Lukarna czy okno dachowe?
19.09.2016 14:28
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Budowa domu z poddaszem użytkowym wiąże się z koniecznością doświetlenia światłem naturalnym usytuowanych na tej kondygnacji pomieszczeń. Możesz zdecydować się na okna pionowe zamontowane w lukarnie lub okna dachowe w połaci dachu. Które rozwiązanie lepiej wybrać?
Budowa domu z poddaszem użytkowym wiąże się z koniecznością doświetlenia światłem naturalnym usytuowanych na tej kondygnacji pomieszczeń. Możesz zdecydować się na okna pionowe zamontowane w lukarnie lub okna dachowe w połaci dachu. Które rozwiązanie lepiej wybrać?
Doświetlenie oknem w lukarnie, czyli w nadbudówce na dachu, stosuje się najczęściej, by uatrakcyjnić bryłę budynku przekrytego dachem o skośnych połaciach. Lukarny najlepiej wyglądają, gdy kąt nachylenia połaci dachu jest większy niż 45o, a ścianka kolankowa osiąga wysokość w granicach 1 m i powyżej. Warto je stosować, gdy dom utrzymany jest w stylu tradycyjnym – są np. niezbędnym uzupełnieniem architektury dworkowej czy stylizowanych na stare kamienice domów miejskich z dachem mansardowym. Duże lukarny są także detalem często spotykanym w nowoczesnych projektach domów, gdzie ważną rolę odgrywa kubiczność bryły budynku. Jednak dominującym rodzajem przeszkleń doświetlających poddasze stały się okna dachowe. Budują nowoczesny wizerunek domu – wtapiając się w połać dachu, nie zakłócają prostej bryły budynku, tak charakterystycznej dla nowoczesnej, energooszczędnej architektury.
Lukarna – rozwiązanie na rzecz przestrzeni
Lukarny są nie tylko elementem wzbogacającym wizerunek domu. Do ich największych zalet należy powiększenie przestrzeni użytkowej, gdyż w miejscu montażu lukarn zostają wyeliminowane skosy. Przestrzeń pod oknem można wówczas zagospodarować, sytuując tam np. biurko czy też stół lub wannę. Lukarna powiększa również kubaturę wnętrza, dzięki czemu jest ono bardziej przestronne, niż gdyby zostały w nim zamontowane typowe okna połaciowe. Usytuowane w lukarnie okna pionowe zapewniają także dobry widok na zewnątrz. Oczywiście takie korzyści funkcjonalne można osiągnąć, gdy lukarna jest stosunkowo duża – im większą przestrzeń połaci dachu obejmuje, tym zyski są bardziej optymalne.
*Przeczytaj też: Sprawne i szybkie mycie okien na wiosnę *
Niewielkie wole oczko lub małe lukarny prostokątne czy trójkątne nie przysporzą takich korzyści, co najwyżej stworzą klimat wnętrza. Także dostęp do okna w lukarnie może być znacznie łatwiejszy niż w przypadku okna dachowego, dzięki czemu nie przysporzy ono problemów przy myciu, nie jest również narażone na zabrudzenia choćby odchodami ptaków, co w przypadku okien dachowych zdarza się często. Okna pionowe znacznie łatwiej jest też przesłonić – bez trudu zawiesisz w nich każdy rodzaj osłon okiennych. Można je też zostawić otwarte w czasie deszczu bez obawy o zalanie wnętrza. Okna pionowe są także mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne.
Nadbudowa lukarny zwiększa jednak powierzchnię przegród zewnętrznych – konieczne jest wykonanie konstrukcji nadbudówki, jej ocieplenie i wykończenie. Jeśli zamontujesz w niej standardowe okna pionowe, będą one tańsze od połaciowych. Łatwiej także wybrać okna pionowe o lepszych od dachowych parametrach termoizolacyjnych. Wybudowanie na dachu lukarny to jednak spory koszt – sięga on niekiedy kilku tysięcy złotych – może być nawet do 50 proc. droższe niż zamontowanie okna dachowego. Tańszym rozwiązaniem jest zakup lukarny prefabrykowanej, np. wykonanej z drewna z wypełnieniem pianką PUR.
Okna dachowe – nowoczesna dynamika
Jeśli zależy ci na doskonałym doświetleniu poddasza światłem naturalnym, zdecydowanie lepszym wyborem będą okna dachowe. Okna połaciowe o tej samej powierzchni co pionowe dostarczą 30-40 proc. więcej światła słonecznego. Mają również znacznie szerszy zasięg zastosowania niż lukarny. Można je montować w dachach o kącie nachylenia połaci już powyżej 15o. Otwierają również widok na niebo, co dla niektórych inwestorów ma ogromne znaczenie. Zaletą okien dachowych jest także ich różnorodność – dzisiaj można dobrać okno, którego sposób otwierania będzie dopasowany do wysokości ścianki kolankowej (dolny lub górny, czyli z klamką zamontowaną u dołu okna lub uchwytem w jego górnej strefie).
*To cię też zainteresuje: Okna energooszczędne = niższe rachunki za ogrzewanie *
Okna dachowe występują także w licznych wariantach. Dostępne są modele kolankowe i balkonowe oraz balkony dachowe, które znacznie poszerzają widok na otoczenie, a dwa ostatnie także umożliwiają stworzenie niewielkiego balkonu lub tarasu. Okna dachowe można zestawiać w duże przeszklenia „otwierające” połać dachu na niebo. Można je też przesłonić roletami, których rodzajów jest coraz więcej, lub żaluzjami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Chociaż najprostsze modele okien dachowych to niewysoki koszt, to nadal ryzyko niesie za sobą montaż takich przeszkleń – wbrew pozorom nie każdy dekarz dobrze sobie z nim radzi. Warto zdecydować się na wybór ekipy rekomendowanej przez producenta okien. Fachowe przeszkolenie daje gwarancję, że okno nie będzie źródłem mostków termicznych, a w skrajnych przypadkach nie narazi domowników na zalanie mieszkania po pierwszej ulewie.
Czytaj więcej na temat okien