Łazienka bardziej wielofunkcyjna niż nam się wydaje
Choć łazienka to zwykle najmniejsze pomieszczenie w domu, często służy nam do innych czynności niż tylko codzienna toaleta. Grupa Geberit postanowiła przyjrzeć się łazienkowym zwyczajom Polaków. Wyniki przeprowadzonych badań mogą zaskoczyć. Okazuje się, że łazienka potrafi na chwilę zamienić się między innymi w garderobę, pokój relaksu, schowek, czytelnię, a nawet budkę telefoniczną.
03.07.2017 | aktual.: 13.07.2017 14:11
Odwieczna walka płci
Panowie, czy znacie to uczucie, kiedy wstajecie rano i chcecie skorzystać z łazienki, a wasza partnerka dopiero suszy włosy. Panie, czy przypominacie sobie sytuację, gdy właśnie bierzecie do ręki tusz, a Wasz partner dobija się do drzwi łazienki, bo pilnie musi skorzystać z toalety?
To codzienne, poranne sceny w wielu polskich domach. Jeśli dojdą do tego dzieci, kolejka znacznie się wydłuża. Jednak badani w pytaniu o to, która osoba w związku, spędza więcej czasu w łazience, zgodnie twierdzili, że są to kobiety. Prawie połowa pań wskazała na siebie, również mężczyźni przeważnie typowali swoje partnerki.
Większość Polaków spędza w łazience w ciągu dnia nie więcej niż godzinę, średnia to 43 minuty. Aż 46% respondentek nie wstydzi się swoich zwyczajów i otwarcie przyznaje, że spędza w łazience ponad 45 minut dziennie. Rekordzistki, które przebywają tam ponad 60 minut w ciągu dnia, to kobiety w wieku 33-40, które mieszkają głównie w dużych miastach. W ciągu dnia mężczyźni są w łazience średnio o 10 minut krócej niż kobiety. Co ciekawe, średni czas spędzony w łazience maleje wraz z wiekiem.
W toalecie przebywamy znacznie krócej, bo średnio 18 minut. Jednak zastanawialiście się kiedyś dlaczego w miejscach publicznych do damskiej toalety są zawsze kolejki? Również z toalety kobiety korzystają dłużej.
Co dziesiąta badana osoba spędza tam w ciągu dnia więcej niż 30 minut. Najdłuższy średni czas przebywania w toalecie (21 minut) dotyczy osób w grupie wiekowej 25–32 lata. Jednak od czasu spędzonego w toalecie ciekawsze jest to, o czym tam myślimy. Otóż nasze myśli krążą głównie wokół… pracy, obowiązków i planowania dalszej części dnia. „Siedząc na toalecie myślę o zakupach, o tym co muszę jeszcze zrobić w domu i co przygotować na obiad” – stwierdza jedna z uczestniczek badania.
Łazienkowe zaskakujące czynności
Co powinno się robić w łazience, wszyscy wiemy. A co tak naprawdę w niej robimy prócz codziennej toalety i czynności higienicznych? Ponad połowa badanych Polaków (53%) w łazience się ubiera. Ponad 40% ankietowanych rozmawia również przez telefon, ciekawe czy o miejscu swojego pobytu informują rozmówcę?
Łazienka jako miejsce intymne sprawdza się znakomicie, co czwartemu respondentowi zdarzyło się uprawiać w niej seks. Osoby uczestniczące w badaniu często wykorzystują też czas spędzany w łazience na czytanie, słuchanie muzyki, rozmowy z partnerem, a nawet picie porannej kawy lub herbaty. Dla części jest to pomieszczenie, w którym najlepiej trenuje się pewność siebie oraz śpiewanie. W końcu nie od dziś wiadomo, że akustyka pod prysznicem jest doskonała. Ci, którym metraż pomieszczenia na to pozwala, w łazience także ćwiczą. Podobno pompki wykonywane z rękami opartymi o wannę są bardzo efektywne.
Okazuje się, że łazienka to idealne miejsce na to, by się zrelaksować – aż dla 37 proc. badanych – i skorzystać z czasu tylko dla siebie. Ponad 10 proc. ankietowanych udaje się do łazienki, by schować się przed innymi. Ponad połowa Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że to szczególnie matki chowają się w łazience, aby odpocząć. Ponad 60 proc. kobiet jest przychylnych temu stwierdzeniu. Dla kobiet łazienka jest na ogół ”oazą spokoju” i miejscem, gdzie mogą szybko zregenerować siły.
Raport „Łazienkowe zwyczaje Polaków”. Badanie zrealizowane przez agencję Zymetria techniką CAWI na osobach w wieku 25-50 lat. N=445. Realizacja badania: 21– 24.07.2016 roku.