Kwietniowe prace w ogrodzie. Zadbaj o warzywa i drzewa owocowe
Kwiecień to czas intensywnych prac w ogrodzie. Dłuższy dzień zachęca do odrobinę większego wysiłku, który zaprocentuje latem i jesienią. Jeśli marzysz o zdrowych i świeżych warzywach prosto z krzaka, musisz się postarać.
30.03.2020 | aktual.: 30.03.2020 16:11
W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów
Gdy za oknami zaczyna robić się cieplej, czas wyjść na podwórko. Kwietniowe prace w ogrodzie zaowocują piękną kondycją zarówno trawnika, jak i krzewów.
Trawa w kwietniu
Pierwsze ciepłe dni to dobry czas na poprawienie kondycji trawnika. Warto podsypać go nawozem, a w pustych miejscach dosiać trawę. Mniej więcej w połowie kwietnia możesz przystąpić do pierwszego koszenia trawy. Pamiętaj jednak, że ostrza powinny być ustawione nieco wyżej niż zwykle. To nie tylko zabezpieczy delikatną trawę przed zniszczeniem, ale również pozwoli jej się należycie rozkrzewić.
Jakie warzywa sadzimy w kwietniu?
Początek wiosny to czas, by wsadzić do ziemi uprzednio pikowane warzywa – cebulę, pora lub sałatę. Przez cały kwiecień możemy sadzić również rzodkiewkę, najlepiej w kilkudniowych odstępach tak, by zbierać ją regularnie przez cały sezon, a nie za jednym zamachem. Kwiecień to również dobry czas na wysiew nasion, przede wszystkim marchewki i pietruszki. Warto również posiać pierwsze buraki, a także rośliny zielne.
Co z drzewkami?
Kwiecień to również ostatni moment na przycięcie ogrodowych drzew, jeśli nie zająłeś się tym wcześniej. Celem przycinania jest nie tylko pozbycie się dzikich gałęzi, ale również przerzedzenie korony, by zapewnić równomierny dostęp do światła. Dlatego staraj się przycinać głównie gałęzie rosnące do środka korony, pozostawiając te wypuszczające się na zewnątrz. Pamiętaj, by po zakończonym zabiegu zabezpieczyć wszystkie wrażliwe miejsca i rany maścią ogrodniczą. To przyspieszy gojenie się drzewka i zabezpieczy je przed gniciem i groźnymi chorobami takimi jak rak bakteryjny.
Kwietniowa temperatura to również dobry czas na dosadzanie nowych drzewek. Pamiętaj jednak o regularnym podlewaniu, by ochronić system korzeniowy przed przesuszeniem. Wiosna to doskonały moment na sadzenie roślin wrażliwych na niskie temperatury zimą, takich jak brzoskwinie, morele czy czereśnie.
Zielona ściana w ogrodzie
Kwiecień to również czas na zakładanie żywopłotu. Najlepiej będzie wybrać do tego zadania rośliny zimozielone, które są stosunkowo łatwe w pielęgnacji i dobrze wyglądają przez cały rok. Możesz więc postawić na prosty w utrzymaniu żywopłot z iglaków, który nie wymaga regularnego przycinania, bądź w wypadku niewielkiej przestrzeni wybrać rośliny formowalne, które zajmują mniej miejsca, ale są bardziej wymagające w pielęgnacji. Jeśli stawiasz na tuje, należy je posadzić w odstępach 60-80 cm, podczas gdy rośliny liściaste takie jak ligustr, głóg czy grab należy trzymać się zasady czterech sadzonek na metr.
W tekście umieszczone zostały boksy promocyjne naszych Partnerów