WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Łazienka poza standardem. Jeśli nie płytki na ściany w łazience, to co?

Łazienkę urządza się zwykle na lata, a wybór materiałów wykończeniowych rozpatruje się w dłuższej perspektywie. Zapewne dlatego wielu z nas decyduje się położyć na podłogę czy ściany w łazience wodoodporne, łatwe do utrzymania w czystości i dostępne w bogatym wyborze płytki. Nie jest to jednak jedyny sposób na atrakcyjną i funkcjonalną łazienkę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Łazienka poza standardem. Jeśli nie płytki na ściany w łazience, to co?
(Pracownia Architekotniczna Małgorzaty Górskiej-Niwińskiej)
WP

Łazienkę urządza się zwykle na lata, a wybór materiałów wykończeniowych rozpatruje się w dłuższej perspektywie. Zapewne dlatego wielu z nas decyduje się położyć na podłogę czy ściany w łazience wodoodporne, łatwe do utrzymania w czystości i dostępne w bogatym wyborze płytki. Nie jest to jednak jedyny sposób na atrakcyjną i funkcjonalną łazienkę.

Ściany jak malowane

Farby to najszybszy i najtańszy sposób aranżacji ścian w łazience. Wystarczy kilka ruchów pędzlem i zastosowanie oryginalnego szablonu malarskiego. Farby do wilgotnych pomieszczeń dobrze znoszą nawet intensywny kontakt z wodą. Może nie od razu warto stosować je pod prysznicem, ale przy umywalce czy wannie sprawdzą się doskonale. Są odporne na szorowanie, nawet z użyciem detergentów, nie blakną i nie wybłyszczają się. Niektóre z nich mają w składzie cząsteczki srebra, dzięki czemu ograniczają rozwój bakterii i grzybów na ścianach w łazience. Warto łączyć barwy i stosować różne techniki dekoracyjne – zaakcentowanie poszczególnych stref brokatem, ich „zmrożenie” czy postarzenie może dodać każdej łazience nietypowego uroku.

WP

Szklany entourage

Szkło przezroczyste, matowe, gładkie, z fakturą, lakierowane (tzw. lacolabel), barwione w masie lub z zatopioną grafiką to doskonały wybór do na ściany w łazience. Jest bowiem w 100 proc. odporne na działanie wody oraz detergentów. Często ma specjalną powłokę zapobiegającą tworzeniu się zacieków po wodzie. W wystroju stosuje się głównie hartowane, zbrojone lub klejone, wyjątkowo odporne na uderzenia, które po ewentualnym rozbiciu rozpada się na kawałki o nieostrych krawędziach lub utrzymuje kształt tafli mimo gęstej siatki spękań. Atrakcyjnie w wystroju łazienki prezentują się także drzwi ze szkła hartowanego z cyfrowym nadrukiem, które mogą kontynuować wzór ze ściany.

Tapety dla każdego

Technologia ich wykonywania daleko posunęła się przez ostatnie dekady. Współczesne tapety winylowe, wzmocnione włóknem szklanym, pokryte lakierami akrylowymi wkraczają na ściany w łazience przebojem. Ich wzornictwo jest bowiem nieograniczone. Marzy ci się komiks z superbohaterem, antyczne dzieło sztuki, dżungla albo kąpiel w chmurach? Tapeta w łazience wyjdzie naprzeciw najśmielszym oczekiwaniom. Podobną odporność na wilgoć, a także na czyszczenie czy uszkodzenia mechaniczne wykazują też łatwiejsze w aplikacji ścienne folie samoprzylepne.

WP

Wzorowane na naturze

Zarówno podłogę, jak i ściany w łazience można z powodzeniem wykończyć drewnem, jeśli wybierze się gatunek odporny na działanie wilgoci i dobrze zabezpieczy jego powierzchnię olejami czy woskami. Najlepsze są gatunki egzotyczne, jak merbau, cedr, jatobe, iroko, lapacho. Odmiany rodzime – dąb, wiąz, modrzew, lepiej stosować w miejscach oddalonych od natrysku czy wanny. Jeśli kusi cię urok drewna, rozważ też wyłożenie ścian w łazience fornirem. Sprawdzą się także laminaty HPL, które możesz zastosować nawet w kabinie prysznicowej. Ich duża elastyczność sprawia, że idealnie pokrywają one nawet zaoblone kształty filarów czy obudowę narożnej wanny.

Nienudny beton

Barwienie, przecieranie, dodatek większej ilości piasku – to wszystko może decydować o niepowtarzalności betonu. Łazienka z jego zastosowaniem może być surowa, minimalistyczna. Materiał zawierający migoczące drobinki bywa jednak idealną baza do stworzenia łazienki w stylu glamour. Beton może służyć nie tylko do wykończenia podłogi czy ścian w łazience, z jego pomocą można też wykreować blaty, a nawet meble i dodatki. Powierzchnia zabezpieczona preparatem chroniącym przed wnikaniem wody, pozbawiona fug jest niekłopotliwa do utrzymania w czystości, a jej purystyczny urok trafia w różne gusta.

WP

Ściany pełne życia

Przynajmniej jedną ze ścian w łazience możesz zaaranżować w całkiem innowacyjny sposób, pokrywając ją zielonym arrasem. Wertykalne ogrody wykorzystują nowoczesne systemy uprawy roślin w pionie i zapewniają trójwymiarowy efekt dekoracyjny. Sprzyja im podwyższona wilgotność, która panuje w łazience.

Podziel się
WP

fot. Homedit.com

W ciemnych pomieszczeniach doskonale sprawdzają się ściany z mchu, który nie potrzebuje światła, by zachować swą głęboką, zieloną barwę. Takie dekoracje instaluje się zwykle w formie paneli. Zastosowanie organicznych farb sprawia, że możliwe jest uzyskanie różnych barw roślin, dzięki czemu ściany w łazience mogą przypominać żywy obraz.

WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP