Malowanie elewacji krok po kroku – recepta na odświeżony wygląd domu

Chcielibyśmy, aby elewacja domu jak najdłużej zachowywała swój urok. Niestety, bardzo dużo czynników wpływa negatywnie na jej walory estetyczne, m.in. brud, mikroorganizmy, silne nasłonecznienie. Najprostszą metodą na odświeżenie fasady jest jej przemalowanie. Można to zrobić samemu, bez pomocy fachowców. Jak?

W miarę upływu czasu elewacja domu – wykończona cienkowarstwowym tynkiem strukturalnym – w naturalny sposób pokrywa się cząsteczkami brudu. Przyczynia się do tego zarówno jej ładunek elektryczny, jak i struktura wyprawy wierzchniej (kornik lub baranek), a także warunki, w jakich jest ona użytkowana. Zabrudzenia można zaobserwować najczęściej przy zakończeniach parapetów, obróbkach blacharskich, balkonach itp. – Sposobem na czystą elewację jest okresowe mycie powierzchni ścian. Ciśnieniowo lub ręcznie – wodą z dodatkiem specjalnego środka o właściwościach czyszczących i pielęgnacyjnych, który będzie w stanie usunąć z powierzchni kurz, a w razie potrzeby również silne zabrudzenia w postaci olejów i tłuszczów – mówi Tomasz Jarzyna, product manager w firmie Baumit.

Malowanie elewacji krok po kroku – recepta na odświeżony wygląd domu
Źródło zdjęć: © Baumit

21.02.2017 13:25

Niszcz zieleń!

Brud to uciążliwy i irytujący wróg fasad, niestety jednak niejedyny. Problem, który jest znacznie groźniejszy od zanieczyszczeń, stanowią wszelkiego rodzaju mikroorganizmy. I choć roślinność jest ważna i chętnie się nią otaczamy, w przypadku otynkowanych ścian powtarzane jak mantra „szanuj zieleń” traci rację bytu. Charakterystyczne zazielenienie powierzchni to znak, że została ona zaatakowana przez glony i porosty, które mogą stanowić zagrożenie dla stanu technicznego elewacji. – Jednym z polecanych sposobów na pozbycie się zielonych nalotów jest stosowanie podczas czyszczenia środka do usuwania grzybów i alg, a następnie przemalowanie elewacji farbą wyposażoną w biocydy chroniące elewację przed nieproszonymi lokatorami – podpowiada Tomasz Jarzyna.

Malowanie renowacyjne

Bogata paleta barw, w jakiej współcześnie występują farby fasadowe, pozwala na dowolność wyboru. Elewacja domu jest jego wizytówką. Aby spełniała swoją funkcję przez długie lata, od farby fasadowej powinno się wymagać zdecydowanie więcej niż atrakcyjnego koloru. Pamiętaj, że powłoka malarska to również element systemu ociepleń, a jej funkcją jest ozdoba i ochrona fasady. Powinna być zatem odporna na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg, wiatr czy silne nasłonecznienie.

Powłoki elewacyjne barwione są różnymi pigmentami, które charakteryzują się niejednakową odpornością na działanie niszczących czynników. Naturalnym procesem są – zauważalne z upływem czasu – mniejsze lub większe zmiany kolorystyczne. Odcienie ciemniejsze blakną szybciej niż jaśniejsze. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować ze swoich architektonicznych planów.

– Do nowoczesnych farb elewacyjnych coraz częściej dodaje się specjalne pigmenty, dzięki którym nawet ciemne czy głębokie kolory nie blakną i nie ulegają odbarwieniu, a cały system ocieplenia jest chroniony przed skutkami nadmiernego nagrzania elewacji promieniami słonecznymi. Sprawiają one bowiem, że część energii słonecznej odpowiedzialnej za nagrzewanie ścian zewnętrznych jest odbijana, a temperatura ich powierzchni zostaje zredukowana – wyjaśnia Tomasz Jarzyna.

Przed przystąpieniem do przemalowywania elewacji należy oczyścić jej powierzchnię z zanieczyszczeń, a następnie pomalować farbą na takiej samej bazie jak odświeżana powłoka. Uniwersalnym rozwiązaniem jest zastosowanie farby silikonowej, którą można stosować na każdy rodzaj wyprawy. Używając odpowiednich produktów, zabezpieczysz ściany na długo. Nie uchronisz się jednak przed potrzebą okresowej renowacji. Na szczęście przywrócenie blasku elewacji jest współcześnie bardzo łatwe i szybkie, a przy wyborze wysokiej jakości produktów daje długotrwałe efekty.

Szukasz profesjonalnej ekipy, która odświeży twoją elewację? Chcesz nawiązać kontakt z firmami z twojej okolicy? Wypełnij krótki formularz i porównaj oferty firm.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)