Kupujesz okna? Sprawdź, co oznaczają tajemnicze skróty
Rozważając zakup okna, musisz wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Znajomość podstawowych parametrów technicznych okien pozwoli ci dokonać świadomego wyboru, a podjęta decyzja zaprocentuje niższymi rachunkami za ogrzewanie i komfortem użytkowania okien przez wiele lat. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie okien i jakimi kryteriami kierować się przy podejmowaniu decyzji.
Okno - właściwie osadzone i odpowiednio dopasowane pod względem parametrów technicznych - potrafi skutecznie zapobiegać stratom ciepła, wpływając na obniżenie rachunków za ogrzewanie nawet o 20-30 proc. Pełni również funkcję bariery przed hałasem, zapewniając wewnątrz domu spokój i ciszę. Aby jednak tak się stało, konieczny jest wybór modeli o odpowiednich parametrach. Znajomość kilku z nich jest konieczna, by nie popełnić błędu i zdecydować się na okno spełniające nasze potrzeby i oczekiwania.
13.04.2016 09:46
Energooszczędność okna skryta pod symbolami
Zabezpieczenie przed niepotrzebnymi stratami ciepła to cecha, której najbardziej oczekujemy od dobrych okien. Z tym związany jest jeden z kluczowych parametrów, czyli współczynnik przenikania ciepła Uw. - Im niższy współczynnik przenika ciepła Uw dla całego okna, tym mniej energii ucieka przez stolarkę okienną. Według aktualnie obowiązujących przepisów maksymalna dopuszczalna wartość współczynnika Uw dla pomieszczeń mieszkalnych ogrzewanych wynosi 1,3 W/m²K, dla pomieszczeń nieogrzewanych maksymalne Uw wynosi 1,8 W/m²K.Jeżeli jednak zależy nam na oknach, o których można powiedzieć, że są wyjątkowo energooszczędne, współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 0,8 W/m²K – wyjaśnia Jerzy Chrzanowski z firmy Dobroplast.
Niską wartość tego parametru osiąga się w dużej mierze dzięki wypełnieniu przestrzeni międzyszybowych gazami szlachetnymi, np. argonem, co pozwala zmniejszyć przenikanie ciepła nawet o 10 proc. Kolejną istotną sprawą wpływającą na energooszczędność okien jest zastosowanie pakietów szybowych o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych. I tu pojawia się następna tajemnicza wartość, która informuje o tym, czy zastosowane szyby dobrze chronią przed stratami energii.
Współczynnik przenikania ciepła przez szybę Ug, bo o nim tu mowa, często jest źle rozumiany lub podawany przez niektórych sprzedawców okien jako współczynnik dla całego okna. Nic bardziej mylnego - ten współczynnik dotyczy wyłącznie szyby, ma jednak bardzo duży wpływ na finalną wartość Uw całego okna. Zadowalający poziom współczynnika Ug dla szyby oscyluje poniżej 1,1 W/m²K
Pozostaje jeszcze parametr Uf, który również mówi o ilości traconej energii, ale tylko tej, która przedostaje się przez ramę okienną. Wybierając okna, trzeba więc uwzględnić wszystkie wspomniane parametry, pamiętając jednak, że najbardziej miarodajny jest współczynnik przenikania ciepła Uw.
Szczelne okna to ciepłe okna
Parametry świadczące o termoizolacyjności okien to kluczowa kwestia, którą należy wziąć pod uwagę podczas ich zakupu. Nie mniej ważne są również dane informujące o szczelności stolarki i jej odporności na działanie wiatru, deszczu czy zmiennych warunków pogodowych. Warto tu wspomnieć o indeksie przepuszczalności powietrza, który mówi, jak dużo ogrzanego powietrza przedostaje się na zewnątrz przez zamknięte okno. Dobrze byłoby wybierać takie modele, które według normy EN 12207 osiągają klasę 4. Przykładowo w przypadku tylko o jeden stopień niższej klasy 3, różnica w ilości wydostającego się na zewnątrz powietrza jest prawie trzykrotnie niższa.
Zagadnieniem, które warto rozważyć przy zakupie okien, jest także klasa wodoszczelności. Im wyższa, tym niższe ryzyko przecieku nawet w przypadku ulew z silnym wiatrem. Gwarancję taką dają nam okna klasyfikujące się zgodnie z normą EN 12208 w obrębie klasy 5A lub wyższej.
Akustyka też jest ważna
Coraz częściej przy wyborze nowych okien rozważamy już nie tylko kwestię termoizolacji, ale również izolacyjności akustycznej. O poziomie ochrony przed hałasem z zewnątrz informuje wyrażany w decybelach parametr Rw.Im wyższa jest ta wartość, tym skuteczniejszą zaporę przed hałasem stanowi okno. I tym razem decyduje o tym kilka zmiennych.
- Na poziom parametru Rw wpływa m.in. rodzaj i konstrukcja zastosowanych szyb zespolonych, wielkość okna, typ i liczba uszczelek, ewentualne zastosowanie nawiewników czy nawet właściwy montaż stolarki w otworze okiennym. Większość dostępnych na rynku okien charakteryzuje się współczynnikiem Rw na poziomie ok. 30-32 dB – wyjaśnia ekspert z firmy Dobroplast.