Lodówka dla całej rodziny. Duża pojemność i wysoka klasa energetyczna
Przy zakupie lodówki liczy się nie tylko wielkość. Warto zwrócić uwagę na proporcję chłodziarki i zamrażarki, system No Frost, dodatkowe komory na żywność i inne udogodnienia, które sprawią, że korzystanie z niej będzie bardzo wygodne.
11.12.2019 | aktual.: 11.12.2019 14:01
Dobra lodówka nie tylko zapewni przechowywanym produktom o wiele dłuższą świeżość, ale również może znacznie przyspieszyć przygotowywanie potraw. Sprawdź, które modele najlepiej wywiążą się z tego zadania.
Zwróć uwagę na wielkość
Same wymiary lodówki mogą okazać się mylące. To, że lodówka jest na pierwszy rzut oka większa, nie oznacza wcale, że jej pojemność musi być równie duża. Kluczem jest tu odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Może się bowiem okazać, że mniejsza lodówka z cieńszymi ścianami pomieści znacznie więcej produktów niż większe i mniej nowoczesne modele. Dlatego w tym wypadku lepiej będzie zaufać danym podawanym przez producenta sprzętu. Pojemność jest szczególnie ważna dla posiadaczy małych kuchni, którzy nie mają zbyt wielkiego pola do manewru.
Klasa energetyczna
Im większa lodówka, tym więcej energii potrzebuje. Aby urządzenie działało sprawnie i przy okazji nie obciążyło zbytnie twojego budżetu, warto sprawić sobie model energooszczędny. Każde urządzenie posiada etykietę energetyczną, czyli naklejkę z podstawowymi informacjami dotyczącymi zużycia energii. Znajdziesz tam takie informacje jak klasa efektywności energetycznej, informację o rocznym zużyciu energii, pojemności komór użytkowych czy poziomie hałasu.
Dodatkowe udogodnienia
Nowoczesne lodówki są wyposażone w system samoczynnego rozmrażania i szybkiego zamrażania potraw. Dzięki temu będziesz w stanie zaoszczędzić sporo czasu. Po włożeniu do zamrażarki kilku produktów, system automatycznie obniża temperaturę, by szybciej je zamrozić. Jeśli decydujesz się na szybkie zamrażanie warzyw i owoców, możesz mieć pewność, że nie stracą swojego smaku i wartości odżywczych.
Zwróć również uwagę na rodzaje półek i szuflad. Przeważnie dzieli się je na szklane i żeberkowe. Niektóre lodówki mogą zawierać również specjalne stojaki na butelki, półki dzielone, a także specjalnie wyprofilowane balkoniki na drzwiach zewnętrznych, które umożliwiają przechowywanie kartonów, słoików czy lekarstw. Bardziej "mobilne" półki gwarantują lepsze wykorzystanie przestrzeni.
Co z zamrażarką?
Dawno już minęły czasy, w których wyciąganie jednego produktu z zamrażarki wiązało się z odłupywaniem go z zespolonej bryły lodu. Nawet tańsze lodówki są wyposażone w system, który zapobiegnie powstawaniu tego typu problemów.
System No Frost, obecny nawet w lodówkach ze średniej półki cenowej, działa na zasadzie ulepszonej cyrkulacji powietrza w zamrażalce. Za każdym razem po zamknięciu drzwi ciepłe, wilgotne powietrze jest odsysane, a w jego miejsce wtłacza się chłodne i o wiele bardziej suche. W ten sposób unikasz lodu i szronu osadzającego się na ściankach i przechowywanych potrawach. Mniej oszronione ścianki to również szybsze i wydajniejsze działanie chłodziarki, a co za tym idzie kolejne oszczędności, jeśli chodzi o energię.
Takie rozwiązanie ma swoje zalety, jednak może negatywnie wpłynąć na przechowane zamrażarce warzywa i owoce. Część produktów po wyjęciu może się wydawać nieco przesuszona. Rozwiązaniem jest lodówka z tzw. komorą świeżości lub komorą zero. Z pozoru wygląda jak zwykła szuflada, jednak w środku panuje temperatura 0 st. C. Z jednej strony pozwala wiec na utrzymanie optymalnej wilgotności otoczenia, z drugiej nie ingeruje w strukturę produktów.