OgródMała architektura i dekoracje w ogrodzie. Jak uniknąć kiczu?

Mała architektura i dekoracje w ogrodzie. Jak uniknąć kiczu?

Mała architektura i dekoracje w ogrodzie. Jak uniknąć kiczu?

20.04.2015 14:05

Góra kamieni ozdobiona sztucznymi ptakami i zwieńczona akrylowym krasnalem to scena niczym z filmu "Amelia" Jeana-Pierre'a Jeuneta i niestety... polska rzeczywistość. I choć o gustach się nie dyskutuje, wielu z nas szuka jednak innych sposobów na zaaranżowanie małej architektury i dekoracji we własnym ogrodzie. Co warto wyeksponować, a czego unikać?

Góra kamieni ozdobiona sztucznymi ptakami lub miniaturowym wiatrakiem i zwieńczona akrylowym krasnalem to scena niczym z filmu "Amelia" Jeana-Pierre'a Jeuneta i niestety... polska rzeczywistość. I choć o gustach się nie dyskutuje, wielu z nas szuka jednak innych sposobów na zaaranżowanie małej architektury i dekoracji we własnym ogrodzie. Co warto wyeksponować, a czego unikać?
Jeśli ogród ma być oazą wypoczynku, oprócz ładnie zaaranżowanej zieleni powinny znaleźć się w nim elementy małej architektury, czyli elementy nawigacyjne i budynki rekreacyjne, a także dekoracje. Od tego powinno zacząć się projekt ogrodu. Altany, ścieżki, podesty, schodki, murki, donice czy ścianki podtrzymujące pnącza kształtują przestrzeń, dzieląc ją lub optycznie rozciągając. Oczywiście decydujące są koszty, ale dobry smak też nie jest bez znaczenia.

1 / 7

Dekoracje ogrodowe: stylowo i bez przepychu

Obraz
© Narofsky.com

Przed wykonaniem projektu ogrodu lub jego modernizacją warto jednak zastanowić się, czy twoje założenia dobrze współgrają z otoczeniem. Ogród powinien bowiem nawiązywać do charakteru budynku i okolicy, w której jest położony. Rozległa łąka czy ruchliwa ulica za ogrodzeniem, chcąc nie chcąc, stają się integralnym tłem dla projektu ogrodu i nie zawsze dobrze komponują się z barokowymi fontannami czy antycznymi posągami przed domem.

2 / 7

Dekoracje ogrodowe: stylowo i bez przepychu

Obraz
© Shutterstock

Ogród położony na skraju zagajnika czy też na terenie niegdyś gęsto porośniętym drzewami często charakteryzuje leśny, nieco zacieniony klimat. Nie oznacza to jednak, że spod każdego krzaczka ma wystawać sztuczny grzybek, jeżyk czy krasnoludek. Warto za to wybierać elementy wykonane z naturalnych, surowo wykończonych materiałów, włączać do dekoracji bale i pnie drzew, aranżując z nich siedziska czy pojemniki na kwiaty.

3 / 7

Dekoracje ogrodowe: stylowo i bez przepychu

Obraz
© Shutterstock

Ścieżka wyłożona drewnianymi polanami lub elementami imitującymi przekrój drzewa, wykonanymi np. ze specjalnej betonowej mieszanki, na ogół idealnie wpisują się w tego typu aranżację, podobnie jak porośnięte mchem kamienne murki, krawężniki i inne elementy małej architektury naznaczone piętnem czasu. Proste sosnowe altanki są na miejscu, obite płytą pilśniową czy blachą falistą budki już nie, nawet jeśli stanowią miejsce do przechowywania ogrodowych narzędzi czy sprzętów.

4 / 7

Dekoracje ogrodowe: stylowo i bez przepychu

Obraz
© Shutterstock

Naturalne materiały sprawdzają się też w ogrodzie w stylu wiejskim. Drewniany płot ze sztachetek, o który latem oprą się malwy i słoneczniki, stara, kamienna studnia (czy nawet jej atrapa), altanka pokryta strzechą, gliniane donice i beczki, z których wychylają się rumianki i niezapominajki, oraz inne tego typu elementy małej architektury stworzą prawdziwie rustykalne dekoracje. Wóz wypełniony kwiatami i ziołami idealnie zastąpi skalniak czy rabatkę. Idealne są wiklinowe i kute meble, które w miejskich aranżacjach często wyglądają pretensjonalnie. Kamienne ścieżki najlepiej wykonać z lokalnych odmian skalnych, np. granitu, bazaltu czy piaskowca, żwiru, albo z cegły. Kostka brukowa w przypadku wiejskiego ogrodu nie jest wskazana - szara i surowa sprawdzi się za to w otoczeniu nowoczesnego budynku.

5 / 7

Dekoracje ogrodowe: stylowo i bez przepychu

Obraz
© Shutterstock

O ile projekt ogrodu w duchu rustykalnym unika elementów aluminiowych czy z tworzywa sztucznego, o tyle dobrze się one sprawdzą w ogrodzie nowoczesnym położonym w mieście. Nie chodzi jednak o niskiej jakości plastikowe osłonki na donice, lecz dobrze zaprojektowane, odporne na wpływ warunków atmosferycznych akcesoria i meble z technorattanu, texteline czy odpowiednio zabezpieczonej stali, pokrycia tarasów i patio z wersalitu czy resysty. Niektóre z tych materiałów doskonale imitują deski czy kamień. Część nadaje się do recyklingu.

6 / 7

Dekoracje ogrodowe: stylowo i bez przepychu

Obraz
© Shutterstock

Nie daj sobie wmówić, że w trosce o środowisko warto wykorzystać w projekcie ogrodu starą oponę do stworzenia rabaty czy opleść bluszczem zepsuty rower. Owszem, również one potrafią prezentować się ciekawie w kreatywnych, projektanckich stylizacjach małej architektury, ale zwykle samodzielne próby ich zastosowania nie należą do udanych.

7 / 7

Dekoracje ogrodowe: stylowo i bez przepychu

Obraz
© Saundersdesigns.com

Jeśli zdecydujesz się na skalniak, pamiętaj, że aby prezentował się okazale, należy w niego włożyć sporo czasu i środków. Nie powinien być zbyt mały, by nie przypominał kreciego kopca. W nowoczesnym ogrodzie można zasadzić na nim egzotyczne rośliny, których fantazyjne formy zdynamizują bryły formowanych żywopłotów czy geometryczny układ ścieżek i rabat.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)