Mała łazienka: wymagane odległości, porady architekta
Łazienka jest jednym z najtrudniejszych wnętrz do aranżacji. Zwykle to niewielka przestrzeń, więc trzeba mądrze wykorzystać każdy centymetr. Dobre rozplanowanie małej łazienki to duże wyzwanie, szczególnie jeśli ma z niej korzystać wieloosobowa rodzina. Jak dopasować wielkość ceramiki i mebli łazienkowych, zachowując przy tym odpowiednie odległości pomiędzy sprzętami, tak aby mała łazienka była funkcjonalna?
Już na etapie projektu łazienki zastanów się, jak ma ona wyglądać, aby była funkcjonalna i spełniała wszystkie twoje potrzeby. Nieprzemyślana aranżacja może sprawić, że wanna znajdzie się za blisko muszli WC, a umywalka będzie umieszczona zaraz obok kabiny prysznicowej. Takie błędy zaburzą funkcjonalność łazienki i utrudnią poruszanie się po niej, a ty przestaniesz traktować to pomieszczenie jak miejsce odpoczynku. Dlatego przestrzeń należy wcześniej przemyśleć i zaplanować.
22.02.2017 10:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zwróć uwagę na wymiary ceramiki i mebli. Jeśli decydujesz się na prysznic, zastanów się nad jego rozmiarem. W przypadku instalacji wanny pamiętaj o zachowaniu przestrzeni, która nie powinna być mniejsza niż 70x100 cm. Aby natomiast swobodnie korzystać z umywalki, wokół niej potrzebne jest przynajmniej 65x110 cm.
Okiem architekta
- Ważne, aby mała łazienka została ergonomicznie rozplanowana. Do każdego z urządzeń musisz mieć swobodny dostęp. Dobrym pomysłem jest umieszczenie wanny we wnęce naprzeciwko wejścia oraz zastosowanie kafli w poziome pasy. Taki zabieg optycznie powiększy przestrzeń. Wtedy druga, mniejsza wnęka staje się idealna do rozplanowania przestrzeni z umywalką, meblami do przechowywania i dużym lustrem. W małej łazience zyskasz również cenne miejsce, jeżeli zastosujesz stelaż podtynkowy do podwieszanej miski WC - radzi Dorota Wiśniewska, architekt marki KOŁO.