Trwa ładowanie...
d111kvv

Kwiaty domowe, które zachwycają zapachem. Jaki gatunek warto wybrać?

Wybierając kwiaty do mieszkania, często zwracamy uwagę nie tylko na ich piękny wygląd, ale także na walory zapachowe. Przedstawiamy popularne i niewymagające gatunki roślin, które otulą twój dom wspaniałym aromatem. Sprawdź, kiedy kwitną i jak o nie dbać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Drzewka cytrusowe wyglądają zjawiskowo, a do tego przepięknie pachną
Drzewka cytrusowe wyglądają zjawiskowo, a do tego przepięknie pachną (Unsplash.com)
d111kvv

Warto otaczać się roślinami, które nie tylko zachwycają wspaniałym kolorem kwiatów i fantazyjnym kształtem liści, ale też wspaniałym zapachem. Woń kwiatów relaksuje i skutecznie poprawia nastrój, nadając wnętrzom niepowtarzalnego klimatu. Podpowiadamy, które gatunki warto wybrać i jak je pielęgnować, żeby jak najdłużej cieszyły nas dobrą kondycją i wspaniałym aromatem.

Drzewko cytrusowe – odrobina egzotyki w twoim domu

d111kvv

Jeżeli kochasz aromat cytrusów? Z pewnością docenisz świeżą, owocową woń kwiatów cytryny skierniewickiej, cytryny Meyera lub intensywnej mandarynki. Każde z drzewek wymaga dużego nasłonecznienia i ciepła. Unikaj kuchni, szczególnie, jeżeli osiadasz kuchenkę gazową. Optymalna temperatura sprzyjająca kwitnieniu drzewek cytrusowych nie powinna przekraczać 12 stopni.

Hoja - majestatyczna królowa z tropikalnych lasów

Jeżeli lubisz intensywny, upajający zapach, postaw w salonie doniczkę z hoją. Ta niezwykle dekoracyjna roślina tropikalna o soczyście różowych pąkach kwiatów urzeka mocną, aromatyczną wonią i zachwyca swoją niespotykaną urodą. Warto pamiętać, że hoja jest wrażliwa na zmiany miejsca. Najlepiej czuje się w miejscach o rozproszonym świetle, za to zdecydowanie nie służą jej przeciągi, zimno i przycinanie. Żeby roślinka regularnie kwitła, trzymaj ją z dala od przeciągów i zacienionych pomieszczeń. Latem hoja powinna być podlewana 1 – 2 razy w tygodniu, a zimą raz na dwa tygodnie. Po przekwitnięciu nie usuwaj pędów kwiatowych – wyrosną z nich nowe pączki.

  Unsplash.com
(Unsplash.com)
d111kvv

Oleander – kocha słońce i niewielką ilość wody

Kupisz go pod postacią niewielkiego drzewka. Występuje w jasnych pastelowych kolorach – łososiowym, różowym, białym i żółtym. Żeby oleander rósł i kwitł prawidłowo, potrzebuje dużej ilości światła. Ta roślinka zdecydowanie nie lubi dużej ilości wody. Podlewaj ją bezpośrednio do podstawki i pamiętaj o usunięciu nadmiaru wody. Kwiaty cechuje intensywny, słodki aromat, jednak zanim zdecydujesz się na zakup rośliny, powąchaj ją – istnieją bowiem odmiany o które pachną bardzo delikatnie albo wcale. Jak pielęgnować oleandry? Od kwietnia do sierpnia warto co dwa tygodnie nawozić go nawozem do roślin kwitnących. Latem najlepiej będzie się czuł na balkonie lub w ogrodzie, a zimą postaw go w ciepłym, suchym, dobrze nasłonecznionym miejscu.

  Unsplash.com
(Unsplash.com)
d111kvv

Jaśmin - majestatyczna ozdoba salonu

Jaśmin wypuszcza liczne, drobne kwiatki o słodkim, upajającym zapachu. Występuje w kolorze białym, żółtym i jasnoróżowym. W sprzedaży znajdziemy trzy gatunki jaśminu: jaśmin wielokwiatowy, jaśmin lekarski i jaśmin nagokwiatowy. Każdy z nich najlepiej czuje się w jasnych, ale niezbyt nasłonecznionych miejscach, wymaga regularnego odżywiania i żyznej, wilgotnej gleby. Po przekwitnięciu pędy jaśminu należy skrócić o połowę, żeby przygotować roślinę do przejścia w stan spoczynku zimowego.

  Pixabay
(Pixabay)
d111kvv

Hiacynt - wiosenny akcent w twoim domu

Hiacynty są jednymi z najpopularniejszych w uprawie roślin doniczkowych. Charakteryzują się intensywnymi kolorami kwiatów (występują w brawach bieli, żółci, różu, fioletu i czerwieni) mocnym, otulającym zapachem. W warunkach domowych Hiacynty kwitną do dwóch tygodni. Żeby móc cieszyć się ich wspaniałym wyglądem i aromatyczną wonią, należy zapewnić roślinom jasne stanowisko w temperaturze do 20 stopni, z dala od gorącego powietrza i grzejników. Lubią lekko wilgotną glebę, dlatego należy je podlewać minimum raz w tygodniu (w suchej ziemi roślina szybko zwiędnie). Ważne, żeby podczas podlewania hiacyntów nie moczyć ich cebuli – w przeciwnym razie kwiaty i liście zaczną gnić. Nie wyrzucaj hiacyntów, kiedy przekwitną. Za rok możesz posadzić go na balkonie lub w ogrodzie i znów cieszyć się jego pięknymi kwiatami i słodką wonią.

  Unsplash.com
(Unsplash.com)
icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d111kvv

Podziel się opinią

Share
d111kvv
d111kvv