Lekkie ściany gipsowo-kartonowe od A do Z

Lekkie ściany gipsowo-kartonowe od A do Z
Źródło zdjęć: © SHOKO.design

06.04.2018 | aktual.: 07.05.2018 11:35

Płyty gipsowo-kartonowe doskonale sprawdzają się podczas wykonywania lekkich ścian działowych. Ten rodzaj przegród ma wiele zalet, jednak zanim przystąpimy do budowy, warto przeanalizować sposób montażu.

Ściany z płyt gipsowo-kartonowych należą do przegród o niewielkiej masie – od 20 do 50 kg. Poza tym, że są lekkie, ich zróżnicowane wymiary pozwalają na takie dopasowanie, by montaż nie wymagał sztukowania. Plusem jest również gładka powierzchnia, która po zagruntowaniu stanowi dobre podłoże dla materiałów wykończeniowych, takich jak farby, tapety czy różnego rodzaju płytki. Za walor można też uznać paroprzepuszczalność, dzięki której ściany tworzą we wnętrzu przyjazny mikroklimat.

1 / 4

Przegrody do zadań specjalnych

Obraz
© Pracownie Wnętrz KODO

Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych to doskonała alternatywa dla murowanych ścian działowych. Mogą być nie tylko pełne. Bywają też ażurowe, np. z ”okienkiem”, co nie jest zbyt trudne w wykonaniu. Sprawdzają się w każdym pomieszczeniu, także w łazience (polecane zielone płyty H2 lub oznaczone tym kolorem). W strefach mokrych, np. brodzika czy wanny, należy je jednak dodatkowo zabezpieczyć folią w płynie

We wnętrzach, gdzie istotna jest podwyższona odporność ogniowa, najlepiej zdecydować się na lekkie ścianki z płyt gipsowo-kartonowych typu F (są czerwone lub mają oznaczenia w tym kolorze). Jeśli jest to wnętrze dodatkowo narażone na wilgoć, na ściany należy wybrać płyty FH2, które łączą w sobie właściwości ognio- i wodoodporne.

2 / 4

Funkcjonalne podziały

Obraz
© Grafika i Projekt architektura wnętrz

Na ścianki z płyt kartonowo-gipsowych warto się także zdecydować, jeśli chcemy wydzielić aneksy w otwartej przestrzeni dziennej czy w salonie kąpielowym. Wówczas dobrą decyzją jest zaprojektowanie niskiej przegrody. Ściana niepełnej wysokości wyznaczy granice funkcjonalne, a przy tym nie zacieśni optycznie przestrzeni.

Wymiary tego typu ścianek – w zależności od wielkości wnętrza i roli, jaką ma odgrywać przegroda – są zróżnicowane. Mogą one ponadto przejmować funkcję regału, kwietnika czy barku. Właściwie wzmocnione ścianki wykorzystuje się również do zabudowy stelaży instalacyjnych.

3 / 4

Niezbędnik montażysty

Obraz
© PLASTERLINA

Zanim przystąpimy do wykonania ścian, należy dobrać materiały odpowiednio do zadań, przed którymi stanie nasza przegroda. Najlepiej zastosować kompletny system suchej zabudowy od jednego producenta, co gwarantuje wykonanie trwałej i estetycznej konstrukcji.

Potrzebne będą płyty gipsowo-kartonowe grubości 12,5 mm oraz profile z ocynkowanej blachy stalowej o szerokości dostosowanej do wysokości ściany, jej funkcji i planowanego obciążenia. Do przykręcania do podłogi oraz sufitu przystosowane są profile poziome typu U. Do nich montuje się profile pionowe C. Przydatne są także profile UA (tzw. ościeżnicowe), które wykorzystuje się do wykończenia wolnej krawędzi ścianki oraz otworów drzwiowych.

Konieczne okażą się też z pewnością małe wkręty stosowane do połączeń profili oraz kołki rozporowe do szybkiego montażu. Posłużą one do mocowania profili do podłogi, ścian i sufitu. Nie obędzie się też bez blachowkrętów, służących do mocowania płyt gipsowo-kartonowych do profili. Między płytami dobrze jest z kolei zastosować wełnę mineralną, która spełni funkcję izolatora termicznego i akustycznego. Warto również zaopatrzyć się w masy szpachlowe.

4 / 4

Krok po kroku

Obraz
© insiDEsign

Prace rozpoczynamy od precyzyjnego wyznaczenia naszej ścianki, zaznaczając linią na ścianach, suficie i podłodze miejsca mocowania profili obwodowych. Przed ich zainstalowaniem przyklejamy taśmę tłumiącą drgania, która zapewni dobrą izolacyjność akustyczną. Następnie mocujemy profile za pomocą kołków szybkiego montażu – ich rozstaw musi wynosić 1000 mm. Profili, o ile to możliwe, nie powinno się sztukować.

Kolejny etap to ustawienie pionowych słupków w rozstawie zależnym od wariantu ściany. Wkłada się je bez przykręcania między profile poziome. Jeżeli w ścianie mają być zamontowane drzwi, krawędzie otworu warto wzmocnić profilami ościeżnicowymi UA. Po wykonaniu rusztowania i jego wypoziomowaniu możemy przystąpić do docinania i montażu płyt. Przykręca się je jedynie do profili pionowych. Konieczne jest zachowanie od dołu i góry dylatacji (nie mniejszej niż 1 cm).

Po wykonaniu ścianki z jednej strony, należy umieścić na niej od wewnątrz izolację z wełny mineralnej i ewentualne przewody instalacyjne. Dopiero po tym należy przystąpić do montażu drugiej warstwy osłony gipsowo-kartonowej. Szczeliny pomiędzy płytami spoinuje się masą gipsową lub zakleja taśmą. Ostateczne wykończenie ściany to już pole do popisu dla naszej wyobraźni.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)