Lustro w małym mieszkaniu. Powiększająca mocy przybywaj!

Małe jest piękne, ale zwykle wolałoby być większe... Być może dlatego każde małe mieszkanie tak bardzo lubi przeglądać się w lustrze. Dzięki niemu zyskuje swoje zwielokrotnienie, głębię i więcej świetlistości. Zwierciadło towarzyszące aranżacji małych wnętrz może ponadto stanowić ich oryginalną ozdobę.

Lustro w małym mieszkaniu. Powiększająca mocy przybywaj!
Źródło zdjęć: © Architektownia

06.12.2016 15:24

Małe jest piękne, ale zwykle wolałoby być większe... Być może dlatego każde małe mieszkanie tak bardzo lubi przeglądać się w lustrze. Dzięki niemu zyskuje swoje zwielokrotnienie, głębię i więcej świetlistości. Zwierciadło towarzyszące aranżacji małych wnętrz może ponadto stanowić ich oryginalną ozdobę.

Im więcej, tym lepiej

Lustro to nieodzowny element wyposażenia zarówno dużego domu, jak i małego mieszkania. Jednak właśnie w przypadku aranżacji niewielkich wnętrz szczególny naciska kładzie się na jego funkcję powiększającą. W tym przypadku im więcej lustrzanej powierzchni uda się uzyskać, tym lepiej. Za pomocą lustra można optycznie wywalczyć nie tylko dodatkowe metry kwadratowe, lecz także sześcienne. Może ono bowiem wpływać również na podwyższenie pomieszczenia czy zmianę jego proporcji.

Jasna strona mieszkania

Drugą ważną funkcją lustra w małym mieszkaniu jest doświetlanie przestrzeni. Zwierciadlana powierzchnia jak żadna inna odbija promienie słoneczne i sztuczne światło. Efekt rozświetlenia można uzyskać, montując na lustrzanym tle kinkiet lub żyrandol. Włączony spotęguje wrażenie jasności nawet kilkakrotnie. Dobrym pomysłem jest więc zamontowanie lustra naprzeciwko okna lub na prostopadłej do niego ścianie, pod warunkiem że dodatkowa iluminacja nie będzie cię co rano wybudzać ze snu, rażąc w oczy. Zwierciadła puszczające „zajączki” – o ile nie jest to zabieg celowy, służący uatrakcyjnieniu wystroju, zwykle nie są pożądane ani w aranżacji małych mieszkań, ani tych większych.

Kluczowa pozycja

Lustro umieszczone blisko źródła światła to na ogół dobry pomysł w małych wnętrzach. Jednak szukając dla niego najlepszej lokalizacji, warto też wziąć pod uwagę inne czynniki. Zawieszone naprzeciwko łóżka w sypialni czy sofy w salonie może rozpraszać i przeszkadzać w relaksowaniu się. Daje bowiem wrażenie, jakby ktoś nieustannie cię obserwował, co zaburza poczucie wewnętrznego komfortu. Chcąc powiesić lustro na ścianie w strefie odpoczynku, zamontuj je na takiej wysokości, by nie odbijało leżącej lub siedzącej postaci. Wybierz też miejsce, w którym odbicie będzie jak najbardziej atrakcyjne. Wejście do toalety czy mało efektowny mebel to widoki niezasługujące na ogół na powielanie.

Samo sedno

Aby jak najlepiej zlokalizować lustro, musisz najpierw określić główny problem wnętrza. W małym mieszkaniu może to być zbyt wąskie pomieszczenie – wtedy rozwiązaniem jest montaż prostokatnego lustra dłuższym bokiem równolegle do podłogi. Inną często spotykaną przypadłością w małych wnętrzach jest stosunkowo nisko osadzony sufit – podwyższy go wysokie lustro zamontowane pionowo. Wykorzystując obie te sztuczki, można znacznie powiększyć wizualnie ciasny przedpokój, umieszczając w nim szafę wnękową z dużymi lustrzanymi drzwiami przesuwnymi na szerokość ściany, sięgającymi od podłogi po sufit.

Dobra oprawa

**

Obraz

**

Oprawa luster nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o wygląd małego wnętrza. W tym przypadku najlepszy efekt osiągniesz, stosując delikatne, jasne ramy lub w ogóle z nich rezygnując. Fot. formativ.kasia i michał dudko.

Cienką taflę lustra można przykleić bezpośrednio do ściany za pomocą kleju montażowego. Zdobna rama drewniana lub w kolorze starego złota dodatkowo ozdobi jednak wystrój i doda mu splendoru. Dekoracyjnych ram nie musisz sobie odmawiać nawet w małym mieszkaniu. Kolaż luster ujętych w oprawy o urozmaiconej stylistyce, odmiennych kształtach i wymiarach może zdobić ładniej niż galeria obrazów, powiększając przy tym wnętrze.

Niestandardowy efekt

Lustro można też zamówić zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Dzięki temu może ono np. idealnie wypełniać przestrzeń między listwami mebli, kafelkami czy elementami sztukaterii na ścianie. Tak zaaranżowane lustro daje często efekt ażurowej przesłony sąsiedniego pomieszczenia. Jeśli do oprawy wykorzysta się starą, stylowa ramę okienną ze szprosami, stworzy ona iluzoryczne okno, które można zawiesić w dogodny miejscu. Lustro zamontowane na wąskiej ściance między dwoma oknami, odpowiednio dopasowane wielkością, scali z kolei optycznie ich powierzchnię, tworząc wrażenie panoramicznego przeszklenia.

Obraz

Efekt lustra w małym mieszkaniu można zresztą uzyskać nie tylko za pomocą... lustra. Doskonały rezultat można osiągnąć z pomocą lustrzanych mebli, np. komód czy stolików, a także lustrzanych płytek ściennych. Fot. Pracownia Projektowa Hanna Kłyk.

W każdym wnętrzu

Lustro w łazience, przedpokoju, w salonie czy nawet sypialni nikogo nie dziwi. Istnieją jednaki przestrzenie nietypowe, które dzięki zastosowaniu zwierciadła mogą zyskać nowy wymiar... lub go stracić. Taka sferą jest chociażby kuchnia. Szczególnie w małym mieszkaniu to na ogół pomieszczenie ciemne, rzadko wyposażone w okno. Duże okrągłe lustro na krótszej ścianie czy lustrzana mozaika między blatem a szafkami wiszącymi mogą skutecznie zniwelować wrażenie jaskini i stać się zaskakującym elementem kuchennego wystroju. Podobnie zawieszenie lustra w wąskim przejściu między pomieszczeniami zredukuje efekt przesmyku. Z kolei obudowanie lustrem niekorzystnie wypadającego filaru w małym mieszkaniu na poddaszu może sprawić, że słup zniknie! O tym zabiegu warto jednak uprzedzić dzieci czy odwiedzających nas gości.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)