ŁazienkaŁazienka - miejsce relaksu

Łazienka - miejsce relaksu

Łazienka to pomieszczenie, w którym z założenia spędza się tylko tyle czasu, ile potrzeba - na załatwienie codziennych czynności higienicznych. Obecnie miejsce to nabiera zupełnie nowego charakteru. Co jeszcze można robić w łazience? Można się w niej zrelaksować! Zobacz jak zaaranżować swoją łazienkę, by stała się ona miejscem wypoczynku.

Niezależnie od wielkości pomieszczenia, w którym urządzamy łazienkę, możemy sprawić, że będzie to miejsce nie tylko funkcjonalne, ale też takie, w którym zechcemy po prostu spędzić trochę więcej czasu niż zajmuje nam poranna toaleta czy wieczorny prysznic. Kilka drobnych usprawnień i dodatkowych funkcjonalności może zamienić nasze kąpiele w długie seanse np. z ulubioną książką.

Łazienka - miejsce relaksu
Źródło zdjęć: © shutterstock

22.02.2017 10:27

Wypoczynek na dużym metrażu – kąpiel relaksacyjna

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem dużej łazienki, możesz zorganizować w niej swoje własne domowe spa. Fakt, że nie trzeba oszczędzać miejsca, sprawia, że możesz sobie pozwolić na nieco większą swobodę. Dwuosobowa wanna z dyszami masującymi brzmi zachęcająco. Modnym i niezwykle eleganckim rozwiązaniem jest wybór wanny wolno stojącej. Wyobraźnia projektantów w tej kwestii nie zna granic, dlatego wanny takie przybierają rozmaite kształty i nierzadko są prawdziwymi dziełami sztuki użytkowej. Oprócz tego, że bardzo komfortowe, to jeszcze zapewniają nam dodatkowe wrażenia estetyczne.

Jeśli urządzasz łazienkę na małym metrażu, wcale nie jesteś na straconej pozycji. Producenci oferują szeroki wybór wanien oraz kabin prysznicowych z hydromasażem i na pewno znajdziesz wśród nich takie, które zmieszczą się w twojej łazience. Będą może miały mniej funkcji masujących, niż te o dużych rozmiarach, ale już 3-4 dysze wystarczą, by zapewnić naszym mięśniom relaksujący masaż.

Łaźnia w łazience – czemu nie!

Zwolennicy kompleksowego dbania o ciało, a jednocześnie posiadający kilka wolnych metrów w swojej łazience, na pewno dadzą się namówić na zamontowanie w niej kabiny z łaźnią parową. Wbrew pozorom nie zajmuje ona bardzo dużo miejsca – wystarczy już 1m2 wolnej przestrzeni, by móc cieszyć się zbawiennym wpływem wysokiej temperatury i pary. Trzeba jednak pamiętać o właściwym zapleczu technicznym takiego przybytku – zasilaniu generatora pary, doprowadzeniu i odpływie wody.

Domowa biblioteczka... w łazience

Zupełnie awangardowym pomysłem jest umieszczenie na łazienkowych półkach, obok kosmetyków i detergentów, książek. Takie rozwiązanie coraz częściej stosowane jest w łazienkach. Wymaga ono jednak bardzo sprawnej wentylacji, która ochroni nasze książki przed wilgocią i sprawdzi się raczej w większych wnętrzach – w pokojach kąpielowych, a nie w tradycyjnych łazienkach. Łazienkowe biblioteki mogą być półkami wkomponowanymi w wannę, zapewniając nam dostęp do ulubionych tomów na „wyciągnięcie ręki”. Mogą być również mini regałami, stanowiącymi samodzielny mebel.

Czytanie w wannie, tylko na specjalnych warunkach

Miłośnikom czytania w czasie kąpieli polecamy zamontowanie na wannie specjalnej półki, na której można nie tylko położyć książkę czy tablet, ale także postawić kieliszek wina czy zapachowe świece, zapewniające wyjątkowy nastrój i potęgujące relaksujące walory naszej łazienki.

Relaks kompleksowy, czyli jak urządzić łazienkę, w której się dobrze odpoczywa

Aby móc odpowiednio zrelaksować się w kąpieli musimy zadbać również o właściwe tło naszego wypoczynku - kolor ścian i oświetlenie. Barwy sprzyjające wyciszeniu i odpoczynkowi to jasne odcienie zielonego i niebieskiego, a także kolory pastelowe. By skutecznie wypocząć, powinniśmy raczej unikać jaskrawych, pobudzających układ nerwowy odcieni. Jeśli chodzi o światło, to idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie kilku punktowych źródeł. Dzięki temu można regulować natężenie oświetlenia w zależności od celu naszej wizyty w łazience. Intensywne światło nad lustrem ułatwi paniom wykonanie makijażu, ale nie będzie już potrzebne podczas relaksującej kąpieli. Osoby praktykujące łazienkowe czytanie powinny pomyśleć o umieszczeniu źródła światła w pobliżu wanny. Ważna również jest barwa światła – najlepiej, jeśli jest ciepła i zbliżona do światła naturalnego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)