Trwa ładowanie...
07-04-2014 16:33

Licznik energii na kartę pre-paid

System pre-paid jest znany głównie dzięki telefonii komórkowej, mało kto jednak wie, że w ten sposób można też kupować energię elektryczną. Jak działa licznik przedpłatowy, komu warto go polecić i dlaczego mówi się, że pre-paid sprzyja oszczędzaniu energii? Dowiesz się z naszego poradnika.

Licznik energii na kartę pre-paidŹródło: Sxc.hu/linder6580
d2fy38c
d2fy38c

System pre-paid jest znany głównie dzięki telefonii komórkowej, mało kto jednak wie, że w ten sposób można też kupować energię elektryczną. Jak działa licznik przedpłatowy, komu warto go polecić i dlaczego mówi się, że pre-paid sprzyja oszczędzaniu energii? Dowiesz się z naszego poradnika.

Przyzwyczailiśmy się, że za prąd płacimy kwoty obliczane na podstawie wskazań licznika mierzącego ilość pobranej energii. Najpierw z niej korzystamy, a następnie otrzymujemy rachunek, nierzadko zaskakująco wysoki. W dodatku nie płacimy za ilość faktycznie odebraną, tylko za prognozowaną, a ewentualna nadpłata jest uwzględniona dopiero po okresie rozliczeniowym (na przykład półrocznym), na kolejnej fakturze. Przez to kontrolowanie wydatków na energię jest trudne, a na efekt działań oszczędnościowych trzeba czekać bardzo długo.

Oferta pre-paid zupełnie zmienia tę sytuację. Polega na zasileniu konta określoną kwotą płatną z góry. Z energii można korzystać tylko, dopóki nie odbierze się jej w ilości odpowiadającej wpłaconej kwocie. Potem, jeśli się nie dopłaci, pobór prądu staje się niemożliwy.

Dla kogo licznik przedpłatowy?

Po co komuś taka oferta? Została ona stworzona z myślą o osobach mających problem z wypłacalnością, a także tych, które chciałyby mieć lepszą kontrolę nad wydatkami. Nie zostaną zaskoczone wysokim rachunkiem za energię, z której korzystały pół roku wcześniej, co w przypadku niemożliwości opłacenia go w terminie skutkuje naliczeniem wysokich odsetek. Za prąd mogą zapłacić w momencie przypływu gotówki.

d2fy38c

Licznik przedpłatowy to również interesująca oferta dla osób wynajmujących komuś nieruchomość, zwłaszcza krótkoterminowo, bo umożliwia łatwe zdyscyplinowanie najemcy do płacenia za prąd – jeżeli nie zapłaci, to automatycznie nie będzie miał światła i zrobi mu się ciepło w... lodówce.

Za co się płaci, korzystając z licznika pre-paid?

Korzystanie z rozliczeń za energię w systemie pre-paid umożliwia tak zwany licznik przedpłatowy. Trzeba wystąpić o jego zamontowanie do swojego dostawcy energii (może to zrobić tylko osoba mająca prawo do użytkowania nieruchomości, w której ma działać licznik). Ta usługa nie jest darmowa - na przykład Energa za montaż licznika przedpłatowego jednofazowego życzy sobie 389,99 zł netto, a trójfazowego 619,99 zł netto, z tym że płatność można rozłożyć na 48 rat i wówczas na ich spłatę jest potrącane odpowiednio 9,99 albo 16,99 zł netto przy każdym pierwszym w miesiącu doładowaniu licznika.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego rozliczania w systemie prognozowanym, w pre-paid oprócz opłat za pobraną energię i jej przesył są jeszcze stałe opłaty abonamentowe. Ich potrącenie następuje przy pierwszym doładowaniu w miesiącu. Korzystać można zarówno z taryfy całodobowej, jak i dwustrefowej (wyższa cena energii pobieranej w dzień, niższa w nocy).

Żeby nie być zaskoczonym nagłym wyłączeniem prądu, trzeba kontrolować wskazania licznika, przez co na pewno system pre-paid jest mniej wygodny od prognozowanego. Nie należy liczyć, że rachunki za tę samą ilość energii będą niższe w systemie pre-paid – nie umożliwia on jej zakupu w niższej cenie, tylko motywuje do oszczędzania.

Gdzie doładować licznik energii elektrycznej pre-paid?

Doładowanie jest możliwe przez stronę internetową, w jednym z licznych punktów obsługujących doładowania energetyczne (kiosku, sklepie, zakładzie usługowym) albo w Biurze Obsługi Klienta dostawcy energii. Polega na zakupieniu wielocyfrowego kodu, który należy wprowadzić do licznika – dlatego jest on wyposażony w klawiaturę i wyświetlacz.

d2fy38c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fy38c