Trwa ładowanie...

Listwy przypodłogowe - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Listwy przypodłogowe - na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?Źródło: shutterstock
d2o5vah
d2o5vah
Listy przypodłogowe, zwane także cokołami, mają kilka funkcji. Maskują przerwę dylatacyjną, chronią ściany przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Ich wybór jest o tyle trudny, że umieszcza się je w miejscu, które jest mocno wyeksponowane, dlatego względy estetyczne przy ich wyborze nie powinny schodzić na drugi plan.

Czemu służą listwy przypodłogowe?

Jednym z ważniejszych zadań cokołów jest zakrycie szczeliny powstałej między ścianą a podłogą. Dlatego też tak ważne jest, aby sprawdzić, jakiej grubości listwy potrzebujemy. Listwa odpowiedniej grubości będzie chroniła również ściany. Podczas sprzątania mieszkania, łatwo np. mopem lub odkurzaczem, ubrudzić ścianę. Cokoły są wykonane z materiału odporniejszego na zabrudzenia niż ściana czy tapeta, dlatego stanowią praktyczne wykończenie krawędzi podłogi. Z tego względu tak samo ważna jak grubość, jest także wysokość cokołów. W listwie przypodłogowej można również umieścić okablowanie, takie rozwiązanie jest wygodne i mocno wpływa na estetykę wnętrza.

Co brać pod uwagę wybierając listwy?

Wybierając podłogę, często zapominamy o tym, że należy wybrać też listwy przypodłogowe. Sprzedawcy podłóg są zgodni, klienci przypominają sobie o tym, że listwy będę potrzebne na ostatnią chwilę. Nie uwzględniają ich w kosztorysie i często kupują te, które nie obciążą zbytnio ich domowego budżetu. To duży błąd, zadaniem listwy jest też bowiem estetyczne domknięcie wnętrza, stworzenie harmonijnego połączenia między podłogą i ścianami, a także stolarką.

Do czego dobierać listwy – zasady doboru materiału

Listwy przypodłogowe mogą być wykonane z wielu materiałów: z drewna, MDF-u, PCV, poliuretanu, a nawet ceramiki i metalu. Pierwsza zasada mówi, że listwy dobieramy do podłóg – zwłaszcza, jeśli chodzi o podłogi drewniane. Można próbować wybrać listwy z materiału udającego drewno, ale efekt rzadko bywa zadowalający. Zazwyczaj takie zestawienie wygląda po prostu tandetnie. Zasada – listwa z tego samego materiału, z którego wykonana jest podłoga, sprawdza się w większości przypadków. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie listew metalowych, nadają one wnętrzu nowoczesny charakter.

Do czego dobierać listwy – zasady doboru kolorów

Sprzedawcy podłóg, pytani o to do czego powinno dobierać się kolor cokołów, odpowiadają, że do koloru oczu lub koloru ulubionych szpilek. Ma to oczywiście wskazywać na dowolność w wyborze kolorów listew przypodłogowych. Pewne zasady jednak istnieją. Aby uniknąć zbyt ostrego kontrastu i wizualnie nie zacieśniać pomieszczeń, do ciemnych podłóg należy dobierać niskie kształtne profile czy ćwierćwałki, wyższe cokoły rezerwując dla posadzek z jasnego drewna. Dobrym pomysłem jest również wybranie cokołów w kolorze ścian. Listwy można dobierać również do stolarki. Najłatwiej dokonać tego, jeśli zdecydujemy się na białą stolarkę i białe listwy. W przypadku stolarki w kolorze, wybór będzie tym trudniejszy, im większa różnorodność kolorystyczna stolarki. Jeśli drzwi, okna i meble są w różnych kolorach, to do czego dobierać będziemy listwy, to już tylko nasza decyzja.

d2o5vah
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o5vah