Mądry dom - oszczędny dom
Lodówka, która przypomina o zakupach, odkurzacz, który sam sprząta, a nawet cały inteligentny system koordynujący pracę wszystkich urządzeń. Nowoczesne rozwiązania w naszych domach coraz częściej ułatwiają nam codzienne czynności, a nawet same je za nas wykonują.
Chętnie otaczamy się technologicznymi nowinkami takimi, jak smartfony, komputery czy odtwarzacze mp3. Zwykle służą one rozrywce. Jednak ułatwiające życie gadżety warto włączyć także do wyposażenia mieszkania. Takie rozwiązania coraz śmielej wkraczają w progi naszych domów, bo pozwalają oszczędzić cenny czas i pieniądze.
04.03.2013 15:10
Smart sprzęty
Telewizor, komputer, lodówka, pralka, zmywarka, kuchenka – w naszych domach praktycznie nie ma chwili, by przynajmniej jedno z tych urządzeń nie pobierało prądu. Dlatego warto zadbać o to, by sprzęty AGD i RTV, w które wyposażamy nasze cztery kąty, były energooszczędne. Jak szacują specjaliści urządzenia o najwyższej klasie energetycznej A++ pozwalają obniżyć poziom zużywanego prądu nawet o kilkadziesiąt procent. Nowe sprzęty mają też coraz więcej ciekawych funkcji. Być może już wkrótce w naszych kuchniach powszechne będą na przykład lodówki wyposażone w specjalny system kontrolujący stan żywnościowych zapasów, a nawet terminy przydatności do spożycia poszczególnych produktów. Prototyp zaprezentował już jeden z producentów sprzętu AGD. Dzięki podłączeniu chłodziarki do Internetu nawet będąc poza domem będzie można sprawdzić, jakich artykułów brakuje. Lodówka przygotuje listę zakupów, a nawet prześle ją do sklepu internetowego. To pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu – zwłaszcza że ze statystyk Harmonised
European Time Use Survey wynika, iż na zakupach spędzamy średnio pół godziny dziennie, czyli prawie tydzień w ciągu roku.
Cenne minuty przeznaczamy także na sprzątanie – średnio 5,5 dnia rocznie. W tej czynności mogą jednak wyręczyć nas już roboty. Na rynku dostępne są na przykład automatyczne odkurzacze, które samodzielnie poruszają się po pomieszczeniu, a dzięki niewielkim rozmiarom docierają także do trudno dostępnych zakamarków. Wykrywają schody i przeszkody, a po zakończeniu sprzątania same wracają do stacji dokującej. Można je włączać wtedy, kiedy uznamy, że to konieczne, a także zaprogramować harmonogram regularnego sprzątania.
Dom, który pomyśli za ciebie
Konfigurowanie i uruchamianie poszczególnych sprzętów może być jednak uciążliwe. Ich koordynację umożliwiają systemy inteligencji budynkowej. Poza kierowaniem pracą elektronicznych sprzętów inteligentny dom steruje też ogrzewaniem, oświetleniem czy roletami. – Dzięki odpowiedniej konfiguracji nie musimy wydawać szeregu poleceń za każdym razem. Wystarczy, że stworzymy odpowiednią scenę, na przykład „powrót do domu”, po której uruchomieniu dom sam wykona zaprogramowane czynności – odsłoni rolety, włączy światło w ogrodzie czy otworzy bramę do garażu – mówi Joanna Ossowska, Marketing Manager Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro.
Inteligentne oprogramowanie umożliwia nie tylko oszczędność czasu, ale przede wszystkim pieniędzy – przy jego pomocy zmniejszamy zużycie energii elektrycznej o 30 proc., a energii cieplnej o ponad 20 proc. Dzięki czujnikom system sam reaguje bowiem na warunki pogodowe oraz na to, co dzieje się w domu lub wokół niego. Dzięki temu na przykład gdy wieczorem jest jeszcze jasno, nie włącza się oświetlenie ogrodu, a jeśli pada deszcz, termin podlewania trawnika zostaje przesunięty. – System cały czas monitoruje też stan poszczególnych urządzeń i poziom temperatury. Na tej podstawie reaguje na sytuacje, które mogą narazić nas na niepotrzebną stratę energii, na przykład ogrzewania pokoju przy otwartym oknie czy pracującej klimatyzacji – wyjaśnia Joanna Ossowska. A jeśli wychodząc do pracy zapomnimy wyłączyć telewizor albo światło? Gdy sensory nie będą wyczuwały w pomieszczeniach ruchu, inteligentny dom wyłączy za nas zasilanie wszystkich niepotrzebnie działających urządzeń i oświetlenie, a dodatkowo zmniejszy
ogrzewanie.
Jeśli zdecydujemy się zainstalować takie rozwiązanie w naszym lokum, zwróćmy uwagę na to, czy producent umożliwia zdalne sterowanie systemem. Dzięki temu jeśli na przykład okaże się, że wrócimy do domu później niż planowaliśmy, będziemy mogli za pomocą aplikacji w telefonie przesunąć godzinę włączenia ogrzewania i tym samym ograniczyć niepotrzebne zużycie energii. Warto też sprawdzić, czy moduły będą współpracować na przykład z świetlówkami kompaktowymi czy LED, a nie tylko z konwencjonalnymi żarówkami, które pobierają znacznie więcej prądu.
Dostępne dziś rozwiązania to nie koniec pomysłów producentów. – Nasi specjaliści pracują obecnie między innymi nad funkcjonalnością, która umożliwi zintegrowanie lodówki każdego typu z dowolnymi internetowymi delikatesami. Po zeskanowaniu kodów produktów urządzenie stworzy listę zakupów, którą wyślemy do sklepu za pomocą jednego przycisku, a zamówienie zostanie dostarczone do naszego domu w wyznaczonym czasie – mówi Joanna Ossowska z Fibar Group.
Źródło: www.fibaro.com