OgródListopad w ogrodzie. Przygotuj się na zimę

Listopad w ogrodzie. Przygotuj się na zimę

Choć jest już prawie połowa listopada, temperatura nadal jest stosunkowo wysoka. Nie warto jednak ociągać się z przygotowywaniem ogrodu na zimę. Wbrew pozorom w listopadzie może cię czekać jeszcze sporo pracy.

Listopad w ogrodzie. Przygotuj się na zimę
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

08.11.2018 | aktual.: 09.11.2018 17:21

Warto odpowiednio przygotować się na zimę. Poza grabieniem liści i przycinaniem krzewów znajdziesz jeszcze wiele zajęć, które wymagają odrobiny wysiłku. Lepiej zacząć już teraz.

Trzymaj się ciepło

Jesień to najwyższy czas na przygotowanie drewna do kominka. Niezależnie od tego, jaki rodzaj drewna masz do dyspozycji, musi być idealnie wysuszone i co za tym idzie - lekkie. Pamiętaj, że największą wartość opałową mają drzewa liściaste, palą się wolno i nie zanieczyszczają sadzą komina ani szyby wkładu kominkowego. Drewna nie powinno się przechowywać w nierozłupanych balach – wtedy schnie o wiele dłużej, a w dodatku później o wiele trudniej jest je rozbić. Przygotowane kawałki najlepiej suszyć na zewnątrz, w miejscu z dostępem do światła, odpowiednim przewiewem powietrza i odizolowanym od ziemi. Najczęściej układa się je w stożkowaty stos lub opiera o ścianę po nasłonecznionej stronie domu.

Obraz
© Shutterstock.com

Schowaj meble ogrodowe

Czasem może okazać się, że niewłaściwe przechowywanie mebli ogrodowych wyrządzi więcej szkód niż kiepskie warunki pogodowe. Dlatego późną jesienią warto pomyśleć o pokrowcach na krzesła i stół. Wykonane z mocnego, nieprzemakalnego materiału, po złożeniu zajmują niewiele miejsca, a jednocześnie są na tyle uniwersalne, że wybierając odpowiedni rozmiar nie musisz martwić się o wymiary poszczególnych mebli. Nie musisz nawet przenosić mebli, mogą zostać na tarasie lub balkonie i nie zawalają miejsca w garażach czy schowkach. Pokrowce na meble to doskonałe rozwiązanie dla osób z małymi podwórkami.

To samo tyczy się innych elementów wyposażenia, które należy chronić przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Niedługo zrobi się zbyt chłodno, by jeździć na rowerze, dlatego już teraz warto pomyśleć o miejscu, w którym możesz je przechować. Dobrym pomysłem będzie postawienie na podwórku skrzyni, w której sprzęt bezpiecznie przeczeka zimowe miesiące.

Kontener może również służyć jako miejsce przechowywania kubłów ze śmieciami. Z powodzeniem pomieści trzy kosze przeznaczone na segregację odpadów. Pojemność około 2000 l, łatwe otwieranie wieka i drzwiczki boczne ułatwiają zarówno wrzucanie śmieci do kosza, jak i wstawianie i wystawianie pojemników.

Domowa wędzarnia

Choć sezon grillowy już dawno za nami, to jesień wielu z nas kojarzy się przede wszystkim z wędzeniem na świeżym powietrzu. Przygotowanie własnych wędlin, kiełbas czy np. ryb wymaga sporo wprawy, a także odpowiednich sprzętów. Nie obejdzie się bez wędzarni, czyli metalowego pojemnika, który składa się z paleniska, rury odprowadzającej dym oraz komory właściwej, w której na haczykach zawiesza się mięso. Niewielkie modele nie kosztują wiele, łatwo można przygotować wędzarnię z ogrodowego grilla o budowie zamkniętej. Do tego musisz pamiętać o pojemniku do wędzenia, w którym umieścisz paliwo.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)