KuchniaLodówka dla całej rodziny. Energooszczędne modele o dużej pojemności

Lodówka dla całej rodziny. Energooszczędne modele o dużej pojemności

Przy zakupie lodówki myślimy przede wszystkim o jej właściwościach praktycznych. Marka urządzenia, dodatkowe funkcje, możliwość wygodnego przechowywania różnego rodzaju produktów oraz wymiary urządzenia to kluczowe kwestie, które wpływają na wybór.

Lodówka dla całej rodziny. Energooszczędne modele o dużej pojemności
Źródło zdjęć: © iStock.com

13.09.2019 | aktual.: 13.09.2019 11:15

Kwestia pojemności

Lodówka dla dużej rodziny musi być przede wszystkim odpowiednio obszerna, tak by bez problemów pomieścić wszystkie produkty. Pojemność określana jest w litrach i jest podawana oddzielnie dla części chłodzącej i mrożącej. W przypadku singla optymalna wielkość lodówki wynosi 80-100 l oraz chłodziarki 30-40 l. Lodówki dla dużej rodziny mają przeważnie około 250 l pojemności w części chłodzącej oraz 70-100 l zamrażarki.

Osoby mieszkające samotnie, które dużo czasu spędzają w pracy, stołują się na mieście i nie mają potrzeby przygotowywania wielu posiłków i przechowywania żywności, mogą pokusić się o praktyczną i niewielką lodówkę podblatową. To doskonałe rozwiązanie do niewielkiego mieszkania czy kawalerki, gdzie przestrzeń kuchenna jest mocno ograniczona.

Z kolei w dużych domach dobrze prezentuje się lodówka side-by-side, w której części mrożąca i chłodząca są usytuowane obok siebie, a nie jak w przypadku tradycyjnych lodówek jedna na drugiej. Przekłada się to na o wiele większą pojemność – lodówka może mieć nawet 300 l, a zamrażarka około 200 l. Takie rozwiązanie wymaga jednak zaaranżowania dużej przestrzeni, a same lodówki mają wyższą cenę niż klasyczne modele. Jeśli więc masz dużą rodzinę lub zdarza ci się mrozić mnóstwo rzeczy, warto przemyśleć zakup.

Klasa energetyczna

Warto pamiętać o tym, że większa lodówka musi pochłonąć więcej energii, aby chłodzenie i mrożenie żywności było jak najbardziej efektywne. W przypadku lodówek side-by-side może to być nawet około 100 zł w skali roku więcej niż w tradycyjnej lodówce. Dlatego istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę wybierając lodówkę do domu, będzie klasa energetyczna.

Przy wyborze klasy energetycznej modelu liczy się również cena. Lodówki o podobnych parametrach i innej klasie energetycznej mogą mieć cenę różną nawet o kilkaset złotych. Dlatego warto również sprawdzić roczne zużycie energii wybranych modeli. Może się bowiem okazać, że wyższa cena zwróci się w przeciągu dwóch lub trzech lat, a sprzęt zabawi w twojej kuchni znacznie dłużej.

Praktyczne funkcje lodówek

System no frost – ogranicza osadzanie się szronu i lodu na ściankach lodówki, dzięki czemu likwiduje konieczność rozmrażania. Sprzęt pracuje efektywniej, pobiera mniej energii i ułatwia wyjmowanie zamrożonych produktów.

Obraz
© Materiały prasowe

Kostkarka i dyspenser wody – przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, czy lodówka ma wbudowany oddzielny pojemnik na wodę czy wymaga stałego połączenia ze źródłem wody. Jeśli nie ma pojemnika, przed uruchomieniem go będzie konieczna wizyta hydraulika.

Komora zero – specjalny pojemnik, służący do przechowywania wrażliwych produktów takich jak niektóre warzywa i owoce, a także delikatne mięsa. Panująca w nim temperatura 0 st. C z jednej strony zapewnia długotrwałą świeżość produktów, a z drugiej pozwala obejść się bez ich całkowitego zamrożenia.

System automatycznego rozmrażania i szybkiego zamrażania – dodatki, które pozwolą ci szybko zamrozić lub rozmrozić produkty. Przyda się szczególnie wtedy, gdy wkładasz do zamrażarki dużo produktów na raz i nie chcesz, by straciły swoje wartości odżywcze.

Pozostałe detale

Warto zwrócić uwagę na poziom hałasu, jaki emituje sprzęt. To parametr, na który wiele osób zwraca uwagę dopiero wieczorem po zainstalowaniu lodówki w mieszkaniu. Może się bowiem okazać, że po wyłączeniu komputera i telewizora z kuchni będzie dobiegać odgłos pracującej lodówki, który skutecznie utrudni sen. Lodówka o niskim poziomie hałasu przyda się również młodym rodzicom, których pociechy mają problemy ze snem.

W przeważającej większości lodówek drzwi otwierają się w prawą stronę. Warto mieć to na uwadze przy aranżacji kuchni. W razie potrzeby można również znaleźć model, który pozwala na zmianę sposobu otwierania drzwi na lewostronną. Można zrobić to samodzielnie lub przy zakupie poprosić sprzedawcę o wykonanie tej czynności przed dostarczeniem sprzętu do domu.

Zwróć uwagę również na to, jak wygląda układ półek, ich zastosowanie i możliwość ingerowania w ich ułożenie. Część lodówek nie przewiduje możliwości zmiany wysokości półek, można je tylko wyjąć, gdy musisz włożyć do niej wysokie naczynie bądź garnek. Półka wysuwana niczym szuflada ułatwi wkładanie tam delikatnych potraw czy tortów, a specjalnie wyprofilowana półka schłodzi butelki w pozycji poziomej.

Źródło artykułu:WP Dom
poradnik kupującegolodówkalodówka wolnostojąca
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)