Trwa ładowanie...
d1upnv4

Lampki choinkowe – co mamy do wyboru, od wersji retro po super nowoczesne efekty świetlne

Lampki choinkowe to wdzięczne ozdoby, dające niezwykle przyjemne i ciepłe światło. Są obecne w naszych domach już od dawna. Z upływem czasu ich wygląd, forma oraz funkcje nieco ewoluowały. Oto najnowsze propozycje, dzięki którym wyjątkowe, świąteczne światło może zagościć w każdym domu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dzięki wielu rodzajom lampek choinkowych możesz udekorować dom dokładnie tak, jak lubisz.
Dzięki wielu rodzajom lampek choinkowych możesz udekorować dom dokładnie tak, jak lubisz. (Shutterstock.com)
d1upnv4

Świeczki na klamerkę i naturalny blask

Twoi dziadkowie z pewnością pamiętają czasy, w których funkcję lampek choinkowych pełniły tradycyjne świeczki – dawniej po prostu nie mogło ich zabraknąć na świątecznych drzewkach. Montowało się je za pomocą metalowych klamerek.

Wszystko było świetnie przemyślane, ponieważ pod każdą świeczką z klamerką znajdował się spodek na kapiący wosk. Dzięki temu konstrukcja była funkcjonalna, a blask świątecznego drzewka rozświetlał każdy dom. Świeczki używane były również w różnorodnych stroikach i wieńcach świątecznych tworzonych w okresie adwentu. Tego typu lampki choinkowe stanowiły klimatyczną ozdobę, bez której nasi przodkowie nie wyobrażali sobie świąt.

PRL i kultowe lampki na choince

d1upnv4

Okres PRL-u wprowadził nową modę. W tych smutnych, szarych czasach w okresie Bożego Narodzenia choinki wyglądały wyjątkowo i bardzo charakterystycznie. Na drzewku, które najczęściej przywoziło się z pobliskiego lasu, zawieszano lampki w formie plastikowych świeczek bądź dzwoneczków.

Allegro

Z wiadomych powodów niemal każda choinka wyglądała wówczas tak samo. Lampki z czasów PRL-u przypominały modne wcześniej świeczki, były jednak bardziej nowoczesne. Ich blask oświetlał salony pełne politury, kasetonów, meblościanek i wieloramiennych żyradnoli. Jeśli urodziłeś się w latach 80., na pewno pamiętasz ten klimat.

Allegro

Nowoczesne dekoracje i mnogość wzorów do wyboru

Obecnie lampki choinkowe nadal stanowią podstawową dekorację wnętrz w okresie świątecznym. Ich wygląd i funkcje zmieniły się jednak diametralnie. Do wyboru mamy imponujący wachlarz produktów. Światełka LED, mrugające i zmieniające kolory lampki, światełka utrzymane w stylu retro bądź świecące ozdoby w formie gwiazdek, choinek, płatków śniegu czy bombek – to tylko niektóre z propozycji, jakie znajdziesz w sklepach.

Dzięki wielu rodzajom lampek choinkowych możesz udekorować dom dokładnie tak, jak lubisz. Co więcej, lampki "zeszły" już z choinki. Coraz częściej tworzy się z nich świąteczne aranżacje okienne czy klimatyczne oświetlenie w salonie. Do naszej tradycji na dobre wchodzi również oświetlenie zewnętrzne domu, które może przybrać postać świetlistej zasłony czy spadających sopli lodu.

d1upnv4

Podziel się opinią

Share

d1upnv4

d1upnv4