Trwa ładowanie...

Łatwa regulacja zawiasów meblowych

Niedomykające się drzwiczki szaf, szafek i innych mebli, które otwierają i zamykają się w najmniej pożądanym momencie mogą irytować, podobnie jak nierówno zawieszone skrzypiące drzwi wewnętrzne. Zachowajmy jednak spokój - rozwiązanie problemu zajmie ledwie chwilę.

Share
Łatwa regulacja zawiasów meblowych
Źródło: Shutterstock
d3zdo8x

Niedomykające się drzwiczki szaf, szafek i innych mebli, które otwierają i zamykają się w najmniej pożądanym momencie mogą irytować, podobnie jak nierówno zawieszone skrzypiące drzwi wewnętrzne. Zachowajmy jednak spokój - rozwiązanie problemu zajmie ledwie chwilę.

Większość z nas nie dba odpowiednio o skrzydła drzwiowe mebli, tymczasem źle wyregulowane prowadzą do ich niszczenia. Estetyczny wygląd oraz prawidłowe działanie drzwiczek przez długie lata zapewni odpowiednia konserwacja. Dbaj o smarowanie zawiasów – rób to raz na dwa lata. Ważnym zabiegiem konserwującym, mającym wpływ na jakość funkcjonowania skrzydeł drzwiowych, jest również regularne mycie mebli.

Od czego zacząć regulację drzwiczek?

Zaopatrz się w dobrej jakości śrubokręt krzyżakowy. Zacznij od sprawdzenia, czy można dokręcić zawiasy meblowe. Jeśli nie, trzeba je wymienić – uszkodzonego mocowania nie uda się wyregulować.

Jeśli zawiasy są sprawne, poruszając skrzydłami szafek, sprawdź, czy są dobrze przymocowane do obudowy szafek i drzwiczek.

d3zdo8x

Do naprawy usterek wykorzystuje się trzy rodzaje wkrętów:
- wkręt mocujący uchwyt zawiasu do obudowy (regulacja pionowa)
- wkręt mocujący łapę zawiasu do uchwytu (regulacja pozioma)
- wkręt ustalający łapę zawiasu, który luzujemy przed regulacją i dokręcamy po regulacji.

Przerwa między frontami

Przyjrzyj się szczelinie między drzwiczkami, sprawdź, czy przylega ona do obrzeża szafki. To pozwoli ci ustalić, w którym miejscu trzeba zwiększyć lub zmniejszyć odległość i który zawias wyregulować.
Środkowa śruba służy do regulacji w płaszczyźnie poziomej. Wkręcamy ją lub wykręcamy, dzięki czemu koniec frontu przesuwa się w lewo lub w prawo, w efekcie czego regulujemy przerwę pomiędzy frontami. Podobne czynności wykonuje się w przypadku problemu z pochylonym frontem, nierówną przerwą między drzwiczkami – najważniejsze, by tam, gdzie fronty są bliżej siebie, wskazaną śrubkę odkręcić, a w miejscu, w którym są od siebie oddalone - dokręcić.

Opadające drzwiczki

Przyjrzyj się dokładnie, czy drzwiczki zamkniętej szafki są zawieszone równo w stosunku do jej korpusu. Jeśli są opadnięte, śruby mocujące zawias przechodzą przez eliptyczne otwory, które pozostawiają możliwość regulacji zawiasów w pionie. Poluzuj wkręty przy wszystkich zawiasach, na jakich są zawieszone drzwiczki, ustaw je we właściwej pozycji i ponownie dokręć. Niekiedy niezbędne jest przekręcenie prowadnika równolegle w górę lub dół.

Szpara między frontem a korpusem szafki

Jeśli odległość między frontem a korpusem nie jest równa, podczas regulacji w zależności od potrzeby kierujemy się stałą zasadą: przykręcenie śruby sprawia, że szpara się zmniejsza, a wysunięcie do przodu zwiększa ją. Zawiasy naprawiamy na w pełni otwartej szafce.

d3zdo8x

Samoczynne otwieranie się bądź zamykanie drzwi / ocieranie się dolnej krawędzi skrzydła o podłogę

Pamiętaj, aby regulację w pionie zawsze przeprowadzać na zamkniętych drzwiach. Przy najprostszych zawiasach skrzydło ustawia się w poziomie, wkręcając gwint zawiasu w ościeżnicę lub wykręcając z niej, a w pionie - zakładając podkładki.

Do regulacji nowszych modeli potrzebny jest klucz imbusowy. Za jego pomocą przekręć zawias w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara – w ten sposób zmniejszysz ucisk uszczelki, która gdy jest zbyt mocno dociśnięta, powoduje ciężkie zamykanie się drzwi. Sprawdź odległość szczeliny między skrzydłem a ościeżnicą - powinna wynosić od 1 do 3 mm.

Następnie wyreguluj zaczep zamka – potrzebujesz do tego klucza imbusowego 4 mm. Przekręć mimośrody od ościeżnicy i w ten sposób zmniejsz ucisk uszczelki. Kolejnym krokiem jest przygotowanie podkładek dystansowych o grubości ok. 2,5-3 mm. Przesuń zaczep zamka w taki sposób, aby między nim a ościeżnicą powstała szczelina na podkładki. Do utworzonej szczeliny włóż podkładki, a następnie przykręć zaczep wkrętami. Jeśli skrzydło ociera o ościeżnicę, ściągnij je z ościeżnicy i przekręć kluczem imbusowym zgodnie ze wskazówkami zegara, podnosząc tym samym skrzydło. Gdy wszystkie zawiasy zostaną przekręcone, zamknij skrzydło.

d3zdo8x

Podziel się opinią

Share
d3zdo8x
d3zdo8x