DekoracjeŁączenie wzorów i kolorów we wnętrzu

Łączenie wzorów i kolorów we wnętrzu

Dlaczego, gdy projektanci wnętrz zestawiają ze sobą kratkę, kwiatki i kropki, nie powstaje z tego nieznośna dla wzroku kakofonia? Jeżeli chcesz, by twój dom wyglądał jak zaprojektowany przez mistrzów designu, wystarczy podążać za 10 prostymi wskazówkami.

Łączenie wzorów i kolorów we wnętrzu
Źródło zdjęć: © Marcelobrito.com.br

03.08.2015 15:40

Dlaczego, gdy projektanci wnętrz zestawiają ze sobą kratkę, kwiatki i kropki, nie powstaje z tego nieznośna dla wzroku kakofonia? Jeżeli chcesz, by twój dom wyglądał jak zaprojektowany przez mistrzów designu, wystarczy podążać za 10 prostymi wskazówkami. Proponujemy zabawę w fascynującą układankę, dzięki której twoje mieszkanie nabierze wigoru.

Miks wzorów i kolorów może być bardzo ożywczy dla wnętrza. Dziś królują wyraziste ornamenty, intensywne barwy i odważne nadruki. Jak je łączyć, by powstała atrakcyjna kompozycja?

  1. Ogranicz barwy.Urządzając wnętrze, wybierz dwa kolory podstawowe, które będą bazą dla wystroju. Powinny to być twoje ulubione barwy, aby szybko się nie znudziły. Zdecyduj, jaką tonację chcesz uzyskać: zimną czy ciepłą. Każdy kolor może występować w jednej z nich. Do tego zestawu wybierz inne odcienie wybranych barw lub dodatkowy jeden czy dwa, jako uzupełniające.
  2. **

Kolory uniwersalne.** Jeśli wybór kolorów sprawia ci trudność, warto zdać się na barwy uniwersalne. Ponadczasowa biel będzie pasowała wszędzie, a ponadto jest sprawdzonym sposobem na tło dla ornamentów. Wybierz zatem kolorowe wzory na białym podłożu - stanie się ono wówczas spoiwem. Jeśli nie wiesz, na jakie printy się zdecydować, zawsze dobrze wyglądają niezwykle dziś modne wzory monochromatyczne. Czarne nadruki naśladujące strony prasy gazetowej doskonale sprawdzają się w nowoczesnym wnętrzu.

  1. Wyrazistość łącz z neutralnością. Aby duże wzory i krzykliwe kolory dobrze zaprezentowały się w mieszkaniu, potrzebują spokojnego tła. Jeśli zatem wybierasz mocno dominujący rysunek na dywanie, wyrazisty obraz w rozmiarze XXL czy zasłony w grochy, potrzebna będzie stonowana, jednolita barwa podłogi i ścian. Kolorowe poduszki doskonale będą wyglądać na neutralnej kanapie itd.
  2. Ulubione wzory. Nie warto decydować się na przypadkowe wzory ani wybierać wzorzystych tkanin czy mebli pod wpływem impulsu. To bardzo zobowiązujące elementy wnętrza, więc powinny być bliskie twojemu gustowi. Zastanów się, czy lubisz kratkę, kwiaty, szachownicę, egzotyczne paski i cętki, a może patchwork? Następnie zaplanuj te elementy w abażurach, narzutach, obiciach, a nawet ręcznikach. Czasem wystarczy ten sam wzór powielać w innych kolorach, aby stworzyć atrakcyjny kolaż.
  3. **

Zapożyczone zdobienia.** Gdy trudno wybrać ulubiony wzór, dobrze jest bazować na emocjach i sentymentach. Zaczerpnij stylowe elementy z ulubionej epoki, regionu kultrurowego lub dalekich podróży, do których lubisz wracać myślami. Otocz się choćby wielobarwną mozaiką orientalną, gdzie bogactwo wzorów i kolorów z założenia tworzy artystyczną całość.

  1. Tropem koloru ze wzoru. Aby nie zagubić się w gąszczu wrażeń, dobrze jest w ulubionym wzorze wyszukać kolor, który będziesz powielać. Może być wyrazisty. Ważne, by dobierać elementy w bardzo zbliżonej tonacji. To też łatwy sposób na wybór barwy dopełniającej wnętrza.
  2. Szybki pomysł na ornament. Wybieranie detali do domu czy mieszkania może być bardzo czasochłonne i nie każdy odnajduje w tym przyjemność. Aby w ekspresowym czasie dodać wnętrzu wyraz, możesz zdecydować się na wyrazistą tapetę. Pamiętaj jednak, by nie pokrywać nią wszystkich ścian, jedynie te wybrane. W salonie czy sypialni wystarczy jedna wytapetowana powierzchnia. Dużą ożywiającą plamę kolorystyczną uzyskasz również za sprawą wzorzystego dywanu, narzuty lub zasłon.
  3. Realizacja marzeń.Dzięki dzisiejszemu zaopatrzeniu sklepów budowlanych i wnętrzarskich możesz nabyć produkty w dowolnym odcieniu. Kupując mebel, nie musisz decydować się na model z wystawy, gdyż do wyboru masz całe katalogi próbek tkanin w dowolnych wzorach i kolorach. To samo dotyczy farb do wnętrz. Dlatego szukając barwy łączącej elementy wystroju, możesz zdecydować się na połączenie dwóch barw dominujących. Mieszalniki farb dokonają tego dosłownie na twoich oczach. Uzyskana kompilacja dopełni koncepcję wnętrza.
  4. Skala wzoru. Wybrany wzór można powielać we wnętrzu w różnej skali. Będzie to dobrze wyglądało, jeśli każdy element zostanie zachowany w tej samej kolorystyce. Wówczas np. duża muszla na obrazie, mniejsze na lampie i bardzo małe na obiciach krzeseł będą ze sobą konweniowały.
  5. Ważna jest odwaga. Wiele osób boi się zaryzykować wielkich wzorów czy intensywnych kolorów w dekoracji wnętrz i bazują na odwiecznym nurcie barw neutralnych, stonowanych, pastelowych. Niestety takie zabieg powoduje, że wnętrza pozbawione są wyrazu, a wręcz upodabniają się do siebie. Warto zdobyć się na odwagę i choćby małymi krokami wprowadzić w domu trochę dynamizmu. Na początek wystarczy jedna ścienna grafika lub poduszki na kanapę.

Fot. Spacegracestyle.com, Cassidyhughes.com

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)