacji
Przede wszystkim trzeba dokładnie obejrzeć budynek: czy nie ma na nim np. grzybów. Jeśli są, koniecznie trzeba się ich pozbyć. W przeciwnym razie, może się okazać, że renowację trzeba będzie wykonać jeszcze raz. Przed malowaniem dokładnie przeczytajmy zalecenia producenta farby – nie chodzi tylko o dobór właściwej farby do rodzaju elewacji, ale także samego sposoby malowania: wybór wałków, grubość farby itd. Dokładnie obliczmy też, czy farba, którą posiadamy, starczy nam pomalowanie całego budynku. Jeśli nie, może być problem z jej dokupieniem. Nie chodzi tylko o producenta i konkretny kolor, ale też serię. Dobór farby z innego cyklu produkcyjnego może sprawić, że odcienie będą się od siebie różnić.

Jaka pogoda będzie najlepsza na malowanie?

Niezwykle ważny jest wybór pory dnia z odpowiednią pogodą: absolutnie nie może być to dzień deszczowy, ani też zbyt wietrzny. Elewacja może nierówno i zbyt szybko wyschnąć, a poza tym wiatr niesie różne zanieczyszczenia, które do elewacji mogą się przyklejać. Zbyt duże nasłonecznienie też nie jest wskazane, dlatego prace warto zaplanować tak, by zakończyć je przed największym promieniowaniem (do południa).

Malujemy elewację
Starajmy się, w podobnej jednostce czasu i przy podobnej pogodzie, malować całe moduły domu (nie robić przerw np. w połowie ściany). Takie same warunki atmosferyczne sprawią, że farba wyschnie w podobny sposób i nie będzie widać różnic. Pamiętajmy, że wpływ na wyschnięcie farby ma temperatura i wilgotność powietrza.

Jaką farbę wybrać do malowania elewacji?
Warto wspomnieć, że dostępne na rynku farby do elewacji różnią się nieco swoim składem. Mogą np. mieć właściwości zapobiegające powstawaniu grzybów, pleśni i bakterii. Niektóre charakteryzują się wyższym niż przeciętny stopniem odporności na warunki atmosferyczne, inne mają właściwości kryjące (polecane w przypadku drobnych uszkodzeń na tynku). Są też farby posiadające wysoki poziom zmywalności. To ważne, bo pewnie w trakcie swojej żywotności, będziemy kilkakrotnie myć naszą elewację. Najważniejsze więc to dobrać właściwy produkt do potrzeb swojego budynku.

Źródło artykułu:WP Kobieta
elewacjeelewacje zewnętrznemalowanie elewacji
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)