Małe, ale stylowe – w tym mieszkanku mógłby rezydować nie tylko student

Małe, ale stylowe – w tym mieszkanku mógłby rezydować nie tylko student
Źródło zdjęć: © Fateeva Design

13.04.2018 | aktual.: 14.04.2018 08:22

Mierzy zaledwie 17,3 mkw., ale funkcjonalności mogą mu pozazdrościć bogato wyposażone apartamenty. Właściciele, którzy odziedziczyli małe mieszkanie w Odessie, zaufali projektantce Elenie Fateevie i przeznaczyli je na wynajem.

Biuro Fateeva Design urządziło na ograniczonej powierzchni sypialnię, miejsce do pracy, łazienkę i przedpokój. Nic dziwnego, że lokum szybko znalazło studenta-lokatora. Tajemnica funkcjonalnej aranżacji mieszkania miała swój początek w ustawieniu mebli. Wszystkie sprzęty zostały tak usytuowane, aby w środku było jak najwięcej wolnej przestrzeni. Strefa kuchenna gładko przechodzi w strefę pracy, a ta z kolei w miejsce do wypoczynku z wygodnym łóżkiem. Zabiegowi sprzyjał kształt wnętrza – pokój udało się po prostu dookoła zabudować.

1 / 8

Biel zawsze na miejscu

Obraz
© Fateeva Design

Znany od dawna sposób na aranżację małego mieszkania to zastosowanie jasnej kolorystyki. Tak też stało się i tym razem. Białe ściany i meble w połączeniu z prostymi bryłami i gładkimi frontami pozwoliły nadać wnętrzu lekkość i optycznie je powiększyć. Projektantka postawiła też na białe drzwi prowadzące do łazienki, które po zamknięciu nie rzucają się w oczy i tym samym nie kradną powierzchni.

2 / 8

A jednak z wyrazem

Obraz
© Fateeva Design

Białe płaszczyzny we wnętrzach nie muszą być nudne. W tym małym mieszkaniu ważną funkcję pełnią detale, które ożywiły przestrzeń i dodały jej pazura. Chodzi głównie o czarne obwódki wokół mebli – bez nich bryły byłyby bez wyrazu. Do tego kilka ciemnych akcentów (np. lampka) i całość nabrała harmonii. Nie bez znaczenia są też prostokątne płytki nad stołem do pracy – niby jasne i delikatne, a jednak zwracają uwagę.

3 / 8

Praktyczne schowki

Obraz
© Fateeva Design

Małe mieszkanie nie może obejść się bez przemyślanych miejsc do przechowywania. Tutaj mamy kilka skrytek, które z powodzeniem można też stosować na większych metrażach. W sprytnym schowku pod łóżkiem znalazło się miejsce na składowanie pościeli czy bielizny. Jedna szafka z pojemnymi szufladami służy jako nocny stolik, a druga wypełnia lukę we wnęce łączącej strefę kuchenną i przestrzeń do pracy.

4 / 8

Sprytne i dekoracyjne

Obraz
© Fateeva Design

Miejsca do przechowywania mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Wisząca, podzielona na boksy szafka bez frontów mieści kuchenne akcesoria, ale też albumy i podręczne drobiazgi. Obok szafki powstała fantazyjna kompozycja z desek z przypiętymi zdjęciami. Okazuje się, że można tam też powiesić… kapelusz. Godne uwagi jest okno. Wysoki blat kuchenny sprawił, że parapet znajduje się niżej, a dzięki temu utworzyło się wygodne miejsce na zioła w doniczkach, przyprawy czy dozowniki do detergentów.

5 / 8

Miniprzedpokój z maksimiejscem

Obraz
© Fateeva Design

W małych mieszkaniach przedpokój jest zazwyczaj mikroskopijny. Na szczęście istnieją triki, dzięki którym można dodać mu funkcjonalności. Najważniejszą funkcję pełni w nim duże lustro, niezbędne w niewielkich przestrzeniach. Półki pod lustrem zapewniają wystarczająco dużo miejsca na buty. Najcenniejsza w przedpokoju jest jednak garderoba – nawet pochłonięty nauką student musi mieć gdzie trzymać ubrania.

6 / 8

Slim w łazience

Obraz
© Fateeva Design

W malutkiej łazience nie ma przestrzeni na sprzęt XXL. W tym pomieszczaniu udało się zamieścić niewielką umywalkę obudowaną dość pojemną szafką. Wnęka prysznicowa jest płytka, a mimo to zapewnia wystarczającą ilość miejsca.

7 / 8

Od dołu do góry

Obraz
© Fateeva Design

Ciekawym zabiegiem zastosowanym w łazience jest wyłożenie ścian kwadratowymi jasnymi płytkami aż do sufitu. Ciemne fugi ożywiły wnętrze, a ogromne lustro spotęgowało efekt. Dzięki niemu łazienka wydaje się dużo przestronniejsza!

8 / 8

Ważny każdy centymetr

Obraz
© Fateeva Design

Zaaranżowanie małego mieszania wymaga maksymalnego wykorzystania powierzchni. Warto zaprojektować i przewidzieć wszystko od razu, żeby później nie okazało się, że brakuje nam na coś miejsca. Podczas planowania nie zapominajmy o źródłach światła. W tym mieszkanku projektantka wybrała minimalizm – punktowe światło jest spójne stylistycznie i dobrze oświetla najważniejsze strefy.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)