Trwa ładowanie...

Małe mieszkanie - gdzie suszyć pranie?

Małe mieszkanie - gdzie suszyć pranie?Źródło: WP
dol6j7d
Właściciele dużych domów nierzadko przeznaczają na ten cel osobne pomieszczenie, gdy jednak metraż mieszkania jest niewielki, a w budynku nie ma suszarni, trzeba znaleźć inny sposób na rozprawienie się z problemem suszenia mokrej odzieży.

Pomysł ma znaczenie

Jednym z rozwiązań są tradycyjne suszarki. Gdzie je jednak umieścić, gdy każdy skrawek wolnej powierzchni jest na wagę złota? Suszarkę można zamontować pod sufitem w łazience, trzeba jednak liczyć się z tym, że nie nadaje się ona do suszenia ciężkiej odzieży. W bardzo małych łazienkach, szczególnie tych wyposażonych w kabinę prysznicową, jej zamontowanie jest niemożliwe. W takiej sytuacji wiele osób korzysta z dwuskrzydłowej, rozkładanej suszarki. „Mebel” ten często traktowany jest przez domowników jak zło konieczne. Rozstawienie suszarki w salonie czy sypialni z pewnością nie jest bowiem ani praktyczne, ani estetyczne.

Na rynku dostępne są też suszarki, które pozwalają efektywniej wykorzystać ograniczoną przestrzeń. – Gdy metraż mieszkania jest niewielki, pomocne okazują się wysokie, stojące suszarki typu „wieża”. Taki sprzęt zajmuje niewiele miejsca na podłodze, a jeśli nie chcesz trzymać go w pokoju, można umieścić suszarkę na przykład w kabinie prysznicowej – proponuje Piotr Piech, ekspert Vileda. Przy wyborze suszarki warto sprawdzić, czy jest ona wykonana z materiałów wysokiej jakości. Zapobiegniesz dzięki temu zniszczeniu odzieży trudnymi do usunięcia zabrudzeniami z rdzy.

dol6j7d

Droga na skróty

Jeżeli domowy budżet na to pozwala, można doposażyć łazienkę w urządzenie z funkcją suszenia. Mowa oczywiście o pralkach. Jest to ciekawe rozwiązanie, niepozbawione jednak minusów.

Nie jest możliwe wysuszenie za jednym razem całego prania, proces suszenia bywa więc czasochłonny, a wysoka temperatura i tarcie o bęben mogą powodować szybsze niszczenie się odzieży. Dostępne są również samodzielne urządzenia – suszarki ewakuacyjne i kondensacyjne. Warto wybrać kondensacyjną, ponieważ nie wymaga ona podłączenia do wentylacji, a bielizny po wyciagnięciu z maszyny zazwyczaj nie trzeba już prasować. Suszarki bębnowe często mają gabaryty zbliżone do pralek, by więc zaoszczędzić miejsce, można ustawić je jedna na drugiej, wykorzystując zaprojektowane w tym celu specjalne łączniki. Przy podejmowaniu decyzji o wyborze urządzenia przeznaczonego do suszenia prania trzeba koniecznie sprawdzić jego klasę energetyczną.

Suszenie prania na piątkę

Mokre ubrania to duża dawka wilgoci, dlatego suszenie prania w mieszkaniu może prowadzić do pojawienia się niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów. Pamiętaj o pięciu podstawowych zasadach:

1. Konieczne jest regularne wietrzenie mieszkania. W małych pomieszczeniach na czas suszenia warto rozszczelnić lub uchylić okno, a w łazience, jeżeli masz taką możliwość, włączyć wentylator.

dol6j7d

2. Należy cyklicznie sprawdzać drożność kanałów wentylacyjnych. Osadzanie się wilgoci na ścianach i meblach oraz zaparowane okna mogą być spowodowane niewłaściwie funkcjonującą wentylacją grawitacyjną.

3. Ubrania przeznaczone do suszenia nie powinny ociekać wodą. Prane rzeczy muszą być mocno odwirowane, by po wyjęciu z bębna maszyny były możliwie suche.

4. Poziom wilgoci w mieszkaniu powinien być stale kontrolowany. Dla zdrowia i dobrego samopoczucia domowników temperatura powietrza w mieszkaniu powinna wynosić ok. 18-22 stopni Celsjusza, a wilgotność oscylować między 40 a 60 proc.

5. W sytuacji, gdy poziom wilgoci jest zbyt wysoki, należy zastosować specjalny pochłaniacz. Urządzenie kontroluje oraz samodzielnie redukuje nadmiar wilgoci w powietrzu do optymalnego dla zdrowia poziomu. W ten sposób można zapobiec parowaniu okien, a także zabezpieczyć mieszkanie przed pleśnią i grzybami oraz nieprzyjemnym zapachem.

dol6j7d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dol6j7d