Małe mieszkanie też może być funkcjonalne! Powinno być jednak perfekcyjnie zaplanowane i zorganizowane tak, by oszukiwać metraż. Poznaj sprawdzone sposoby na powiększenie przestrzeni, dowiedz się, jak sprawić, by małe mieszkanie wydało się większe.
Do małego mieszkania wybieraj chłodne, jasne kolory. Dotyczy to zarówno ścian, jak i podłóg, mebli oraz dodatków. Dobrze też, by jak największe powierzchnie odbijały światło. W tej roli świetnie się sprawdzają meble na wysoki połysk, bez widocznych uchwytów, tworzące gładką powierzchnię wtapiającą się w przestrzeń mieszkania.
Powiększamy małe mieszkanie: meble typu 2w1
Meble wykonane na wymiar pozwalają w małym mieszkaniu wykorzystać każdą wnękę i takie fragmenty przestrzeni, w które nie da się wpasować standardowych mebli. Warto też wybierać meble wielofunkcyjne typu 2 w 1: modułową kanapę, sofę z funkcją spania czy też - tak jak na zdjęciu - pufy, które mogą być także łóżkiem, szezlongiem lub fotelem.
Powiększamy małe mieszkanie: lustra
Ogromne możliwości aranżacyjne w małym mieszkaniu daje zastosowanie dużych luster. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, lustra są w stanie dwukrotnie powiększyć niewielką przestrzeń. Wiszące poziomo poszerzają wnętrze, a te zawieszone pionowe - optycznie je wydłużają. Oprawa lustra powinna być delikatna, jak najprostsza.
Powiększamy małe mieszkanie: jedna przestrzeń
W niewielkich wnętrzach - tam, gdzie to możliwe - chętnie wyburza się ściany. Otwarta przestrzeń pozwala wpuścić światło dzienne do zamkniętych do tej pory pomieszczeń. Do wydzielania poszczególnych aneksów funkcjonalnych równie dobrze można zastosować niewysokie murki, drzwi przesuwne (wykonane ze szkła) czy zasłony, które tworzą znikające ściany.
Powiększamy małe mieszkanie: w oknie
W oknach małego mieszkania zawieś przezroczyste firanki, nieograniczające dopływu do wnętrza światła dziennego, które działa na rzecz powiększania przestrzeni. Sprawdzą się także przesłony żaluzjowe oraz rolety - koniecznie jednak wykonane z tkanin przepuszczających światło. Jeżeli chodzi o światło sztuczne, warto rozświetlić sufit (np. taśmami LED ukrytymi w suficie podwieszanym) - dzięki temu pomieszczenie wyda się wyższe.
Powiększamy małe mieszkanie: schowki
Właściciele małych mieszkań nie mogą sobie pozwolić na nieporządek. Także nagromadzenie bibelotów - ozdobnych ramek, wazonów, figurek - nie wpływa korzystnie na odbiór niewielkiej przestrzeni. Wizualnie zacieśniają one wnętrze. Aby uniknąć wrażenia chaosu, warto zaplanować w mieszkaniu jak najwięcej schowków i skrytek.