Mało pracy, dużo przyjemności, czyli aranżacja ogrodu dla leniwych

Wśród codziennych obowiązków na ogół brakuje czasu na pracochłonną pielęgnację ogrodu. Jeśli chcemy uniknąć zarośniętych trawników, suchych roślin i przerzedzonych rabat, warto tak zaplanować aranżację ogrodu, by mogła cieszyć przy minimalnym wysiłku.

Mało pracy, dużo przyjemności, czyli aranżacja ogrodu dla leniwych
Źródło zdjęć: © Shutterstock

05.06.2015 14:31

Wśród codziennych obowiązków na ogół brakuje czasu na pracochłonną pielęgnację ogrodu. Jeśli chcemy uniknąć zarośniętych trawników, suchych roślin i przerzedzonych rabat, warto tak zaplanować aranżację ogrodu, by mogła cieszyć przy minimalnym wysiłku.

Trawnik dla wytrwałych

Najlepszym sposobem na prosty w pielęgnacji ogród wydaje się posianie trawnika i zasadzenie kilku drzew. Nie daj się jednak zwieść. Po pierwsze taki ogród nie jest zbyt atrakcyjny, po drugie, trawnik też wymaga systematycznej pielęgnacji, by dobrze się prezentował. Lepiej zatem ograniczyć jego powierzchnię, a tym samym prace polegające na jego koszeniu, nawożeniu, grabieniu czy usuwaniu chwastów. W aranżacji ogrodu dobrze jest za to uwzględnić rabatki, ścieżki czy patio, które są mniej wymagające w utrzymaniu.

Wybierając mieszankę nasion na trawnik, warto postawić na naturalna murawę, w której oprócz niskich traw znajdzie się koniczyna czy kilka innych gatunków zielnych. Niewielkie pojawiające się między nimi chwasty pozostają często niezauważone, a niektóre nawet naturalnie wzbogacają fakturę murawy. W miejscach zacienionych zamiast traw, które nie będą tam rosnąć tak gęsto jak na odkrytym terenie, lepiej wysiać rośliny zadarniające, np. barwinek czy bluszcz pospolity. Takie miejsca sprzyjają też uprawie gatunków wrzosowatych.

Pamiętaj, że trawnik to ostatni krok kończący urządzanie ogrodu. Na ogół znajduje się on na środku, otoczony rabatami i żywopłotami. Zanim stworzysz te ostatnie, nieraz będziesz musiał podeptać murawę czy przejechać po niej taczką. Dlatego trawnik trzeba zostawić na koniec i przed jego założeniem wyrównać teren.

Jak urządzić ogród zielony przez cały rok

Efektownie prezentują się rośliny ogrodowe, które na czas zimy spowalniają jedynie proces fotosyntezy, nie zamierając (tzw. zimozielone). Są to przede wszystkim iglaki, ale też krzewy liściaste o grubych, lśniących liściach. Urozmaicają one aranżację ogrodu ciekawymi formami i barwami. Charakteryzują się bowiem różnymi pokrojami – od kulistych po stożkowate, oraz odcieniami od limonkowych przez ciemnozielone po szare, niebieskie i czerwone. Rośliny tego typu nie wymagają w większości zabiegów chemicznych, chroniących przed owadami oraz prac pielęgnacyjnych, chyba że zdecydujesz się na ich formowanie.

Kolorowy zawrót głowy

Aby zielona aranżacja ogrodu szybko nie stała się z byt monotonna, warto wzbogacić ją o inne rośliny. Mogą to być drzewa, które jesienią ożywią ogród pomarańczowymi i żółtymi liśćmi oraz owocami, a także kwiaty. Zamiast jednorocznych lepiej posadzić wieloletnie, w tym byliny, które będą kwitły wielokrotnie (np. łubin, naparstnice czy piwonie). Po zasadzeniu nie wymagają one pracy poza usuwaniem zwiędłych kwiatostanów, a ponadto wiele gatunków łatwo się rozsiewa. Rabaty powinno się zaplanować w miejscach dobrze widocznych i nasłonecznionych, gdyż większość bylin lubi takie warunki. Zamiast roślin egzotycznych warto wybrać lokalne gatunki, które łatwo się przyjmą i lepiej będą znosić warunki pogodowe typowe dla naszego klimatu.

Trwałe rozwiązania

Tworząc elementy małej architektury w ogrodzie, wybieraj trwałe materiały. Jeśli drewno, to najlepiej dębowe czy jesionowe, jeżeli nawierzchnie, to kamienne czy klinkierowe. W miarę upływu czasu takie materiały będą się co prawda niszczyć, ale zyskując przy tym urok. Elementy plastikowe w aranżacji ogrodu na ogół nie okazuą się dobrym wyborem. Płotki czy donice, podobnie jak chodniczki ze złej jakości betonu, szybko kruszeją pod wpływem działania czynników atmosferycznych, wymagając naprawy czy wymiany na ogół już w następnym sezonie.

Sprzęty oszczędzające czas

Zwijacze do szlauchu czy dmuchawy i odkurzacze do liści ułatwią utrzymanie porządku w ogrodzie. Dużym udogodnieniem jest też automatyczne podlewanie. System nawadnia rośliny w ogrodzie dzięki zainstalowanym zraszaczom, liniom nawadniającym i kroplującym oraz innym dozownikom. Włącza się o ustalonej porze i dostarcza określoną ilość wody poszczególnym roślinom, zgodnie z ich wymogami. Niektóre systemy są wyposażone w czujniki deszczu, które okresowo wstrzymują podlewanie, lub czujniki wilgotności gleby, dzięki którym włączają się same, gdy jest ona zbyt sucha. Najefektywniej działają systemy uruchamiane w nocy, co ogranicza parowanie wody i sprzyja jej efektywnemu zużyciu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)