Łączniki schodowe: gdzie w domu przydają się najbardziej?

Kontakty, czyli łączniki, schodowe służą do włączania i wyłączania światła. Zawsze działają w parach. Wymyślono je po to, żeby można było włączyć oświetlenie schodów, zanim się na nie wejdzie, a wyłączyć już z innej kondygnacji, bez potrzeby wracania do przycisku, którym zostało uruchomione.

Łączniki schodowe: gdzie w domu przydają się najbardziej?
Źródło zdjęć: © Shutterstock

17.07.2015 12:02

Kontakty, czyli łączniki, schodowe służą do włączania i wyłączania światła. Zawsze działają w parach. Wymyślono je po to, żeby można było włączyć oświetlenie schodów, zanim się na nie wejdzie, a wyłączyć już z innej kondygnacji, bez potrzeby wracania do przycisku, którym zostało uruchomione.

Jak działają łączniki w układzie schodowym?

Połączenie ich ze sobą w parę sprawia, że niezależnie od tego, w jakim położeniu znajdują się akurat ich przyciski, naciśnięcie któregokolwiek powoduje przestawienie obwodu w stan przeciwny – z otwartego na zamknięty i odwrotnie. Czyli wciskając dowolny z tych dwóch przycisków, włączamy światło, gdy akurat jest wyłączone, po czym również dowolnym możemy je wyłączyć.

Jak stworzyć sterowanie oświetleniem w układzie schodowym?

Rozbudowanie obwodu oświetlenia z jednym łącznikiem tak, by był sterowany z dwóch miejsc, nie jest specjalnie trudne, ale można je uznać za kłopotliwe, żeby bowiem dwa łączniki schodowe mogły sterować tym samym źródłem światła, trzeba je ze sobą połączyć dodatkowym przewodem. Najwięcej zachodu jest z ukryciem go pod tynkiem. Połączenie elektryczne jest już banalnie łatwe - dwie żyły przewodu łączy się ze stykami łączników zgodnie ze schematem, który można bez trudu znaleźć w internecie.

Poza poprowadzeniem dodatkowego przewodu od istniejącego łącznika do nowego, z którym stworzą układ schodowy, konieczne jest też dokonanie zmian w istniejącej instalacji, ale ograniczają się one do innego połączenia przewodów w puszce starego łącznika. Przewód poprowadzony z niej do źródła światła może pozostać na swoim miejscu.

**

Gdzie się przydają łączniki schodowe?**

Układ schodowy to rozwiązanie bardzo wygodne nie tylko w przypadku oświetlenia schodów. Stosuje się je także w długich korytarzach i pokojach przechodnich przy najbardziej od siebie oddalonych wejściach. Bardzo praktyczne jest umieszczenie jednego z łączników schodowych przy wejściu do sypialni, a drugiego nad łóżkiem – możliwość gaszenia i zapalania światła bez wstawania spodoba się każdemu. Zauważyli to już dawno projektanci pokoi hotelowych. Tam takie rozwiązanie jest spotykane bardzo często.

By sterować oświetleniem wielokondygnacyjnych klatek schodowych lub długich korytarzy i innych dużych pomieszczeń z wieloma wejściami, układ schodowy można rozbudować o dodatkowe łączniki krzyżowe. Włącza się je do instalacji między dwoma łącznikami schodowymi i w ten sposób uzyskuje się możliwość sterowania jednym światłem z co najmniej trzech miejsc.

Łączniki schodowe zamiast jednobiegunowych?

Warto wiedzieć, że wiele najprostszych łączników elektroinstalacyjnych to właśnie konstrukcje przystosowane do zamontowania w układzie schodowym. Wielu producentów rezygnuje z oferowania ich w jeszcze prostszej wersji do zwykłego zastosowania, by zmniejszyć koszty produkcji. Gdy łącznik schodowy ma działać pojedynczo, po prostu jeden z jego trzech styków zostaje wolny. Łączniki schodowe to zatem bardzo popularny osprzęt i być może nawet masz je w domu, tylko o tym nie wiesz, bo nie wszystkie ich możliwości zostały wykorzystane w domowej instalacji elektrycznej.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)