Lagom, czyli slow life w aranżacji wnętrz

Lagom, czyli slow life w aranżacji wnętrz

24.02.2017 13:49

W świecie, który opanował kult prędkości, ludzie coraz chętniej szukają sposobów, by... zwolnić. Największą opozycją dla masowego pędu stał się szeroko pojmowany i odnoszony niemal do każdej dziedziny życia ruch slow life. Lagom to niejako jego uproszczona wersja w szwedzkim wydaniu. Nic dziwnego - Skandynawowie zawsze dbali funkcjonalność, a ich wnętrza są tego najlepszym przykładem.

W świecie, który opanował kult prędkości, ludzie coraz chętniej szukają sposobów, by... zwolnić. Największą opozycją dla masowego pędu stał się szeroko pojmowany i odnoszony niemal do każdej dziedziny życia ruch slow life. Lagom to niejako jego uproszczona wersja w szwedzkim wydaniu. Nic dziwnego - Skandynawowie zawsze dbali funkcjonalność, a ich wnętrza są tego najlepszym przykładem.
Slow life zaczął się od jedzenia. Już w latach 80. we Włoszech zaczęto sprzeciwiać się spożywaniu posiłków typu fast food, niskiej jakości i przeżuwanych w biegu. Przesłanie tej idei było na tyle silne, że objęło także inne dziedziny życia. Tak więc po slow food narodziły się m.in. slow fashion, slow work, slow parenting czy slow design. Ich wspólną cechą było sprzeciwianie się tandecie, powierzchowności, marnotrawstwu, brakowi zaangażowania, konsumpcjonizmowi czy masowości na rzecz celebrowania rzeczy ważnych, unikalnych i stojących w zgodzie z naturą - zarówno ludzką, jak i otaczającą człowieka. Szwedzki lagom - następca hygge, czyli filozofii małych przyjemności - ma z tymi założeniami wiele wspólnego. W przypadku aranżacji wnętrz jego przesłanie można ująć w kilku prostych zasadach.

1 / 5

Nie za dużo, nie za mało

Obraz
© Alvhemmakleri.se

Dom staje się miejscem idealnym, jeśli nie ma w nim rzeczy zbędnych, a dobra jakość nie kroczy tu w parze ze zbytkiem. Filozofia umiaru to ważny element łączący slow life z lagom. Umiejętne zastosowanie emfatycznych haseł w życiu polega na wypracowaniu równowagi i niepopadaniu w skrajności, także w kwestii domowego wystroju. Oznacza to balansowanie dokładnie w połowie drogi między wnętrzami ascetycznymi oraz pełnymi przepychu. Wystrój powinien być spójny i harmonijny, w czym na pewno pomaga zastosowanie stonowanej palety barw ziemi i kilku ożywczych akcentów, np. w zieleni. Ważna jest też funkcjonalność przestrzeni, a więc taka aranżacja wnętrz, która zapewnia najwyższej jakości warunki do odpoczynku, przygotowywania i jedzenia posiłków, pracy, spotkań z przyjaciółmi itp.

2 / 5

Optymalne wybory

Obraz
© Maszroom.pl

W przeciwieństwie do hygge, gdzie liczą się przede wszystkim przyjemne uczucia tu i teraz, wywołane za sprawą międzyludzkich relacji czy przedmiotów, lagom to podejście bardziej przyszłościowe, w większym stopniu kierujące się rozsądkiem. Dąży nie tyle do rozkoszowania się pojedynczymi chwilami, ile do osiągnięcia stanu permanentnej szczęśliwości i zadowolenia. Liczy się pozytywne myślenie, a także optymistyczne nastawienia do ludzi i świata, nie tylko w odpowiedzi na konkretne bodźce. By to osiągnąć, trzeba brać od życia to, co jest potrzebne i wyłącznie tyle, ile jest potrzebne. Dlatego wnętrza w stylu lagom, choć komfortowe i funkcjonalne, są dość oszczędne. Dotyczy to nie tylko wystroju, lecz także zastosowanych technologii. Czujniki ruchu włączające światło czy wypływ wody z baterii to zatem nie luksus, lecz sposób na efektywne wykorzystanie energii i surowców, a przy okazji zmniejszenie domowych rachunków.

3 / 5

Praktyczny ekoizm

Obraz
© projektowaniewnetrz.in

Zgodnie z zasadami lagom nie trzeba rezygnować z siebie i zdobywać się na wielkie wyrzeczenia, by łączyć satysfakcję i świadome wybory, zwłaszcza gdy na dłuższą metę są one także opłacalne. Dlatego trzeba dbać nie tylko o środowisko domowe, ale też przyrodnicze. Naturalne materiały są najbardziej przyjazne i dlatego otaczając się drewnem, kamieniem, lnem, bawełną czy plecionkami z traw, inwestuje się nie tylko w ekologię, lecz także w korzystniejszy mikroklimat we własnym domu. Kończymy też z właściwym dla hygge wylegiwaniem się przed kominkiem z kubkiem aromatycznej kawy w dłoni oraz paleniem świec (to zresztą nie jest zbyt ekologiczne!) i przystępujemy do efektywnego działania. By dobrze się czuć, trzeba bowiem nad sobą pracować - dbać o własne ciało, uprawiając jogging, kolarstwo, narciarstwo lub inne formy aktywności oraz zdrowo się odżywiając. Wyeksponowanie w domu sprzętu sportowego lub nowoczesnego AGD z funkcją gotowania na parze nie ma nic wspólnego ze szpanem.

4 / 5

Naturalne akcenty

Obraz
© Stock Snap

Dbałość o przyrodę to wyraz miłości do świata. Aranżacje wnętrz w duchu lagom przypominają o tym. I chociaż jest to następny etap w ewolucji urządzania, historia designu i technologii znów zatacza wielkie koło, zwracając się ku naturze. Lagom chętnie wpuszcza do wnętrz zieleń oraz motywy fauny i flory. Ponieważ kolebką tej filozofii jest Skandynawia, dominują tu akcenty bliskie także naszym rodzimym ekosystemom, szczególnie lasom. Stąd w aranżacjach wnętrz lagom często można spotkać bluszcze, iglaki, a nawet całe obrazy z mchu. Na tkaninach, obrazach i plakatach dominują jelenie, niedźwiedzie, sowy czy wilki, niekiedy w nieco odrealnionych, za to oryginalnych i pełnych ekspresji ujęciach.

5 / 5

Ponadczasowe rozwiązania

Obraz
© Alvhemmakleri.se

Jeśli jednak komuś marzy się w aranżacji wnętrz więcej elegancji, może też sięgnąć po klasyczny skandynawski design. Dobrej jakości przedmioty służą latami i cieszą oczy doskonałymi formami, nierzadko są też wykonywane z materiałów z odzysku. Ich trwałość sprawia nawet, że mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu zyskują dodatkową wartość sentymentalną. Są jak perły lub mała czarna: wiecznie modne, czyli ever green. A skoro o zieleni mowa... Lagom szczególnie upodobał sobie wśród intensywnych kolorów ziemi Greenery - soczystą i świeżą zieleń ogłoszoną przez Pantone’a kolorem roku 2017, udowadniając, że połączenie uniwersalności i najnowszych trendów zawsze może iść w parze.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)