Trwa ładowanie...

Kwiecień w ogrodzie. Przycinanie, sadzenie i przymrozki

Po jeszcze nieco leniwym marcu kwiecień jest miesiącem, gdzie trzeba solidnie zabrać się do działania, jeżeli chcecie mieć ładny i kwitnący ogród. Trzeba jednak uważać na pułapki w postaci przymrozków. Zmienna pogoda sprawia, że odpowiednie zaplanowanie prac może być trudne.

Kwiecień to ostatni dzwonek na wiosenne cięcia Kwiecień to ostatni dzwonek na wiosenne cięcia Źródło: Adobe Stock
dhys6dp
dhys6dp

Wiosenne cięcie

Jeżeli postanowiliście przełożyć cięcie drzew z marca na kwiecień, to musicie wiedzieć, że to już naprawdę ostatni dzwonek. Posiadacze takich owoców jak morela, brzoskwinia, nektaryna czy śliwa mają czas do końca miesiąca. Drzewa te są jednak narażone na uszkodzenia spowodowane mrozem, więc warto uważnie śledzić prognozy pogody. Podobnie sprawa wygląda w przypadku winorośli. Przycinanie ma na celu pozbycie się dzikich gałęzi i zapewnienie równego dostępu do światła. Jak ciąć? Przede wszystkim trzeba zająć się gałęziami rosnącymi do środka korony. Po zakończonym zabiegu skontrolujcie drzewa pod kątem ran i wrażliwych miejsc. Te należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

Jeżeli zamierzacie posadzić nowe drzewka, to kwiecień jest najlepszym miesiącem, żeby to zrobić. Oczywiście trzeba je regularnie podlewać. To dobry moment, żeby uzupełnić zasoby czereśni, brzoskwiń i moreli. Drzewa i krzewy kopane z gruntu można sadzić do momentu pojawienia się liści. Trzeba pamiętać o przycięciu ich tuż po posadzeniu. To także moment na pierwsze opryski jabłoni, które należy wykonać nie wcześniej niż w połowie miesiąca.

Zadbaj o trawnik

W ciepłe dni warto poprawić kondycję trawnika, a więc podsypać go nawozem i uzupełnić puste miejsca dosiewając trawę. W połowie miesiąca można przystąpić do pierwszego koszenia. Tutaj warto zwrócić uwagę na ustawienie wysokości ostrzy, żeby nie zniszczyć trawy i pozwolić jej się dobrze rozkrzewić.

Warzywa

Kwiecień to czas sadzenia pikowanej cebuli, pora i sałaty. Można także posadzić rzodkiewkę, wysiać marchew, pietruszkę, buraki i rośliny zielne. Rzodkiewkę zaleca się sadzić w kilkudniowych odstępach czasu, by móc ją później zbierać cały rok. Po posadzeniu należy przykryć ją włókniną, jeżeli nie posialiście jej do niskiego tunelu foliowego. Rzodkiewka wymaga również dobrego dostępu do słońca. Warto mieć to na uwadze przy wyborze miejsca. Pod koniec miesiąca można zacząć sadzić cykorię i bób. Miłośnicy pomidorów i papryki powinni przystąpić do pikowania ich. Kwiecień to moment na pierwsze opryski warzyw z użyciem ekologicznych preparatów. Zapewni to ochronę przed szkodnikami.

Rośliny ozdobne

W przypadku ogrodu ozdobnego można zdjąć zimowe osłony z roślin. Miłośnicy róż mogą posadzić nowe kwiaty i przyciąć obecne. Rośliny jednoroczne wysiane w lutym i marcu będą wymagały pikowania do świeżego podłoża, a także zapewnienia odpowiednich warunków, a więc optymalnej temperatury i wilgotności. Jeżeli minęły już 3 tygodnie od pierwszego nawożenia wiosennych roślin cebulowych, to możecie powtórzyć ten zabieg, a także posadzić nowe. Do tego rozsady bratków i niezapominajek można posadzić w docelowych miejscach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dhys6dp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dhys6dp