Łatwe malowanie ścian i sufitów. Zrób to sam
Malowanie ścian i sufitów to najłatwiejszy sposób na odświeżenie wnętrz i nadanie aranżacji nowego stylu. Zadanie, choć wymaga nieco pracy, nie jest trudne. Zamiast zatrudniać ekipę, łatwo samodzielnie przeprowadzisz remont. Zrób to sam!
1. Przygotowanie powierzchni
Zanim przystąpisz do malowania, przygotuj niezbędne narzędzia i akcesoria: wałki i pędzle, papier ścierny, folię, taśmę malarską, kuwetę, nóż, mieszadło, szczotkę, szmatkę i szpachelkę. Odpowiednie przygotuj powierzchnię: przy użyciu taśmy i folii zabezpiecz okna, grzejniki, podłogi, a oprawy gniazd elektrycznych i kontakty zdemontuj. Jeśli jest taka konieczność – odspajające się fragmenty starej farby zeskrob szpachelką. Następnie gładzią gipsową zaszpachluj ubytki i nierówności. Miejsca gipsowane, po całkowitym wyschnięciu, przeszlifuj papierem ściernym, a powierzchnie wcześniej malowane - dodatkowo zmatuj drobnoziarnistym papierem ściernym. Po przeszlifowaniu ścianę odpyl szczotką i odtłuść, używając szmatki zwilżonej wodą z dodatkiem delikatnego detergentu.
2. Przygotowanie farby
Naroża zabezpiecz taśmą malarską, przyklejając ją na suchą powierzchnię. Farbę do gruntowania rozcieńcz wodą (w przypadku gruntowania sufitu – do 20%, w przypadku ściany – do 40%) i dokładnie wymieszaj.
3. Gruntowanie ścian
Gruntowanie zacznij od malowania naroży i trudno dostępnych miejsc – użyj do tego małego wałka. Pozostałą powierzchnię zagruntuj, używając dużego wałka na przedłużaczu. Gruntując ściany, przesuwaj się od naroży w lewo lub w prawo, a farbę nanoś ruchami góra-dół, tak by pokryć powierzchnię na całej wysokości. Aby uniknąć powstawania smug, ostatni ruch wykonaj z góry na dół. Ostrożnie odklej taśmę malarską, bezpośrednio po malowaniu – uchroni to przed jej oderwaniem razem ze świeżą warstwą farby.
4. Malowanie sufitu
Rozpocznij od naroży, malując je małym wałkiem. Następnie, przy użyciu dużego wałka z przedłużaczem, równolegle do największego źródła światła w danym pomieszczeniu, nałóż pierwszą warstwę. Od razu po zakończeniu malowania odklej taśmę malarską. Drugą warstwę nałóż po 4 godzinach, rozpoczynając od naroży i kontynuując malowanie prostopadle do największego źródła światła w pomieszczeniu. Bezpośrednio po malowaniu oderwij taśmę – powoli i pod odpowiednim kątem.
5. Malowanie naroży ścian
Za pomocą małego wałka pomaluj naroża i inne trudno dostępne miejsca. Pozostałą powierzchnię ścian maluj przy użyciu dużego wałka malarskiego na przedłużaczu, rozpoczynając od naroża ściany i przesuwając się w lewo lub w prawo. Farbę nanoś ruchami góra-dół, tak aby pokryć powierzchnię na całej jej wysokości. Ostatni ruch wykonaj z góry do dołu - dzięki temu unikniesz powstania smug. W przypadku malowania drugiej warstwy trzeba postępować analogicznie. Taśmę najlepiej usuwać bezpośrednio po malowaniu każdej warstwy. Należy to robić ostrożnie i pod odpowiednim kątem.
6. Usunięcie folii
Aby uniknąć częstego mycia wałka, pomiędzy malowaniem kolejnych warstw możesz go przechowywać w szczelnie zamkniętej torbie foliowej. Zabezpieczy to przed zaschnięciem farby na narzędziu. Przy dłuższych przerwach pomiędzy nakładaniem warstw, przed ponownym użyciem, wałek należy umyć i dobrze osuszyć. Po zakończeniu prac malarskich usuń folię malarską z zabezpieczonych powierzchni, a narzędzia dokładnie umyj w wodzie i osusz.