Trwa ładowanie...

Łazienka przy sypialni - jak ją urządzić?

Łazienka przy sypialni - jak ją urządzić?Źródło: shutterstock
d1alt4h
d1alt4h

Łazienka to najbardziej intymne miejsce w domu, dlatego warto włożyć sporo wysiłku w jej urządzenie. Łazienka przy sypialni, choć wydaje się być pomieszczeniem ekstrawaganckim, żeby nie powiedzieć zbędnym, coraz częściej jest umieszczana w planach domów, niekoniecznie tylko tych luksusowych.

Wygospodarowana dodatkowa łazienka przy sypialni jest idealnym rozwiązaniem w przypadku dużej liczby domowników. Wielopokoleniowe czy wielodzietne rodziny doskonale znają problem kolejek przed drzwiami łazienki. Jak zatem urządzić łazienkę przy sypialni, by spełniała ona swoje zadanie i prezentowała się nie gorzej niż pozostałe, bardziej dostępne pomieszczenia w domu?

Prysznic czy wanna

Odwieczny i najbardziej podstawowy problem, który pojawia się przy opracowywaniu koncepcji i planu każdej łazienki. W przypadku tej sypialnianej, problem wydaje się być jeszcze bardziej skomplikowany. Otóż to na co się zdecydujemy zależy tak naprawdę od dwóch rzeczy: trybu naszego życia i tego czy mamy w domu jeszcze jedną łazienkę, a zwykle tak jest – bo ta sypialniana rzadko kiedy jest główną. Jeśli łazienka ma spełniać funkcję relaksacyjną i wypoczynkową, oczywiście warto rozważyć wybór wanny, a nawet mini jacuzzi. Gdy w domu jest wielu mieszkańców i przewidywane jest użytkowanie tej łazienki jako dodatkowej, priorytetowa powinna stać się jej funkcja użytkowa, a więc zdecydowanie prysznic i obowiązkowo dodatkowa toaleta. Jeśli mamy to szczęście i łazienka ma dosyć pokaźny metraż, warto rozważyć montaż i prysznica i wanny. W takim wypadku, oraz kiedy łazienka jest przy sypialni dwojga ludzi, warto pomyśleć o dwóch umywalkach (nawet niewielkich), rozwiąże to problem porannego oczekiwania na toaletę.

Oszczędzamy miejsce

Na sprawę trzeba jednak także spojrzeć nieco bardziej realnie, bo zwykle łazienki przy sypialni nie są dużych rozmiarów – często są np. adaptacją garderoby, stąd warto przy ich urządzaniu stosować się do tych samych zasad, które rządzą w aranżacjach małych łazienek, pamiętając o zachowaniu odległości między sanitariatami, by móc swobodnie się w niej poruszać. Podobnie jak pomiędzy pomieszczeniami przejściowymi, tak i w przypadku łazienki przy sypialni, warto zastosować przesuwne drzwi, aby skrzydło nie zabierało powierzchni ani w łazience, ani w sypialni. O takich drzwiach warto pomyśleć już na etapie projektu, by móc je ukryć w strukturach ściany.

Wizualna kontynuacja sypialni

Skoro łazienka znajduje się przy sypialni, dobrze żeby z nią korespondowała i stanowiła pewnego rodzaju całość. Wiadomo oczywiście, że nie będziemy mogli, chociażby ze względów higienicznych, zastosować w niej miękkiej wykładziny, ale możemy np. podobną kolorystykę: w ręcznikach czy dywaniku łazienkowym. Nieco bardziej odważną stylistycznie jest propozycja zastosowania zupełnie kontrastowych barw. Preferuje się natomiast, by kolorystyka tych dwóch pomieszczeń była jednak jasna.

d1alt4h

Łazienka przy sypialni – łazienką intymną

Jeśli wybierzemy wariant relaksacyjny łazienki, nie zapomnijmy o właściwym jej oświetleniu. Nie musi być ono pełne. Możemy zdecydować się na boczne lub punktowe, nadające wnętrzu odpowiedni nastrój. Warto rozważyć także dodatkowe halogeny nad wanną, wmontowane np. w półkę. Pamiętajmy, że łazienka przy sypialni rządzi się swoimi prawami, nie to co łazienka dla gości. Możemy urządzić ją tylko z myślą o sobie i zaszaleć nieco aranżacyjnie – odważna grafika na ścianie, fantazyjna deska toaletowa czy szaleństwo barw. Czemu nie! W końcu to nasze miejsce intymne.

d1alt4h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1alt4h