Trwa ładowanie...
jaka pralka
14-08-2015 06:40

Kupujemy pralkę. Na co zwrócić uwagę?

Kupujemy pralkę. Na co zwrócić uwagę?Źródło: Shutterstock
d2b1hct
d2b1hct

Zapewne wielu z nas pamięta czasy, kiedy dobrem luksusowym było posiadanie pralki Frani, nad którą należało się pochylać przez kilka godzin, aby wyprać ubrania dla całej rodziny. Takie rozwiązania to teraz tylko wspomnienia, które przyprawiają nas o uśmiech. Pralki należą do sprzętów, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Nowe technologie to nie tylko inteligentne zegarki czy opaski badające ciśnienie. Na rynku dostępne są między innymi pralki, o których funkcjach jeszcze kilka lat temu nikt by nie pomyślał. Ich zastosowanie, które opierało się na praniu i wirowaniu, ewoluowało, przekładając się na komfort, oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Pralka idealna

Co wyróżnia idealną pralkę? Zdania są podzielone. Zgodnie ze statystykami NEO24.PL zdecydowanie częściej wybieramy pralki ładowane od frontu, jednak ich wielkość rozkłada się 50:50. Na rynku dostępne są modele o szerokości 45 oraz 60 cm. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które z nich są częściej kupowane. Wielkość pralki uzależniona jest od indywidualnych potrzeb, czyli liczby członków rodziny oraz ilości prania oraz od metrażu pomieszczenia, w którym zostanie ona podłączona. Większe pralki charakteryzuje ładowność od 5,5 do maksymalnie 9 kg, wersje slim pomieszczą 5 kg – mówi Mateusz Gołda z NEO24.PL.

Liczą się obroty... i elektronika

Jednym z głównych parametrów, na które zwracamy uwagę podczas wyboru pralki, jest prędkość obrotów. Najczęściej decydujemy się na modele oferujące 900-1200 obrotów bębna na minutę podczas odwirowywania. Im ten parametr jest wyższy, tym mniej mokre rzeczy wyciągasz z pralki, a co za tym idzie – skraca się czas suszenia.

- Zaraz po liczbie obrotów najczęściej zwracamy uwagę na programy, które ma wybrany model. Są one często określane nazwami tkanin, do których je przeznaczono – bawełna, jedwab, syntetyk. Programy informują także o rodzaju prania (ręczne, wstępne, płukanie) oraz o tym, czy przeznaczone są do konkretnych rzeczy, czyli obuwie, spodnie, bielizna. Programy dostosowują do prania odpowiednią liczbę obrotów, temperaturę wody, czas oraz kierunek ruchów bębna. Ważne, by konkretne materiały prać w dostosowanym do nich programie, aby uniknąć zniszczenia, odbarwień, skurczenia lub rozciągnięcia tkanin – dodaje Mateusz Gołda.

d2b1hct

Warto zwrócić uwagę na to, czy pralka ma elektroniczny programator, dzięki czemu łatwiej i szybciej będzie ustawić pranie, nawet kiedy jest ciemno lub bardzo się spieszysz. Możesz mieć wówczas pewność, że przez przypadek nie ustawisz nieodpowiedniego programu.

Funkcje dodatkowe

- Wybierając pralkę, warto zwrócić uwagę nie tylko na podstawowe funkcje, podobne dla wielu modeli, ale również przyjrzeć się atrakcyjności tych dodatkowych. Pozwolą ci one oszczędzić czas i pieniądze. Istotną funkcją pralki jest dobór wody do ilości załadunku. Często potrzebujemy zrobić jedynie niewielkie pranie kilku rzeczy, a ładowność pralki przekracza 6 kg. Wtedy warto wybrać opcję, która zapełni wodą tylko ½ wsadu, dzięki czemu oszczędza się wiele litrów wody – doradza Mateusz Gołda.

Oszczędność pieniędzy to nie jedyna zaleta wielu modeli pralek. Jedną z najciekawszych funkcji dodatkowych jest możliwość opóźnienia startu prania – dzięki niej można samodzielnie wybrać moment rozpoczęcia prania, który wybiega w przyszłość nawet do 24 godzin. Kiedy musimy zrobić pranie, ale wiemy, że w domu będziemy po południu, to ustawiamy program tak, aby pranie zakończyło się w momencie naszego powrotu.

d2b1hct
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b1hct