Trwa ładowanie...
2gv34q

LED-y w łazience – niezwykłe efekty specjalne

Argumentów za oświetleniem LED-owym jest mnóstwo. Również w łazience z ich pomocą można stworzyć niesamowitą atmosferę. Trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu przed wilgocią i odpowiednim montażu. Zobaczmy, jakie nietypowe rozwiązania są teraz na topie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Oświetlenie LED montowane w fugach wydobywa piękno łazienki i wprowadza atmosferę relaksu.
Oświetlenie LED montowane w fugach wydobywa piękno łazienki i wprowadza atmosferę relaksu. (SOLED)
2gv34q

Przede wszystkim LED-y to duża oszczędność. Mogą świecić nawet ponad 100 tys. godzin, zanim trzeba będzie je wymienić i zutylizować zużyte oświetlenie. Korzystając z nich, oszczędzamy energię, bo potrzebują jej bardzo mało w porównaniu z innymi żarówkami. Poza tym LED-y nie zawierają substancji szkodliwych dla środowiska.

LED-y w łazience? – Jak najbardziej!

Niektórych może niepokoić, że skoro w łazience często jest wysoka wilgotność i słaba wentylacja, to zastosowanie oświetlenia LED-owego jest problematyczne. Nie ma się czym martwić. Oczywiście wybierając LED-y, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na siłę i barwę światła, ale też na parametry ochronne. Nie jest to jednak trudne. Zabezpieczenie przed wilgocią i zalaniem na pewno wydłuży ich żywotność. Bez względu na to, w którym miejscu w łazience zamierzasz zamontować takie oświetlenie, postaraj się, aby nie było widać diod – świecących punktów. Naprawdę dobry efekt daje widoczna poświata. Przecież lepiej jest patrzeć na rozproszone światło. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy wybierasz LED-ową dekorację lustra, przy którym będziesz robić makijaż lub golić się. Lustra z takim podświetleniem można bez problemu kupić online. Szczególnie wygodne są mobilne lustra powiększające, które można dowolnie montować na przyssawkach. Mogą się one obracać nawet o 360 st. To wygodne, bezpieczne i wielofunkcyjne rozwiązanie.

2gv34q

Łazienkowe aranżacje LED-owe

Generalnie w łazienkach wykorzystywane są taśmy LED-owe, zwłaszcza jako dodatkowe oświetlenie dekoracyjne. To pewny sposób na ożywienie pomieszczeń, w których dość trudno o efektowne i jednocześnie niedrogie rozwiązania. Najczęściej LED-y są montowane wokół luster lub za lustrzanymi taflami, ale również na sufitach, w meblach, a nawet grzejnikach oraz we wnękach pod wannami lub na podłogach.

Shutterstock.com
Podziel się

Umiar to kluczowa sprawa w przypadku dekoracji LED-owych. Przeładowanie wnętrza takim oświetleniem (zwłaszcza taśmami RGB – kolorowymi) daje "dyskotekowy", dość drastyczny efekt. Duże wrażenie robi ulokowanie LED-ów w podłodze – w fudze między płytkami. Wiadomo, że trzeba umieścić taśmy w odpowiednim profilu, nałożyć od góry osłonkę i zabezpieczyć silikonem. Nakład pracy się opłaca – efekt "wow" jest murowany. Prostszym zabiegiem, ale też efektownym, jest zastosowanie w bateriach umywalkowych lub wannowych perlatorów – aeratorów, dzięki którym woda jest podświetlana na wybrany kolor. To nietypowe, ale już dość powszechne rozwiązanie. Zazwyczaj dostępne są kolory: niebieski, czerwony i zielony. Ewentualnie barwy zmieniają się w zależności od temperatury wody. Perlatory mają system sitek. Przepływająca między nimi woda wytwarza podciśnienie. To uruchamia diody świetlne i jednocześnie pozwala oszczędzać wodę. Sitka pozornie potęgują strumień, a w rzeczywistości z kranu wypływa mniej wody. Strumień wygląda efektownie – jak świetlna kaskada w kolorze.

2gv34q

Prysznic w kolorach tęczy

Kolorami można też cieszyć się pod prysznicem. W sprzedaży są dostępne słuchawki prysznicowe i dysze – deszczownice, wyposażone w diody LED, uruchamiane przepływającą wodą. Nie potrzeba w tym przypadku żadnego zasilania zewnętrznego. Zmiana koloru odbywa się automatycznie, nie jest uzależniona od temperatury wody.

Tego typu słuchawki prysznicowe da się łatwo i szybko zamontować. Pasują do większości standardowych, dostępnych w sprzedaży złączek. Są wygodne do czyszczenia i odporne na uszkodzenia. Niektóre dysze są wyposażone w ceramiczne kulki, które ułatwiają oszczędzanie wody. Zapewniają swego rodzaju "spa prysznic", ponieważ uwalniają tlen, co ma wpływ na zredukowanie zmęczenia.

Hit czy kit? LED-y w muszlach toaletowych

Trzeba przyznać, że niektórym nie brakuje fantazji i odwagi – podświetlona od wewnątrz miska klozetowa może zrobić duże wrażenie. Po pierwszym szoku, przyglądając się bliżej temu rozwiązaniu, można naprawdę przekonać się do niego. Przede wszystkim – urządzenie jest wyposażone w czujnik uruchamiający światło po wykryciu ruchu (nawet z odległości 2 metrów). W wybranych rozwiązaniach światło włącza się przy podnoszeniu klapy. Wyłącza się np. 20 sekund po tym, jak nie wykrywa ruchu lub po opuszczeniu klapy.

2gv34q

Urządzenie jest na standardowe baterie. Jest dyskretne i niewielkie, łatwe do założenia, zdjęcia i czyszczenia. Światło może zmieniać kolory automatycznie lub można ustawić jeden wybrany kolor. Jeśli takie rozwiązanie będzie przemyślane i dopasowane do łazienkowego wnętrza, to zostanie docenione jako wyraz ekstrawagancji i oryginalności.

Co świeci wewnętrznym światłem?

Są dostępne i takie rozwiązania, które wywołują wrażenie wewnętrznego światła. W ten sposób mogą świecić chociażby umywalki, wanny czy grzejniki. Dużo prostsze i tanie jest wykorzystanie tej samej zasady na przykład w gumowych zabawkach kąpielowych.

2gv34q

"Toy party" w wannie ze świecącymi kaczuszkami lub przymocowanymi wewnątrz wanny LED-owymi światełkami w przezroczystej, wodoodpornej obudowie – to jest coś, co na pewno zachęci najmłodszych do kąpieli.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


2gv34q

2gv34q
2gv34q