Trwa ładowanie...
d2a4a7b

Lampki stołowe. Klasyczne, nowoczesne, eleganckie

Światło wpływa na nastrój i dzięki niemu możemy poczuć się jak w azylu. Górne, mocne światło czasem nie wystarcza, dlatego ważne jest dobranie odpowiedniej lampki stołowej, którą będzie można postawić na komodzie lub na stoliku obok fotela.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lampka stołowa przyda się także podczas czytania książki w łóżku
Lampka stołowa przyda się także podczas czytania książki w łóżku (Shutterstock.com)
d2a4a7b

Przydatne oświetlenie punktowe

Elegancka lampa stołowa to forma punktowego oświetlenia, które można tak naprawdę umieścić w każdym pomieszczeniu, nie tylko w sypialni na stoliku nocnym. Mała lampka przyda się również w salonie na komodzie, w kuchni albo nawet na korytarzu. Ten typ oświetlenia ma zupełnie inne zadanie niż górne światło rozproszone, pojawiające się najczęściej w postaci żyrandola albo plafonu na suficie. To pierwsze ma nadać przyjaznej, przytulnej atmosfery, a to drugie służy po prostu rozświetleniu całego pomieszczenia i uczynienia go funkcjonalnym niezależnie od pory.

Lampki stołowe przydadzą się również wtedy, kiedy potrzebujemy mocniejszego oświetlenia podczas czytania. Dlatego też umieszcza się je najczęściej przy łóżku lub fotelu, gdzie zwykle odpoczywamy. Światło padające na książkę lub gazetę powinno być na tyle mocne, by nie zmęczyło oczu. W sklepach możemy dostać nowoczesne lampki z regulacją natężenia światła oraz temperatury barwowej, co pozwala dostosować rodzaj blasku do potrzeb. Zazwyczaj ciepłe światło o żółtawym zabarwieniu służy uspokojeniu i stworzeniu atmosfery, a mocniejsze o niebieskim zabarwieniu przyda się bardziej do czytania.

Jakie dodatkowe funkcje mają lampki stołowe? Standardowe modele zasilane są z sieci elektrycznej i mają włącznik w korpusie albo w przewodzie. Jednak możemy znaleźć też lampki na baterie, które mogą być wyposażone w haczyki albo w uchwyty. Niektóre egzemplarze mogą być również podłączane bezpośrednio do kontaktu, co czyni je bardzo funkcjonalnymi elementami wyposażenia, nadającym się niemal do każdego pomieszczenia. Nowoczesne małe lampki mogą zawierać także czujniki, np. ruchu, co pozwala zapalić światło bez dotykania włącznika. Przyda się również czujnik zmierzchu, który sprawia, że światło zapala się automatycznie, kiedy robi się ciemno.

Styl lampki stołowej

Współczesne lampki są tak różne, że każdy znajdzie egzemplarz dla siebie. W ofercie znajdują się zarówno nowoczesne modele o minimalistycznym designie, jak i modele w stylu vintage, mające dekoracyjne klosze lub abażury. Niektóre wyglądają jak bryły, inne przypominają małe reflektory, jeszcze inne są po po prostu standardowe i uniwersalne, więc znajdą swoje miejsce w każdym pomieszczeniu. Do grupy lamp stołowych można zaliczyć także lampki biurkowe, które mają ruchomą głowicę, szyjkę albo stelaż, co pozwala na zmianę kierunku i kąta padania światła punktowego.

d2a4a7b

Podziel się opinią

Share

d2a4a7b

d2a4a7b