Lawenda w doniczce – jak o nią dbać? Uprawa i właściwości lawendy doniczkowej

Aromatyczna i pełna uroku lawenda kwitnie w okresie lata – to wtedy najczęściej kupujemy ją w kwiaciarniach, marketach budowlanych czy popularnych dyskontach spożywczych. Roślina w doniczce nie tylko pięknie prezentuje się na balkonach czy tarasach, ale również we wnętrzu na parapecie. Jej intensywnie fioletowe kwiatostany wydzielają przyjemną woń, natomiast ususzone z powodzeniem mogą być wykorzystywane w kuchni, aromaterapii czy naturalnej pielęgnacji. Jakie są inne właściwości lawendy? Jak wygląda pielęgnacja rośliny w doniczce? Przejdź do lektury artykułu!

Lawenda w doniczce – jak o nią dbać? Uprawa i właściwości lawendy doniczkowej
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

13.08.2020 13:11

Materiał Partnera: Homebook.pl

Lawenda w doniczce – popularne gatunki

W Polsce największą popularnością cieszą się dwa gatunki lawendy: wąskolistna (angielska) oraz francuska. Ta pierwsza – zwana również lawendą lekarską – jest dość prosta w uprawie, zapewnia obfite kwitnienie i wydziela intensywny zapach. Francuska z kolei ceniona jest przede wszystkim za oryginalne i finezyjne kwiatostany, które pięknie dekorują wnętrze. Roślina jest jednak wymagająca i mało wytrzymała, stąd traktowana jest jako sezonowa ozdoba.

Obraz
© Materiały prasowe

Jak wykorzystać lawendę we wnętrzu?

Fioletowo–srebrzysta lawenda świetnie nadaje się jako dekoracja balkonów lub tarasów, zwłaszcza tych urządzonych w stylu prowansalskim czy romantycznym. Postawiona natomiast w donicy na parapecie, regale czy stoliku wprowadza rześką i elegancką atmosferę – dobrze współgra z jasnymi aranżacjami: bielą, beżem czy szarością.

Lawendę w doniczce warto umieszczać w sypialni i salonie. Jej aromat ma korzystny wpływ na nasze zdrowie – łagodzi migreny, działa uspokajająco i ułatwia zasypianie. Suszone kwiatostany to doskonały dodatek w kuchni (jako przyprawa do mięs i marynat, aromat do herbaty czy dodatek do deserów). Suszoną lawendę można dodawać do kąpieli lub domowych mydełek, a także stosować do inhalacji w trakcie zimy.

Obraz
© Materiały prasowe

Jakie wymagania ma lawenda doniczkowa?

Aby zapewnić zdrowy wygląd i bujne kwiatostany, lawenda potrzebuje odpowiednich warunków do wzrostu:

  • nasłonecznienie – lawenda uwielbia słońce, dlatego w okresie lata najlepiej postawić ją w dobrze oświetlonym przez słońce miejscu (na balkonie, tarasie czy parapecie). Długie kąpiele słoneczne to najlepsze warunki dla rośliny. Raz na jakiś czas dobrze jest obracać doniczką, aby cała lawenda była odpowiednio nasłoneczniona.
  • drenaż – lawendę należy uprawiać w pojemnikach z otworami na dnie, które umożliwiają wydostawanie się nadmiaru wody. Roślina szybko zacznie gnić, jeśli nie zapewnimy jej odpowiedniego drenażu. Doniczki i osłonki do uprawy lawendy muszą mieć dziurki na spodzie – zwróćmy na to uwagę w trakcie zakupu rośliny.
  • umiarkowane podlewanie – najtrudniejsze w pielęgnacji lawendy jest podlewanie, które powinno być oszczędne, ale również wystarczające dla rośliny do wzrostu. Najlepiej jest sprawdzić poziom nawilżenia ziemi palcem – jeśli jest przesuszone, wtedy należy podlać lawendę. Przelana roślina szybko zacznie gnić, a kwiatostany i liście zaczną odpadać i więdnąć.
  • przycinanie – ścinanie lawendy pobudza ją do wzrostu, dzięki czemu roślina będzie wypuszczać nowe liście i kwiaty. Kwiatostany można ususzyć i wykorzystać w kuchni czy do aromaterapii.
  • zimowanie – wczesną jesienią, kiedy kończy się okres kwitnienia, pędy lawendy należy skrócić, pozostawiając około ⅔ długości. W trakcie zimy doniczkę należy osłonić przed mrozem (np. agrowłókniną lub jutą) i przenieść do chłodnego miejsca (np. garażu) lub na zewnątrz (na balkon czy taras).

Materiał Partnera: Homebok.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)