Nie tylko małe dziewczynki marzą o łóżku z baldachimem. Doskonale pasuje on bowiem do wystroju niejednej dorosłej sypialni. Zwiewny welon lub ciężka kotara - możliwości jest wiele. Jaka opcja najlepiej pasuje do twojego wnętrza?
Nie tylko małe dziewczynki marzą o łóżku z baldachimem. Doskonale pasuje on bowiem do wystroju niejednej dorosłej sypialni. Zwiewny welon lub ciężka kotara - możliwości jest wiele. Jaka opcja najlepiej pasuje do twojego wnętrza?
Dobra wiadomość jest taka, że bez względu na to, czy twoja sypialnia jest mała, czy duża, nad łóżkiem może zawisnąć baldachim! Najbardziej okazałe są co prawda zarezerwowane do większych pomieszczeń, jednak draperia może dodać przytulności nawet niewielkiemu wnętrzu bez jego obciążania. W drugim przypadku zdecyduj się jednak raczej na zwiewną, półprzezroczystą tkaninę albo prosty, sztywno rozpięty pas jednokolorowego materiału ozdobionego najwyżej wyrazistym wzorem.
Łóżko z baldachimem: ciekawe upięcie
Wybierając baldachim nad łóżko, możesz obecnie kierować się wyłącznie dekoracyjnymi aspektami. O ile kiedyś pełnił on przede wszystkim funkcje praktyczne, chroniąc przed przeciągami, a niekiedy też owadami, o tyle dziś na pierwszy plan wysuwa się estetyka. Zarówno rodzaj materiału, jak i sposób jego upięcia należy dobrać do wystroju sypialni. Tkaninę możesz zwiesić z sufitu albo upiąć po bokach na ramie łoża o baldachimowej konstrukcji. Na niewysokim poddaszu lub w pomieszczeniu o niskim suficie z reguły najkorzystniej jest puścić materiał za zagłówkiem po ścianie niczym zasłonę.
Łóżko z baldachimem: rozmaitość tkanin
Najbardziej uniwersalny jest tiul. Perkale i żakardy są niezastąpione w przypadku pałacowych, dworkowych, angielskich i prowansalskich wnętrz. Nowoczesne łóżko można otulić satyną, a niedbale zwieszona lniana tkanina to dobry pomysł na sypialnię w duch etno, neofolk czy shabby chic. Płótno stylizowane na żagiel to pomysł do marynarskiej alkowy. Wnętrza orientalne czy bolywoodzkie wymagają natomiast miękko układających się draperii z bawełny i jedwabiu, które zamieniają sypialnię w buduar dalekowschodniej księżniczki. Ich uzupełnieniem mogą być persjany, czyli ażurowe przesłonki ze sznurków dekorowane kolorowymi koralikami.
Łóżko z baldachimem: w staromodnym stylu
Sypialnia pełna stylizowanych mebli, staroświeckich dekoracji i obrazów oraz kwiatowych deseni aż się prosi o baldachim nad łóżkiem. Idealnie powinien on współgrać z pościelą, równie elegancko wykończoną, np. mereżką i falbanami. W takiej kobiecej aranżacji doskonale sprawdzi się baldachim z cięższego czy wręcz zasłonowego materiału niczym w staromodnym buduarze. Może otulać łóżko z dwóch stron lub otaczać cały zagłówek, spływając z metalowej obręczy albo dekoracyjnego daszku.
Łóżko z baldachimem: wyraziście
Dla fanów indyjskiego stylu baldachim to idealna okazja, by wnieść do sypialni odrobinę luksusu i przepychu. Tu bogactwo wzorów i faktur jest równie ważne co kolorów. Ciekawie wykończone, wyszywane, dekorowane frędzlami tkaniny unikają pasteli na rzecz mocnych i głębokich odcieni. Niekiedy w takich wnętrzach baldachim stanowi przedłużenie tekstylnych dekoracji na ścianach czy orientalnych lambrekinów opasających całe pomieszczenie. Dla efektu nigdy nie szczędź tkaniny! Tylko jej odpowiednia ilość zagwarantuje, że dekoracja będzie się pięknie układać w miękkie fale.
Łóżko z baldachimem: lekko i świeżo
Jeśli chcesz, by baldachim otulił łóżko delikatną mgiełką, możesz wybrać klasyczną moskitierę, która zapewni nie tylko drobinę kameralności i subtelnie rozproszy światło, ale też uwolni cię w letnie noce od uciążliwego towarzystwa komarów. Może to być klasyczna, biała lub też kolorowa tkanina. Nawet najprostszą da się jednak ciekawie ozdobić. Możesz naszyć na nią kryształki, przypiąć do niej motyle, kokardy czy luźno zwiesić z niej wstążki, aby jak najlepiej pasowała do wystroju sypialni.
Łóżko z baldachimem: prosto i nowocześnie
Taki baldachim ma rację bytu nawet w męskiej sypialni. Do jego upięcia wystarczy zamocować dwa drążki - jeden nad łóżkiem, drugi na ścianie tuż nad wezgłowiem. Konstrukcja z powodzeniem podtrzyma bryt lub kilka pasów materiału harmonizujących z aranżacją - najlepiej upiętych prosto bez fantazyjnych fałd i drapowań. Taki baldachim nada indywidualny charakter klasycznej sypialni, ale też uatrakcyjni tę nowoczesną, lubującą się w prostocie. We wnętrzach loftowych w ramach konstrukcji tak prostego baldachimu doskonale sprawdzą się zamontowane pod sufitem belki i rury. Prostokątny kawałek tkaniny możesz też zawiesić na czterech hakach nad łóżkiem. To dobry pomysł na ożywienie małej sypialni. Pomoże w tym duży wzór na materiale w popartowskim stylu albo grafika a la Marimekko.