Trwa ładowanie...

Kup raz i nie żałuj. Dobra kosiarka to skarb

Natura już obudziła się do życia, co widać po przydomowym trawniku. Pamiętaj, że aby murawa prezentowała się doskonale, powinna być odpowiednio pielęgnowana od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Liczy się odpowiednie napowietrzenie, nawożenie i podlewanie, ale przede wszystkim koszenie.

Share
Koszenie trawy może przebiegać o wiele szybciej, jeśli masz do tego odpowiedni sprzęt
Koszenie trawy może przebiegać o wiele szybciej, jeśli masz do tego odpowiedni sprzętŹródło: Adobe Stock
d2eliud

W tym ostatnim pomoże ci praktyczna kosiarka do trawy. Warto wybrać urządzenie, które pozwoli ci szybko i bez przeszkód doprowadzić trawnik do należytego wyglądu.

Najprostsze kosiarki nie są drogie, ale z drugiej strony nie oferują zbyt wiele możliwości poza standardowym koszeniem na jednej długości. Jeżeli planujesz intensywnie eksploatować kosiarkę na dużej powierzchni przez więcej niż jeden sezon, wybierz model z dobrej jakości komponentami, które szybko nie odmówią posłuszeństwa.

Duże i małe podwórko

Jest to jeden z kluczowych aspektów, które musisz wziąć pod uwagę przed wyborem kosiarki. Do niewielkiej przestrzeni świetnie sprawdzi się niewielka kosiarka elektryczna, która łatwo wciśnie się w każdy kąt. Sprawdzi się więc nie tylko na wąskich podwórkach, ale również większych, w których rośnie dużo krzewów i delikatnych roślin. Duże podwórka i działki bez stałego dostępu do prądu wymagają bardziej okazałych modeli spalinowych o wydajnym silniku, który przekłada się na większą długość ostrza i szerokość noży. Przeciętna kosiarka spalinowa zapełnia szerokość koszenia ponad pół metra. Dzięki temu skoszenie całego podwórka będzie przebiegać o wiele sprawniej.

Przy wyborze kosiarki spalinowej warto również zastanowić się nad tym, jaki rodzaj silnika będzie dla ciebie bardziej odpowiedni. Modele dwusuwowe mają większą moc i są lżejsze, ale wykorzystują dużo paliwa i działają znacznie głośniej. Z kolei kosiarki czterosuwowe są cichsze i pobierają mniej paliwa, ale za to są trudniejsze w manewrowaniu ze względu na swoją wagę.

Czy przyda ci się napęd w kosiarce?

W przypadku ciężkiej kosiarki spalinowej możesz mieć problem z manewrowaniem i prowadzeniem jej po trawniku. Dlatego jeżeli masz duże podwórko, lepiej będzie wybrać model z praktycznym napędem. W ten sposób zaoszczędzisz sporo energii i nerwów. Pamiętaj jednak, że kosiarka z napędem nie nadaje się do każdej przestrzeni. Jeżeli na podwórku znajduje się wiele nieregularnych, wąskich miejsc, w których trzeba sporo manewrować, lepiej wybrać lżejszy model bez wspomagania. Kosiarki bez napędu stawiają o wiele mniejszy opór przy poruszaniu się do tyłu. Alternatywą będzie praktyczny robot koszący, który poradzi sobie z trawnikiem za ciebie.

Kosiarka i mulczer

Przy zakupie kosiarki zastanów się również nad tym, co będziesz robić ze skoszoną trawą. Klasyczne modele z koszem są wygodne w eksploatacji, ale wiążą się z koniecznością utylizacji trawy. Z kolei modele z wylotem bocznym i mulczerem doskonale sprawdził się w sytuacji, gdy chcesz przetworzyć koszoną trawę. Mulczowanie polega na mocnym rozdrobnieniu trawy i rozrzuceniu jej po trawniku. Po rozłożeniu cząstki trawy dostarczą korzeniom niezbędnych składników odżywczych, a dodatkowo zabezpieczą glebę przed nadmiernym wysychaniem. Dzięki temu jednocześnie odżywisz i ochronisz trawę przed negatywnymi warunkami pogodowymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2eliud

Podziel się opinią

Share
d2eliud
d2eliud