Trwa ładowanie...

Łatwa renowacja bramy garażowej

Łatwa renowacja bramy garażowejŹródło: shutterstock
d4i4f8c
d4i4f8c

Powierzchnię bramy garażowej można łatwo odnowić. Jeśli nie doszło do awarii, wcale nie trzeba jej wymieniać.
Jeżeli brama garażowa ulegnie jakiemukolwiek uszkodzeniu, łatwo można ją naprawić. Gdy jednak nie zreperujesz drobnej usterki, z czasem może ona spowodować większy problem, a nawet doprowadzić do całkowitego zniszczenia bramy garażowej. Czas wykonania naprawy oraz jej koszt zależy od stopnia uszkodzenia bramy. Drobna renowacja może być z powodzeniem przeprowadzona na miejscu, a skrzydła w takim wypadku nie trzeba nawet zdejmować. Żeby jednak naprawy były wykonywane jak najrzadziej, konieczna jest częsta konserwacja. Regularny przegląd bramy garażowej pozwala odpowiednio szybko zareagować w przypadku zużycia się elementów wyposażenia, np. uszczelek. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zgłosić się do fachowca, który sprawdzi, czy poszczególne elementy wymagają regulacji. Takie działania wymagają wiedzy technicznej oraz odpowiedniego doświadczenia. Pewne zabiegi pielęgnacyjne można jednak wykonać samodzielnie.

Zabiegi profilaktyczne

Najważniejsze jest utrzymanie bramy w czystości. Brud najczęściej gromadzi się w prowadnicach. Problem rozwiąże miękka szczotka bądź sucha ściereczka. Wskazane jest regularne smarowanie ruchomych części bramy garażowej, czyli zawiasów i sprężyn. Nie można smarować plastikowych rolek. Warto jednak zapoznać się z zaleceniami producenta, które znajdziemy w dołączonej do bramy w instrukcji.

Pamiętaj o kontrolowaniu prawidłowego działania zabezpieczeń, np. przeciążeniowych czy fotokomórki. Sprawdzaj też bramę w stanie rozblokowanym. Jeśli przesuwa się płynnie w prowadnicach, a siła włożona w jej otwarcie i zamknięcie jest niewielka, oznacza to, że brama funkcjonuje prawidłowo.

Renowacja bramy garażowej

Renowacja bramy garażowej nie zawsze jest łatwa. W efekcie bardziej opłaca się wymienić ją na nowy model. Nie trzeba wtedy koniecznie burzyć wjazdu do garażu. Wystarczy drobna przebudowa.

d4i4f8c

Kiedy wybieramy bramę do już istniejącego garażu, zwróć uwagę, by dobrze komponowała się z istniejącymi zabudowaniami.

Zmieniamy uchylną na segmentową

Bardzo często modernizacja bramy oznacza zastąpienie starej bram uchylnej bardziej komfortową bramą segmentową. W idealnym przypadku wystarczy nieco miejsca przy ścianie bocznej i nadprożu. Jeśli jednak miejsca brakuje, na ościeżnicę boczną bramy montuje się obudowę ościeżnicy z blachy stalowej w kolorze bramy. Brama zaś montowana jest w tym przypadku przy pomocy kątowników montażowych w ościeżu.

Montaż bramy w murze klinkierowym

Zamocowanie bramy garażowej do cegły klinkierowej nie jest możliwe ze względu na stabilność takiej konstrukcji. Aby zapewnić solidne mocowanie, brama musi być scalona ze ścianą boczną. Rozwiązanie to daje wiele możliwości zamaskowania ościeżnicy w przypadku zbyt małych lub nawet braku węgarków bocznych i nadproża

Problemy z nadprożem

Wymagana wysokość nadproża zależy od wielu czynników – systemu bramowego, rodzaju okucia, a także od tego, czy brama jest z napędem czy też ręczna. „W przypadku zbyt małego nadproża najprostszym rozwiązaniem jest montaż na ościeżnicę nadprożową obudowy z blachy stalowej.

d4i4f8c

Gotowe garaże

Modernizacji wejścia do gotowego garażu można dokonać przy użyciu bramy uchylnej albo segmentowej. Niemal każdy gotowy garaż można wyposażyć w nowoczesną bramę. Ważne jest jednak to, by zwrócić uwagę na kształt wjazdu oraz przy dokonywaniu pomiarów uwzględnić elementy zmniejszające otwór wjazdowy

Wymiana bramy garażowej pozwala zachować komfort i bezpieczeństwo użytkowania garażu. Wybór odpowiedniego rozwiązania powinien być podyktowany jakością oraz dopasowaniem do indywidualnych potrzeb użytkownika.

d4i4f8c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i4f8c