Kupiłeś mieszkanie w kamienicy? Wykorzystaj sprytne triki aranżacyjne
Funkcjonalna antresola, dekoracyjne ściany z cegły, oryginalny piec kaflowy – umiejętnie podkreślając największe atuty starego budownictwa, można uzyskać niepowtarzalną i jednocześnie modną aranżację mieszkania w kamienicy. W jaki sposób zaaranżować wiekowe wnętrze, by było funkcjonalne i emanowało współczesnością?
Funkcjonalna antresola, dekoracyjne ściany z cegły, oryginalny piec kaflowy – umiejętnie podkreślając największe atuty starego budownictwa, można uzyskać niepowtarzalną i jednocześnie modną aranżację mieszkania w kamienicy. W jaki sposób zaaranżować wiekowe wnętrze, by było funkcjonalne i emanowało współczesnością?
– Mieszkanie w kamienicy to nie tylko miejsce dla osób, które uwielbiają styl retro lub vintage. W tego typu pomieszczeniach można również postawić na nowoczesność. Wystarczy odpowiednio zaakcentować walory dawnej architektury i przenieść je na współczesny grunt – komentuje Monika Szczęsny z firmy Komandor. – Modne kolory, odrestaurowana cegła czy nowoczesne meble dostosowane do wymiarów lokum to rozwiązania, które „odświeżą” wnętrze i pozytywnie wpłyną na wystrój mieszkania – dodaje. Od czego zacząć? Na początek warto się zastanowić, jak odpowiednio zagospodarować przestrzeń.
Pokój pod sufitem
Wysokie ściany to domena mieszkań w kamienicy. Dlatego wnętrza te najczęściej kojarzone są z chłodnym i nieprzytulnym pomieszczeniem. W rzeczywistości jednak trzy, a niekiedy cztery metry wysokości dają wiele aranżacyjnych możliwości, a „dodatkową” przestrzeń można funkcjonalnie wykorzystać. W przeciwieństwie do nowego budownictwa kamienica to idealne miejsce na wydzielenie w salonie antresoli, czyli półpiętra, na którym można urządzić malutką sypialnię, funkcjonalne biuro czy przytulny pokój dla dziecka. W ten sposób domownicy zyskują praktyczny „kąt” oraz niepowtarzalny charakter wnętrza.
To cię też zainteresuje: Najciekawsze projekty domów z antresolą
Dzięki antresoli można oddzielić pomieszczenia o różnych funkcjach, np. pokój dzienny od miejsca pracy, tym samym nie wprowadzając zamieszania w ogólnej stylistyce mieszkania. Dodatkowo schody ze stali nierdzewnej z ozdobną balustradą czy minimalistyczne szklane stopnie prowadzące na półpiętro urozmaicą wnętrze, nadając mu nowoczesny wyraz. W przypadku małych mieszkań warto zastosować schody kręte, które zaoszczędzą sporo miejsca w pomieszczeniu.
Nowoczesne meble na miarę kamienicy
Urządzając mieszkanie w kamienicy, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji w poszczególnych elementach aranżacji. W tym przypadku szczególną uwagę trzeba zwrócić na wybór mebli, tak by komponowały się z wysokimi pomieszczeniami.
– W aranżacji mieszkania o wysokich sufitach zbyt niskie meble mogą spowodować utratę harmonii, a szafa może się nieregularnie „odcinać” na tle pustej powierzchni. Dlatego też warto wykorzystać taką powierzchnię i postawić na pojemne szafy wnękowe wykorzystujące cały obszar ściany, od sufitu aż do podłogi. W ten sposób niepraktyczne do tej pory, najwyższe partie pomieszczenia stają się funkcjonalnym miejscem do przechowywania wielu rzeczy – komentuje Monika Szczęsny. – Jeśli mieszkanie sięga nawet do 3,5 metra wysokości, warto postawić na meble na wymiar o podobnej kolorystyce co ściana, dzięki czemu „zatrze się” granice pomiędzy nimi, wprowadzając do wnętrza ład i porządek.
Piec kaflowy czy kominek?
Kolejnym, często nieodłącznym elementem kamienic jest piec kaflowy. Jednak z pozoru największy mankament starego budownictwa może stać się jego fundamentalną zaletą. Wystarczy dokonać kilku drobnych zabiegów, tj. zmienić kolorystykę na bardziej modną czy wymienić kafle na nowoczesne płytki ceramiczne, by dawny element mieszkania służący jedynie do ogrzewania domu stał się niezwykle oryginalnym komponentem dekoracyjnym całego wnętrza.
Piec kaflowy można również przekształcić w kominek, który nie tylko wyeksponuje współczesny charakter pomieszczenia, ale też wpłynie na jego ciepły i przytulny odbiór. To niewątpliwy atut starej architektury - warto go wykorzystać.
Wyeksponowana cegła
Z kominkiem idealnie komponują się ściany z odrestaurowaną cegłą. Można ją odnowić poprzez wyczyszczenie faktury i odświeżenie fug białą zaprawą. Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest także pomalowanie cegły na biało, co jest coraz częstszą praktyką stosowaną w nowoczesnych mieszkaniach. Taki zabieg nie tylko optycznie poszerzy przestrzeń, ale także podkreśli niepowtarzalny charakter wnętrza. Dodatkowo fakturę ściany można uwydatnić poprzez odpowiednie oświetlenie, np. punktowe halogeny.
Biała cegła to idealne tło dla telewizora, obrazów czy żywych kwiatów. Na jej powierzchni dobrze prezentują się także różne meble, które warto zestawić na zasadzie kontrastu, np. jasną ścianę z czerwoną sofą czy „naturalną” cegłę z kremową komodą lub regałem.
Foto w tekście: Hola Studio, Alvhemmakleri, Hola Studio.