Trwa ładowanie...

Lampa w salonie. Jak wybrać optymalne oświetlenie pokoju dziennego?

Salon jest najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu, dlatego planując jego oświetlenie, trzeba wziąć pod uwagę zarówno lampy stojące, jak i sufitowe, a także tę nad stołem. Podpowiadamy, jak bezbłędnie wybrać lampę do salonu.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Lampa w salonie. Jak wybrać optymalne oświetlenie pokoju dziennego?Źródło: Skonahem.se
dcmgucl
dcmgucl
Praktycznie i nastrojowo

#

Salon z racji swoich funkcji - wypoczynkowej, reprezentacyjnej, gościnnej - wymaga odpowiedniego oświetlenia sztucznym światłem. Zazwyczaj architekci starają się tak zaprojektować to pomieszczenie, by ilość naturalnego światła dawała domownikom poczucie komfortu. Niemniej jednak salon bez dobrze rozplanowanego światła sztucznego raczej się nie obejdzie. Tym bardziej że spełnia ono w równym stopniu funkcję użytkową i dekoracyjną. Buduje specyficzny nastrój, pozwala wyeksponować dekoracje. Ponieważ wybór lampy do pokoju dziennego przysparza wiele problemów, warto poznać najważniejsze zasady oświetlenia salonu.

Lampa w salonie: jaką wybrać?

#

W dobrze zaopatrzonych salonach z oświetleniem zazwyczaj mamy do wyboru kilkaset modeli lamp. Bardzo zróżnicowane wzornictwo, kolorystyka, gabaryty, parametry oświetleniowe czy sugerowane zastosowanie sprawiają, że klienci często wybierają lampę skuszeni jedynie jej urodą. To niestety duży błąd.

Warto także pamiętać, że dobre oświetlenie salonu wcale nie wymaga lampy wiszącej w centralnej jego części. Dla zbudowania nastroju, uzyskania odpowiedniego komfortu widzenia można posłużyć się innymi rozwiązaniami. Warto pamiętać, że kolor lamp, design, technologia żarówek, zastosowane materiały mają wpływ nie tylko na ilość i rodzaj światła, ale także na to, jak lampa będzie korespondować z meblami, tkaninami, dekoracjami.

Za pomocą lampy do salonu można także optycznie powiększać jego przestrzeń. W tym celu wybierz model dający światło rozproszone. Z kolei lampy o kloszach nietransparentnych, dające bardziej kierunkowe światło łatwiej pozwalają eksponować detale. Lampa sama w sobie może być także elementem dekoracyjnym, szczególnie gdy pozostałe wyposażenie nie jest szczególnie efektowne. Warto się też zastanowić nad funkcjami, jakie mają spełniać poszczególne części salonu, i dobrać oświetlenie "strefowo".

Lampa stojąca

#

Lampa stojąca bywa ciekawą, niejednokrotnie bardzo oryginalną dekoracją w salonie. Poza tym pozwala doświetlić te strefy, które służą np. do czytania (fotel) czy oglądania telewizji (kanapa). Lampa stojąca pomaga także stworzyć intymne, ciepłe, praktyczne miejsce, w którym możemy się oddawać przyjemnościom. Lampy stojące mają także tę zaletę, że można je łatwo przestawiać i dostosowywać do nowego układu mebli. W zależności od zastosowanego oświetlenia pozwalają na uzyskanie światła rozproszonego lub punktowego.

Lampa wisząca

#

Wybór lampy wiszącej powinien być podyktowany efektem, jaki chcemy uzyskać. Jej wielkość, materiał oraz rodzaj światła musi w o wiele większym stopniu korespondować z wielkością salonu, jego kształtem, meblami stojącymi tuż pod nią oraz ze stylem, w jakim go urządzimy. Łatwo bowiem o wybór lampy zbyt krzykliwej, dominującej, z drugiej zaś strony można kupić lampę zbyt "skromną", nic niewnoszącą do wystroju. Lampy wykonane ze szkła, metalu dobrze korespondują z minimalistycznym wystrojem, natomiast drewniane, plastikowe, papierowe lepiej sprawdzą się w tradycyjnie urządzonych salonach.

Lampa nad stołem

#

Często w salonach wydzielana jest strefa jadalna, której nieodłącznym elementem jest duży, rodzinny stół. W takim wypadku lampa nad stołem powinna być dopasowana do jego wielkości i charakteru. Nie może ona wisieć zbyt nisko ani zbyt wysoko.

Im sufit jest wyższy, tym okazalsza powinna być lampa nad stołem. Należy też pamiętać, by światło, które emituje, było rozproszone i ciepłe. Sprzyjać to będzie tworzeniu rodzinnej atmosfery. Nad długimi stołami można stosować więcej niż jedną lampę, tak, by cała jego powierzchnia było dobrze doświetlona i nie powstawały miejsca zacienione. Do stołów okrągłych wybierzmy raczej okrągłą lampę, do prostokątnych możemy użyć lampy o znacznej długości.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

dcmgucl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dcmgucl