LED‑owe kontrowersje. Co warto wiedzieć o popularnych żarówkach?

LED-owe kontrowersje. Co warto wiedzieć o popularnych żarówkach?
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Maksym Kozlenko

25.06.2018 | aktual.: 26.06.2018 09:55

Energooszczędne, wydajne, silne, tanie, dostępne – zalety popularnych LED-ów można by mnożyć i mnożyć. Ich ekonomiczne atuty nie powinny jednak górować nad naszym zdrowiem. Po fali popularności energooszczędnego oświetlenia LED pojawiły się informacje o tym, że takie źródło światła może być szkodliwe dla wzroku, a nawet prowadzi do zniszczenia siatkówki. Jak to jest naprawdę?

Początkowy entuzjazm, jaki panował po wejściu na rynek żarówek LED, nieco osłabł, kiedy w mediach zaczęto rozpisywać się na temat ich rzekomej szkodliwości. Czy oświetlenie LED jest faktycznie tak niezdrowe, jak twierdzą niektórzy? Warto się temu przyjrzeć.

1 / 4

LED-owa histeria

Obraz
© Shutterstock.com

Poza tańszymi rachunkami za prąd obietnicą zwrotu kosztów żarówek energooszczędnych, które są tańsze od zwykłych, oferta LED-owego oświetlenia kusi różnymi barwami światła. Jak wiemy, cieplejsze odcienie światła podnoszą nasze poczucie komfortu, pozwalają się zrelaksować i mniej męczą wzrok. Z kolei chłodne odcienie światła. W tym światło niebieskie, które jest charakterystyczne dla większości żarówek LED oraz wszechobecnych monitorów w smartfonach i komputerach sprzyja działaniu i koncentracji, ale nie powinno być stosowane zbyt długo.

2 / 4

Nie warto oszczędzać

Obraz
© flickr.com | Jeff Warren

Światło emitowane przez diody LED to głównie fale krótkie, o wysokiej energii, należące do niebieskiego i fioletowego zakresu spektrum światła widzialnego. Budowa naszych oczu nie jest przystosowana do długotrwałego przebywania w takim świetle, a w szczególności dotyczy to dzieci. W technologii LED, do wytworzenia światła białego wykorzystywane są diody wytwarzające światło niebieskie, natomiast światło to przechodząc przez specjalny luminofor, wytwarza światło białe, czyli bezpieczne. Powinniśmy unikać najtańszych żarówek LED, w których oszczędza się na bezpieczeństwie użytkowników, atestowane, porządne żarówki nie stanowią zagrożenia, choć i te należy stosować rozsądnie i świadomie.

3 / 4

Stabilne źródło światła

Obraz
© Fotolia | demarco

Im tańsze oświetlenie wybierzemy, tym większe prawdopodobieństwo, że podzespoły, które posłużyły do jej wykonania, są niskiej jakości. Światło, jakie daje nasza żarówka może zatem dawać niebezpieczny efekt migotania i przemęczać wzrok. Dopiero długotrwałe przebywanie w takim świetle może prowadzić do ewentualnego przemęczenia wzroku lub jego uszkodzeń.

4 / 4

Zgubne skutki oszczędzania

Obraz
© Shutterstock.com

Stosowanie oświetlenie LED nie jest bezpośrednią przyczyną uszkodzenia wzroku, a jedynie nieodpowiednie żarówki bez stosownych certyfikatów lub tanie mogą powodować takie uszkodzenia. Dążenie do oszczędzania energii oraz na żarówkach faktycznie może w pewnym momencie osłabić wzrok, natomiast nie wpływa na niego bezpośrednio, a już na pewno nic nam nie grozi, jeśli korzystamy z odpowiednich, atestowanych żarówek z pewnego źródła.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)