Magnolia – jakie są jej odmiany. Czy magnolia może rosnąć w ogródku? Sposoby na uprawę i pielęgnację

Magnolie to zdecydowanie jedne z bardziej spektakularnych kwitnących roślin stanowiących niesamowitą ozdobę wiosennych ogrodów i parków. Mogą przyjmować formę krzewu, a także dużych rozłożystych drzew osiągających nawet kilkanaście metrów wysokości. Jakie są najczęściej spotykane odmiany magnolii? Jak uprawiać tę roślinę?

Magnolie dzielą się na dwie grupy. Jak o nie dbać i jak je uprawiać?
Magnolie dzielą się na dwie grupy. Jak o nie dbać i jak je uprawiać?
Źródło zdjęć: © Photonews via Getty Images | Photonews

27.05.2020 18:41

Magnolia – jakie są jej odmiany?

Magnolia, choć jest bardzo charakterystyczna i nietrudno odróżnić ją od innych roślin, występuje w wielu odmianach. Różnią się one wysokością, pokrojem, kolorem kwiatów, zapachem kwiatów, a także porą kwitnienia. Kwiaty wszystkich odmian magnolii są dość duże, a kształtem przypominają rozłożyste tulipany. Najczęściej spotykane barwy to wszelkie odcienie różu, rzadziej można zobaczyć magnolie o żółtych, kremowych lub białych kwiatach.


Najogólniej rzecz ujmując, magnolie dzieli się na dwie grupy: pierwsze to rośliny w formie wysokich drzew, a drugie to takie, które formują się w rozłożyste krzewy. Wysokie drzewa mogą osiągać nawet kilkanaście metrów wysokości, dobrze wyglądają w dużych ogrodach, a najlepiej prezentują się, gdy są wyeksponowane pojedynczo. Niższe magnolie będą dobrze wyglądały w mniejszych ogródkach, ponieważ osiągają wysokość od około 2 do około 5 metrów. Karłowate magnolie w formie krzewów są najlepsze do przydomowych ogródków, ładnie wyglądają posadzone w większych skupiskach.

Najbardziej popularne są odmiany magnolii, które kwitną przed rozwojem liści. Są to między innymi:

·      Magnolia Susan – krzew, osiągający wysokość maksymalnie 3 m, ma duże, ciemnoróżowe, intensywnie pachnące kwiaty, często zakwita dwukrotnie;

·      Magnolia gwiaździsta - przyjmuje formę krzewu o wysokości około 2,5 – 3 m. Ma białe lub jasnoróżowe kwiaty;

·      Magnolia pośrednia - drzewo o wysokości około 5 m, wydaje kremowobiałe, białoróżowe albo różowe, pachnące kwiaty o średniej wielkości;

·      Magnolia japońska - może mieć formę drzewa lub krzewu, ma białe kwiaty, ma najmniejsze wymagania i jest najbardziej odporna na mróz, dzięki czemu dobrze nadaje się do uprawy w naszym klimacie;

·      Magnolia Betty – krzew o wysokości maksymalnie 3 m, ma bardzo duże, ciemnoróżowe kwiaty.

Czym nawozić magnolie i gdzie je posadzić?
Czym nawozić magnolie i gdzie je posadzić?© GETTY, Dmitry Feoktistov/TASS | Dmitry Feoktistov

Dość popularna, choć wymagająca zabezpieczenia przed mrozami, jest magnolia purpurowa, która kwitnie równocześnie z rozwojem liści. Przyjmuje formę krzewu, ma charakterystyczne, bardzo ciemne purpurowe kwiaty. Najrzadziej spotykane są magnolie, które najpierw wypuszczają liście, a dopiero później kwitną. Takie gatunki to między innymi drzewiaste: magnolia Siebolda, magnolia parasolowata czy szerokolistna.

 


Magnolia – jak ją uprawiać?

Do uprawy w Polsce nadają się jedynie nieliczne spośród wielu gatunków magnolii, które są odporne na mróz. Poza tym roślina ta nie jest wymagająca, a jej pielęgnacja nie jest trudna ani skomplikowana. Żeby móc cieszyć oczy pięknymi kwiatami, warto jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, które przytaczamy poniżej.

Magnolia – gdzie ją posadzić?

Najlepsze miejsca do posadzenia magnolii to osłonięte od wiatru, ciepłe i słoneczne stanowiska. W miejscach zacienionych roślina znacznie gorzej kwitnie.

 

Magnolia – jaka ziemia?

Doskonałym podłożem do sadzenia magnolii jest żyzna, przepuszczalna ziemia o kwaśnym odczynie albo kwaśny torf. Po posadzeniu magnolię najlepiej podwiązać do palika, który będzie utrzymywał roślinę w pionowej pozycji przez kilka sezonów, zanim ta nie zyska stabilności. Lepiej przyjmują się dość małe rośliny, lepiej nie sadzić magnolii wyższych niż 1,5 metra.

 

Magnolia – jak przesadzać?

Po posadzeniu magnolii nie należy przesadzać, ponieważ ma wrażliwe korzenie i łatwo ją uszkodzić. Jeżeli zajdzie potrzeba przesadzania, można zrobić to jedynie z młodą rośliną i przesadzić ją razem z dużą bryłą ziemi.


 Magnolia – jak podlewać i jak nawozić?

Magnolie należy regularnie podlewać i nie dopuszczać do wysychania podłoża. Dodatkowo, od wiosny do połowy lata roślinę należy nawozić nawozami wieloskładnikowymi zawierającymi małe ilości wapnia.

 

Magnolia – jak przycinać?

Magnolii nie trzeba przycinać, żeby nadawać im określony kształt, warto jednak regularnie wycinać przemarznięte gałęzie, na których nie pojawiają się pąki kwiatowe ani liściowe. Dodatkowo, u starszych drzew zaleca się przycinanie gałęzi, które rosną nisko nad ziemią, w celu wyeksponowania pnia drzewa.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)