Trwa ładowanie...

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego. O co warto zapytać dewelopera?

Jeżeli przymierzasz się do kupna mieszkania z rynku pierwotnego, masz szczęście. Nowelizacja ustawy deweloperskiej dała nabywcom możliwość uzyskania od dewelopera wielu cennych informacji. Oto lista rzeczy, o które warto zapytać przed zakupem mieszkania.

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego. O co warto zapytać dewelopera?Źródło: PBG Erigo
d237vmk
d237vmk

Jeżeli przymierzasz się do kupna mieszkania z rynku pierwotnego, masz szczęście. Nowelizacja ustawy deweloperskiej dała nabywcom możliwość uzyskania od dewelopera wielu cennych informacji. Oto lista rzeczy, o które warto zapytać przed zakupem mieszkania.

Nie wszyscy kupujący zdają sobie sprawę z tego, jak wiele praw przyznała im zmiana przepisów ustawy deweloperskiej. Chodzi przede wszystkim o kwestie informacyjne. Zakup mieszkania to duża, często życiowa inwestycja, więc w interesie kupującego jest dokładne „wybadanie” dewelopera. Teraz jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Prospekt informacyjny: twoja nowa broń

Przepisy ustawy deweloperskiej zobowiązują dewelopera do przedstawienia (na wniosek klientów) tzw. prospektu informacyjnego. O taki prospekt poprosić można jeszcze przed podpisaniem umowy deweloperskiej. Czego dowiesz się z prospektu?

– Prospekt informacyjny zawiera wiele konkretnych informacji, które summa summarum pozwalają zweryfikować wiarygodność dewelopera – mówi Przemysław Stefanowski z PBG Erigo. Dokument ten zawiera nie tylko dane na temat poprzednich inwestycji dewelopera i jego doświadczenia, ale przede wszystkim informacje o obecnie realizowanym przedsięwzięciu. Dowiesz się z niego np., czy inwestor posiada prawo własności działki, na której znajduje się upatrzone przez ciebie mieszkanie i czy jest ona obciążona hipoteką. Prospekt zawiera też informacje na temat sposobu finansowania inwestycji.

Deweloper bez maski

Z punktu widzenia nabywcy istotne są także dane dotyczące samej inwestycji i jej otoczenia. Z prospektu uzyskasz informacje na temat liczby budynków i odległości między nimi, a także wiedzę na temat tego, jakie uciążliwe inwestycje mogą ewentualnie powstać na sąsiednich działkach. Prospekt informacyjny odsłania finansowe oblicze dewelopera i zdradza, czy teraz bądź w przeszłości nie było prowadzone wobec niego postępowanie egzekucyjne na kwotę powyżej 100 tys. zł.

d237vmk

Prospekt informacyjny dostępny jest bez żadnych opłat w formie elektronicznej bądź papierowej. Jeżeli zdarzy się tak, że zawarte w nim informacje ulegną zmianie, deweloper musi ci dostarczyć odpowiedni aneks. Dokument ten można potraktować jako lekturę obowiązkową osób, które są zainteresowane nabyciem mieszkania.

Koniec języka za przewodnika

Prospekt informacyjny od dewelopera to nie koniec. Do dyspozycji nabywców pozostają także inne dokumenty – inwestor ma obowiązek udostępnić je w swoim biurze sprzedaży. Przede wszystkim warto zainteresować się stanem księgi wieczystej nieruchomości, a także kopią wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (o ile deweloper podlega takiemu wpisowi).

Nie zaszkodzi też zapytać o kopię pozwolenia na budowę i projekt architektoniczno-budowlany osiedla. Prawo zobowiązało deweloperów również do udostępniania sprawozdania finansowego za ostatnie dwa lata działalności. Uważne zapoznanie się z tymi wszystkimi dokumentami może okazać się dosyć czasochłonnym zajęciem, jednak warto podjąć to wyzwanie. Prześwietlenie dewelopera i jego inwestycji pozwoli w spokoju czekać na odbiór własnego „M”.

d237vmk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d237vmk